Şirket Haberleri

Türkel Fuarcılık, Dünyanın Üçüncü Büyük Fuarını Düzenliyor

40’ı aşkın ülkede 23 yıldır farklı sektörlere yönelik fuar organizasyonları gerçekleştiren Türkel Fuarcılık, 2015 yılının ilkfuarını Türkiye’de yapacak. 5-7 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek olan EurasiaRail Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı, alanında dünyanın üçüncü büyük demiryolu fuarı olma özelliğini taşıyor.

23 yıldan beri fuarcılık sektöründe faaliyet gösteren Türkel Fuarcılık, uluslararası arenada organizasyon deneyimi, güçlü altyapısı ve profesyonel kadrosuyla Türk ihracatçısmın ürün ve hizmetlerinin yurtdışında tanıtımı ile ihracatın gelişmesinde önemli rol oynuyor. 40’ı aşkın ülkede deri-kürk giyim, hazır giyim, ev tekstili, dekorasyon, zücaciye, otomotiv yan sanayi, yapı, inşaat, makine ve ekipmanları, aydınlatma, otomasyon sektörlerine yönelik fuar organizasyonları düzenleyen şirket, yılda 2 bini aşkın firmaya hizmet veriyor.

Türkel Fuarcılık

Türkel Fuarcılık, özellikle Rusya Federasyonumda gerçekleştirdiği fuarlarla tanınıyor. Rusya Federasyonu’nda iş yapan yabancı fuar firmaları arasında dördüncü sırada yer alan şirketin, Moskova’da bu yıl 18’inci kez düzenleyeceği Leshovv Uluslararası Deri ve Kürk Fuarı konusunda dünyanın dördüncü büyük fuarı olma özelliğini taşıyor. Geçen yıl yurtiçinde üç, yurt-dışında da 13 olmak üzere toplam 16 fuar gerçekleştirdiklerini belirten Türkel Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Korhan Yazgan, “Bu yıl Türkiye’de yapacağımız fuarların ilki EurasiaRail Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı, 5-7 Mart 2015 tarihleri arasında, İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek. EurasiaRail, alanında dünyanın üçüncü büyük demiryolu fuarı olma özelliğini taşıyor” diyor.

Tren teknolojisi tanıtılacak

EurasiaRail Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı; 2011 yılından beri Türkel Fuarcılık A.Ş tarafından organize ediliyor. T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, TCDD, TÜVASAŞ, TÜ-DEMSAŞ ve TÜLOMSAŞ, KOSGEB, TOBB tarafından resmi olarak desteklenen EurasiaRail, konferans ve seminer programları ile de öne çıkıyor. Kamu ve özel sektörde öne çıkan isimleri ağırlayan fuar, sektördeki önemli gelişmeleri, son teknolojileri, yeni ürünlerin tanıtımlarını, büyük firma ve kurumlan İstanbul’da tek bir platformda toplama özelliğine sahip.

Fuarın sektörün Avrasya coğrafyasındaki en ciddi buluşma platformu olduğuna değinen Yazgan, şöyle devam ediyor: “Demiryolu, hafif raylı sistemler, altyapı ve demiryolu lojistiği konularında dünyada uygulanan yenilik ve hizmetleri, sektöre sunmakta, fuarla eş zamanlı yapılan konferans ve seminerler sektörde yer alan firmalara gelecek için alacakları pozisyon açısından ciddi ışık tutmakta. Bu yılki fuardaki konferans konularından birisi de ‘yüksek hızlı tren araç teknolojileri, karşılaşılan problemler’ ile ‘altyapıda bölgesel işbirliği imkanları’ olacak.”

Demiryollarına 5 milyar TL’lik yatırım

Türkiye’de son 12 yıllık dönemde demiryollarına yönelik yatırımlar katlanarak artıyor. Bu dönemde 22,8 milyar TL’lik demiryolu yatırımı gerçekleştirildi. Bin 196 kilometre YHT, 563 km de klasik hat döşendi. Bu dönemde toplam bin 759 kilometre yeni demiryolu hattı işletmeye alınmış oldu. 2015 yılında kamu ve özel sektör toplamda 174,5 milyar dolar yatırım gerçekleştirecek. Yatırımların 135,8 milyar doları özel sektör tarafından yapılırken, kamunun yatırımları arasında en yüksek payı yüzde 30,4 ile ulaştırma sektörü alacak. 2014 Yılı Yatırım Programı kapsamındaki kamu yatırım projeleri ile Yüksek Hızlı Tren Seti’nin (106 adet) projesi 9 milyar lira olarak belirlendi. Özelleştirmelerin devam edeceği üç yıllık program döneminde TCDD’nin de yeniden yapüandırılmasınm tamamlanması öngörülüyor.

2015 yılında 5 milyar lira yatırım planlayan TCDD, yatırımlarım yurtiçinin yanı sıra yurtdışına da taşımaya başlıyor. Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferlerini komşu ülkelere kadar götürecek olan Türkiye’nin bu yılki programı kapsamında Kuzey Irak hattı gündemde. Kalkınma Bakanlığı’nın onayı ile birlikte 2015 programı kapsamında 2 milyar lira yatırımla Nusaybin-Cizre-Habur demiryolu hattının döşenmesi planlanıyor. 140 kilometrelik hattın Habur’a bağlanmasının ardından Kuzey Irak’m da demiryolu hattı döşemesiyle birlikte iki ülke arasında hızlı tren seferleri başlatılabilecek. Ankara merkezli olmak üzere hızlı tren, Gaziantep, Diyarbakır gibi şehirlere de uzanacak. Ankara-Sivas hızlı trenin hattının tamamlanmasının ardından Erzincan-Kars bağlantısı ile de Azerbaycan gibi diğer komşu ülkelere bağlantı yapılması planlanıyor.

17 bin 550 kişi çekti

2014 yılında EurasiaRail, toplam 23 ülkeden, 137’si yabancı ve 140’ı yerli toplam 277 katılımcı ile yapıldı ve 14 bin 450’si yerli olmak üzere toplam 17 bin 550 kişiyi ağırladı. 3 büı 100 yabancı ziyaretçi 50 farklı ülkeden geldi. Almanya, Çek Cumhuriyeti, Rusya, Fransa, Ispanya, Polonya devlet olarak katıldı. 2014 yılında fuarı heyet olarak ziyaret eden ülkeler: Arjantin, Almanya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Iran, Kosova, Romanya, Suudi Arabistan, Ürdün, Litvanya, İspanya, Hindistan, Fransa, Rusya oldu. EurasiaRail fuarı, 2014 yılında ilk kez Ekonomi Bakanlığı tarafından alım heyeti kapsamına alınarak, Hindistan, İspanya, Iran ve Kosova VIP delegasyonu fuara getirildi.

Bu yıl ise fuara 25 ülkeden 300 firmanın katılacağım belirten Yazgan, şunları anlatıyor: “Fuara milli katılım yapan ülkeler; Almanya, Rusya, İspanya, Fransa, İran. Bu yılki fuara katılan büyük firmaların bazıları ise Siemens, Alstom, Ulaşım AŞ, Skoda, ABB,

Vossloh, Knorr Bremse, Bombardier, Aselsan, Hisarlar, Durmazlar, Savronik, Schneider Electric, Huawei, Ansaldo, Talgo, Thales, Caf, CSR.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu