Haberler

Türk bankaları beş kıtada ve 100 ülkede hizmet veriyor

Türk bankaları yurtdışı şubeleri, temsilcilikleri, muhabir bankaları ve yabancı ana ortaklarının network’leri kanalıyla müşterilerini dünyayla buluşturuyor, Türk vatandaşları ve firmaları beş kıtada 100’ü aşkın ülkede bankacılık hizmet ve ürünlerine ulaşabiliyor…


ARTIK “Çin’e ihracat yapacağım ama nasıl”, “ABD’ye tatile gideceğim, ya nakit param yetmezse”, “Mısır’da kredi kartım çalınırsa ne yaparım” diye kaygılara gerek yok. Türk bankacılık sektörü deyim yerindeyse tüm dünyanın kapılarını size açıyor. Yurtdışmda açtıkları şube ve temsilciliklerin dışında muhabir ağları ve yabancı ana hissedarlarının şube network ağı sayesinde artık Türk bankaları beş kıtada yaklaşık 100 ülkede hizmet verir hale geldi.

Bunun için tek yapacağınız şey ise hizmet almak istediğiniz ülkede netvvork ağı olan bir Türk bankasını seçip hesap açtırmak. Üstelikte bankalar artık sadece firmalara değil, bireysel müşterilerine de hizmet veriyor.

YURTDIŞINDÂ 75 ŞUBE VAR

Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre bugün 11 Türk mevduat bankasının yurtdışmda toplam 75 şubesi bulunuyor. Bunun dışında dört bankanın dokuz temsilciliği var. Ancak bankaların hizmet verdiği yerler bu ülkelerle sınırlı değil. Türk bankalarının dünyanın her yerinde faaliyet gösteren muhabir yani o ülkenin yerel bankalarıyla işbirlikleri var. Bunun yanı sıra örneğin HSBC, ING, Denizbank, Yapı Kredi gibi çok sayıda bankanın ortağı veya ana ortağı dünya finans devi konumunda. Bu sayede bu bankalar ortaklarının dünya çapındaki şube network’lerini de tıpkı Türkiye’deki şubeleri gibi kullanabiliyorlar.

İşte, bu sayede herhangi bir ülkeye tatile gittiğinizde veya firmanız kanalıyla bir ülkeden ihracat/ ithalat yapıp, yatırım kararı aldığınızda bu kanalları tıpkı Türkiye’deki gibi kullanabiliyorsunuz…

bankacilik

BAĞLANTI TÜRKİYE’DEN KURULUYOR

Örneğin HSBC Türkiye’de hesabınız var. Çin’e mal satacaksınız. Hemen Türkiye HSBC kanalıyla bu finansal kanalı kurabiliyorsunuz. Anında para transferlerini yapabiliyorsunuz, üstelikte ücret ödemiyorsunuz. Hemen söyleyelim bu durum tek bir banka ile sınırlı değil. Türkiye’de faaliyet gösteren çok sayıda banka müşterilerine benzer hizmetleri sunuyor.

Bugün Türkiye’deki bankanın müşterisi olduğunuz için firmanız adına ya da size özel kredi kartı hizmeti sunuluyor, ayrıca Türkiye’deki hesaplara ulaşabilme, kart çalınması durumunda bir gün içinde yeni bir kart ulaştırma, dünyanın herhangi bir yerindeki ATM’den debit kartlarınızla ücretsiz yararlanma, o ülkeyle ilgili danışmanlık hizmetleri, ilgili ülkede açılan hesaplara elektronik ortamda ulaşma gibi akla gelebilecek ve sizin ihtiyacınız olabilecek tüm bankacılık hizmet ve uygulamalarına ulaşabiliyorsunuz.

bankalarin tescillikleri

HSBC

60’ın üzerinde ülkede

HSBC uluslararası network’ünü, bilgi birikimi ve deneyimini müşterilerine sunmak için örgütlenmiş bir banka. Bu kapsamda, kurumsal bankacılık ve yatırım bankacılığı alanlarında çok uluslu şirketler, büyük kurumsal şirketler, kamu kurumlan ve finansal kurumlara; bireysel bankacılık ve birikim yönetimi alanında ise orta üst ve üst gelir segmentindeki müşterilere odaklanıyor. Örneğin HSBC, kurumsal bankacılık alanında globalde faaliyet gösteren kurumsal müşterilerine, ilgili ülkede açacağı hesaplarına elektro- ‘** nik ortamdan ulaşabileceği ve doğrudan işlem yapabileceği, güvenli ve gerçek zamanlı erişim sağlayan global elektronik bankacılık ve nakit yönetimi ürünlerini sunuyor. HSBC Türkiye Genel Müdürü Selim Kervancı, bu çerçevede firmalara sağladıkları ürünleri şöyle özetliyor “Firmaların ilgili ofislerimizle koordine-li biçimde yurtdışında yapılacak yatırımın ! finansmanına yönelik yapılandırılmış finansman ürünleriyle kredi ihtiyacını karşılıyoruz. Veya HSBC Türkiye ve diğer ülkelerle bağlantılı dış ticaretin finansmanına yönelik ürünlerimiz var. HSBC Grubu, şu an dünya ticaretinin yaklaşık yüzde 10’una aracılık ediyor ve 60’tan fazla ülkede dış ticaret alanında uzman 4 bin 500’ün üzerinde çalışanla müşterilerine hizmet veriyor. Ülke özelinde Ortadoğu bölgesi (Dubai, Mısır, Umman), Fransa, Almanya ve Çin aktivitenin en yüksek olduğu ülkeler.”

Bireysel bankacılık alanında ise müşterilerin hem yurtiçindeki hem de dışındaki ihtiyaçlarına uygun ürün ve hizmetler sunmayı hedeflediklerini söyleyen Selim Kervancı, konuşmasını şöyle sürdürüyor: “HSBC’nin Premier hizmeti sunduğu müşteriler, dünyanın her yerindeki HSBC şubelerinde Premier müşteri olarak tanınıyor ve sahip olduğu HSBC hesapları arasında ücretsiz para transferi yapabiliyor, ayrıcalıklı işlem limiti ve ücretleri gibi hizmetlerden faydalanabiliyor. Ayrıca Premier müşterilerimiz, HSBC Premier Debit Kart ile yurtdı-şmdaki HSBC ATM’lerinin yanı sıra diğer tüm banka ATM’lerinden de ücret ve komisyon ödemeden para çekebiliyor.

Aynı zamanda müşterimizin HSBC Premier Kredi Kartı / Banka Kartı’m yurtdışında kaybetmesi ya da çaldırması durumunda, kartını hemen iptal ederek bir sonraki iş günü içerisinde yeni kartını kendisine teslim ediyoruz. Yine bu süre zarfında Premier müşterilerimiz bulunduğu ülkedeki herhangi bir HSBC şubesinden 2 bin dolara kadar anında, 2 bin doların üzerindeyse şubeden onaylı acil nakit çekimi yapabiliyor.”

İŞ BANKASI

42 şubesi var

Iş Bankası yurtdışında 14 farklı ülkede, kendi bünyesindeki ve iştiraklerine bağlı toplam 42 şube ve iki temsilcilik ile faaliyet gösteriyor. Bankanın kendi bünyesinde Irak’m Bağdat ve Erbil şehirlerinde, Kosova’nm Priştine ve Prizren şehirlerinde, Bahreyn’in başkenti Manama’da birer, Ingiltere’nin Londra şehrinde iki, Kuzey Kıbrıs’ın tamamına yayılmış 16 tane olmak üzere toplam 23 şubesi var. Almanya merkezli iştiraki tşbank AG’nin ise Almanya’da 10 tane, Fransa, Hollanda, İsviçre ve Bulgaristan’da birer tane olmak üzere toplam 14 şubesi var. Gürcistan’daki bankası İşbank Gürcistan ise Batum ve Tiflis şehirlerindeki birer şubesi ile faaliyetine devam ediyor. İş Bankası’nın Rusya’daki iştiraki işbank Rusya’nın ise Moskova, Saint Petersburg ve Kazan’da birer adet olmak üzere üç şubesi var. Tüm bu şubelere ek olarak Bankanın Çin’in Şanghay şehrinde ve Mısır’ın Kahire şehrinde de birer temsilcilik ofisi bulunuyor.

Yurtdışı şubeleri ve iştirakleri kanalıyla başta kredi, mevduat, akreditif, ödeme şekillerine göre ithalat, ihracat ve teminat mektubu işlemleri olmak üzere her türlü bankacılık hizmeti sunduklarını söyleyen Iş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Şencan, “Bankamızın yurtdışma açılım politikalarından biri de Türkiye’den o ülkelere yatırıma giden veya o ülkelerle ticaret yapan müşterilerimize destek olmak. Bu kapsamda özellikle faaliyet gösterdiğimiz 1 bölgelerde yatırım yapan Türk müşteri-‘ lerimizi çok iyi tanıdığımız için yerel kre-I di ihtiyaçlarında destek olabiliyoruz. Bulunduğumuz ülkelerde taahhütlü iş yapan müşterilerimize teminat mektubu hizmeti sunulması ve özellikle bu ülkelerle ticaret % V yapan müşterilerimize sunduğumuz dış ticaret ürünleri de önemli avantajlar sağlıyor.

Bunun yanında müşterilerimiz yurtdışı ,et?en örgütümüzü kullanarak tüm bu ülkeler ve Türkiye arasında hızlı ve güvenli para transferi yapma imkanına da sahip oluyor” diyor.

Iş Bankası sınır ötesi bankacılık faaliyetleri ve büyüme stratejisinin temelinde ise başta Türkiye’nin yakın coğrafyasındaki ülkeler olmak üzere, Türkiye ile önemli ekonomik ve ticari ilişkileri olan pazarlarda varlık göstermek. Özellikle Türk firmalarının aktif olarak faaliyet gösterdiği bölgelerde hizmet sunmayı hedeflediklerini söyleyen Şencan, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Bu amacımıza, makul bir sermaye yatırımı yapmak koşuluyla, tercih sırasına göre öncelikli olmak üzere, şube açılması, banka kurulması veya banka satın alınması yoluna gidilerek ulaşılması, kurumsal ve ticari bankacılık ile başlayıp, piyasayı tanıma sürecinden sonra bireysel bankacılık alanının da faaliyet kapsamına dahil edilmesi planlanıyor.”

yurtdisi bankalar 1 yurtdisi bankalar 2

ZİRAAT BANKASI

Kosova’da iki şube açacak

Yurtdışında varlığını güçlendirmeyi sürdüren Ziraat Bankası, küresel banka olma yolunda stratejik gördüğü coğrafyalarda ve yeni pazarlarda var olma çalışmalarına devam ediyor. Hali hazırda banka dokuz ülkede 23 yurtdışı şube ve bir ülkede de yurtdışı temsilciliği kanalıyla müşterilerine hizmet sunuyor.

Ingiltere’de Londra; Bulgaristan’da Sofya, Filibe, Kırcaali ve Varna; Yunanistan’da Atina, Gümülcine, Iskeçe ve Rodos; Kosova’da Priştine; KKTC’de Lefkoşa, Girne, Güzelyurt, Gazimağusa, Gönyeli, Akdoğan, Karaoğlanoğlu ve iskele; Irak’ta Bağdat ve Erbil; Suudi Arabistan’da Cidde; Bahreyn’de Bahreyn Şubesi, İran’da ise Tahran Temsilciliği bankanın global hizmet noktalan.

Bu geniş yurtdışı şube ağının yanı sıra Ziraat Finans Grubu kapsamında, Almanya, Bosna Hersek, Rusya, Karadağ, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan ve Kazakistan’da iştirak bankaları aracılığıyla faaliyet gösterdik- lerini söyleyen

Ziraat Bankası ihtiyaten Şube Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Türetken, “Tüm yurtdışı şubelerimizi, iştiraklerimizi ve temsilciliğimizi bir bütün olarak ele aldığımızda, 18 farklı ülkeyi kapsayan geniş bir coğrafyada faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Ürün yelpazemiz içerisinde; nakdi ve gayrinakdi kurumsal krediler, dış ticaret işlemleri, yapılandırılmış finansman işlemleri, hazine işlemleri, uluslararası para transferleri, mevduat işlemleri ve bireysel bankacılık ürünleri yer alıyor, rica ülke bazında stratejilerimizi de diyor.


Ziraat Bankası ayrıca dünya çapında geniş bir muhabir ağı ile müşterilerine hizmet sunuyor. Bankadan verilen bilgiye göre, Iş Bankası’nm 2017 yılı itibariyle toplam 141 ülkede 1829 banka ile muhabirlik ilişkisi var. Bu geniş muhabir ağı sayesinde Kİ Bankası müşterileri dünyanın pek çok noktası , ile dış ticaret imkânı sağlıyor. Türetken, sunulan hizmet ve ürünleri hakkında ise şu bilgiyi veriyor;

“Müşterilerimizin dış ticaretin finansmanı ihtiyaçları için akreditif, garanti mektupları, avalli poliçe iskontosu gibi ürünler sunuluyor, ihracat sigorta kuruluşları ile yakın işbirliği içinde çalışarak orta ve uzun vadeli ülke kredisi imkânı sağlıyoruz ayrıca uluslararası para transferlerine aracılık ediyoruz.” İş Bankası faaliyet gösterdiği ülkelerdeki altyapı ihalelerini kazanan Türk taahhüt şirketlerinin ihtiyaç duyduğu teminat mektubu işlemlerine de aracılık ediyor. Yine banka yurtdışı şubelerin bulunduğu ülkelerde yatırım yapmak isteyen ya da bu ülkelerle ticaret yapmak isteyen müşterilerine yerel mevzuat, kültür, fırsatlar ve süreçler hakkında deneyim ve teknik bilgi aktarıyor.

Yurtdışı örgütlenmesini ürün ve hizmet açısından güçlendirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Türetken, bankanın 2017 yılı çalışmaları hakkında ise şu bilgiyi veriyor:

“Kosova’daki ikinci şubemiz olarak Prizren şubemizin kuruluş çalışmaları devam ediyor. Takip eden dönemde de Kosova’da Peja şehrinde üçüncü şubemizin açılması ile Kosova bankacılık sektöründeki payımızı artırmayı planlıyoruz.”

ING BANK

Kuzey Avrupa’da güçlü

ING Bank Türkiye, Amsterdam (Hollanda) merkezli ING Grubu’nun bir iştiraki. Grup, halihazırda 40’ı aşkın ülkede 52 bin çalışanıyla hizmet veriyor. Özellikle Belçika, Hollanda, Lüksemburg, Almanya, Polonya gibi Kuzey Avrupa pazarlarında çok güçlü olan ING Grubu, ayrıca Batı Avrupa, ABD ve Avustralya’nın yanı sıra Orta ve Doğu Avrupa pazarlarında da son derece aktif. Geniş müşteri tabanı arasında bireyler, küçük ve orta ölçekli işletmeler, büyük şirketler, kurumlar ve hükümetler bulunuyor. Grubun temel stratejisi özellikle global anlamda finansman ve finansal piyasalar alanlarında bulunduğu 40’ın üzerindeki ülkede müşterilerini desteklemek.

ING Bank Türkiye ise global bir banka olmanın avantajlarını yurtiçinde tüm segmentlerdeki müşterilerine önemli fırsatlar sunmak için kullandıklarını vurgulayıp, bu konuda şu açıklamada bulunuyor:

ING BANK “Faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkeler ile ticaret ve yatırım bağlantıları bulunan şirketleri son derece hızlı ve etkili çözümlerle buluşturuyoruz. Kurumsal bankacılıkta uzman olduğumuz ürünleri Türkiye’ye getirerek ürün gamımızı zenginleştirirken, müşterilerimizi Türkiye dışındaki coğrafyalarda destekleyecek projeleri hayata geçiriyoruz. Tüm ülkelerde iş yapış süreçlerine hakim ekiplerimiz ve sektörel uzmanlığa sahip takımlarımızla çok kapsamlı ve etkili çözüm önerilerini müşterilerimizle buluşturuyoruz.”

ING Grubu için inovasyon ve dijitalleşme odağıyla geleceğin bankacılığını inşa etme çabası, özellikle bireysel bankacılık alanında basit, şeffaf ve düşük maliyetli inovatif ürünler anlamına geliyor. Örneğin serbest vadeli mevduat hesabı Turuncu Hesap ve aynı avantajları dijitale taşıyan e-Turuncu hesap bunlardan birkaçı.

Kurumsal bankacılık alanında ise kurumsal müşterilerine bulundukları ülkelerde kredi vermenin yanı sıra ödemeler ve nakit yönetimi gibi temel bankacılık hizmetlerini sağladıklarına vurgu yapan ING Bank, firmalara sağladıkları avantaj lan ise şöyle özetliyor:

“KOBİ’lerden büyük ölçekli çok Wm uluslu şirketlere uzanan müşteri profilimize kurumsal finansman, yapılandırılmış finansman, ticaret finansmanı, hisse senedi piyasaları, finansal piyasalar ve finansal kiralama gibi alanlarda da özel çözümler sunuyoruz. Bu KOBI’ler açısından yurtdışına açılma açısından önemli kolaylıklar sağlıyor. Yurtdışında iştiraki bulunan Türkiye merkezli şirketler ve yabancı şirketlerin

Türkiye’deki iştirakleri ise global bir ağa ve bulunduğu her ülkede gelişmiş bir know-how’a sahip bir banka ile çalışmanın avantajlarını yaşıyor.”

DENİZBANK

Avrupa’da 43 şubesi var

DenizBank tüm segmentlerdeki müşterilerinin, yurtdışı bankacılık ihtiyaçlarım karşılamak amacıyla Avrupa ve Rusya’da faaliyet gösteren iştirakleri, bunlara bağlı şubeleri ve Bahreyn Toptan Bankacılık Merkezi üzerinden hizmet veriyor. Bankanın Avusturya merkezli iştiraki DenizBank AG, 27 tanesi Avusturya, 16 tanesi Almanya’da olmak üzere toplam 43 şube ile faaliyet gösteriyor. DenizBank AG mevcut şube ağına ek olarak kurulmuş olan direkt bankacılık merkezleri ile Avusturya’da direkt bankacılık hizmeti veren en büyük üçüncü banka konumun- da. Bankanın Rusya iştiraki CJSC Denizbank Moscow ise, Tür-kiye-Rusya arasında kurulmuş finansal bir hub (merkez) rolünü üstelenerek, özellikle Rusya’da faaliyetleri bulunan Türk şirketlerinin finansal ihtiyaçlarını karşılıyor.

Denizbank Yönetim Kurulu Üyesi Derya Kumru, halen faaliyet gösterdikleri Avusturya, Almanya ve Rusya’daki iştirak ve şubeleri aracılığı ile bu bölgelerde yatırımı veya ticari ilişkisi bulunan Türk şirketlerine hizmet verdiklerini söylüyor. Denizbank aynı bölgede bireysel bankacılık alanında ise Av- oerVa * rupa’daki* iştiraki DenizBank AG ile 200 bin AvusturyalI ve Alman müşteri- AanİyIİMMİ# m ye hizmet götürüyor. Tüm yurtdışı işti-rak ve şubelerinin DenizBank Finansal Hizmetler Grubu’nun ana stratejilerine uyumlu olarak önümüzdeki dönem iş hacimlerini ve müşteri sayılarım büyütmeyi hedeflediğini söyleyen Kumru, bankanın stratejisini şöyle özetliyor:

“Türkiye ve bizim iştiraklerimiz aracılığı ile müşterilerimize direkt hizmet verdiğimiz Rusya, Avusturya ve Almanya’ya ek olarak ana hissedarımız Sberbank’ın faaliyet gösterdiği CIS ülkeleri, Orta ve Doğu Avrupa, Birleşik Krallık ve Amerika’nın da içerisinde bulunduğu 19 ülkede yürüttüğü bankacılık faaliyetleri müşterilerimiz için önemli bir ağ oluşturuyor. Faaliyetimiz bulunmayan bir ülkede müşterilerimizin herhangi bir bankacılık hizmeti ihtiyacı doğduğunda, bu ihtiyacın giderilmesini sağlamak amacıyla Sberbank’ın o ülkedeki iştirak veya şube ağı ile gerekli koordinasyonu sağlıyor, tüm süreci ana hissedarımız ve müşterilerimiz ile birlikte yürütüyor ve sonuçlanmasını sağlayabiliyoruz.”

Türk şirketlerinin ve doğal olarak bizim müşterilerimizin Avusturya, Almanya ve Rusya Federasyonu’ndaki ticari faaliyetleri ve yatırımları kapsamında ortaya çıkan bankacılık ihtiyaçlarını bu ülkelerdeki bankalarımız ve bunlara bağlı şubelerimiz ile karşılıyoruz. Söz konusu pazarlarda DenizBank ile çalışan müşterilerimiz bir yandan yabancı bir pazarda bir Türk bankası ile çalışmanın rahatlığını deneyimlerken, diğer taraftan da bu yabancı pazarların mevzuatını ve ticari özelliklerini bilen bir bankanın danışmanlığından yararlanarak risklerini azaltıyorlar.”

Kumru’nun verdiği bilgiye göre, Avusturya, Almanya ve Rusya Federasyonu önümüzdeki dönemde Denizbank’m yurtdışmdaki ana faaliyet bölgeleri olmaya devam edecek.

YAPI KREDİ

25 yıldır Rusya’da

Yapı Kredi müşterilerine Azerbaycan (Bakü), Rusya (Moskova), Malta (Valletta) ve Hollanda’da (Amsterdam) kurduğu bankalar ve Bahreyn’deki şubesi kanalıyla yurtdışı bankacılık hizmeti sunuyor. Rusya’da açılan ilk Türk bankası Yapı Kredi Bank Mos-cow, 25 yılı aşkın süredir bu ülkede faaliyet gösteriyor. Bank Mos-cow kanalıyla Türk müşterilere ve Türkiye ile ticari ilişkisi olan müşterilerin bankacılık işlemlerine aracılık ediyor.

Yapı Kredi ayrıca 1998 yılında Azerbaycan’a giren ve dokuz şubesi bulunan Yapı Kredi Bank Azerbaijan’la da hem kurumsal, hem de bireysel bankacılık alanında faaliyet gösteriyor. Banka 2012 yılından bu yana da Worldcard’ı Azerbaycan’daki müşterilerine de sunmaya başladı.

Yapı Kredi Bank Nederland ise 2001 yılında hizmete girdi.

Hollanda’da, ticari, özel ve perakende bankacılık alanlarında faaliyet gösteriyor. Banka, ağırlıklı olarak Türkiye’deki yerleşik grupların yurtdışı yatırımları, satın almaları ve emtia ticareti ile yakından ilgileniyor.

Yapı Kredi, ayrıca ana hissedarı UniCredit’in deneyiminden ve özellikle Avrupa ile Orta ve Doğu Avrupa ülkelerindeki kapsamlı hizmet ağından da faydalanıyor. Hem yurtdışmdan Türkiye, Azerbaycan, Hollanda, Rusya ve Malta’ya gelen yatırımcılara; hem de yurtdışmda yatırım yapmak isteyen lokal müşterilere hizmet sunduklarını açıklayan Yapı Kredi, sağlanan hizmet ve ürünleri ise şöyle sıralıyor:

“Uluslararası ve çokuluslu firmalar odaklı servis modeli fikrim ilk hayata geçiren bankalardan biriyiz. Bu yapıdaki müşterilerimize daha etkili ve ihtiyaç odaklı hizmet sunmak amacıyla, IMB (International & Multinational Relationship Banking – Uluslararası ve Çokuluslu Firmalar Bankacılığı) ile hizmet veriyoruz. Bu sayede uluslararası ve çokuluslu firmaların tüm bankacılık ihtiyaçlarına çözümler üreterek onların global iş ortağı olmayı hedefliyoruz.”

Bugün yurtdışı bankacılık faaliyetleri kapsamında dört banka ve bir şube ile hizmet sunan Yapı Kredi şu an için yurtdışmdaki bankacılık faaliyetlerinin yeterli olduğu görüşünde. Buna karşın banka “farklı fırsatlar çıkması durumunda” değerlendirmeye alabileceğini vurguluyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu