Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Bankalar şimdi de bankacılık dışı hizmetler alanında yarışıyor

KOBİ’lere kredi vermek için rekabet eden bankalar şimdi de bankacılık dışı hizmetler alanında yarışıyor.
Bankalar firmalara ihracat belgesi hazırlamadan iş seyahatini planlamaya hatta şirket logosu tasarlanmaya pek çok alanda destek sağlıyor…


SON yıllarda bankacılık sektörünün odak noktası orta, küçük, hatta mikro büyüklüklerdeki işletmeler oldu. KOBI bankacılığı çatısı altında Türkiye’de 3 milyonu aşkın firmaya ürün ve hizmet sunmaya çalışan bankalar, hizmet çıtasını her gün yükseltiyor. Tabii bankaların ana konusu bankacılık ürünleri… Yani kredi vermek, ticari kredi kartı, banka kartı, para transferi vb. gibi çok sayıda bankacılık ürününü en hızlı ve uygun fiyata sunmak ana rekabet alanları. Ancak son yıllarda bu ürünlerin yanı sıra KOBI’lere çok sayıda bankacılık dışı hizmet ve ürünü de sunmaya başladılar. Üstelik ücretsiz…

Artık bankanız sizin için, hukuk, vergi, ithalat ihracat rejimi, sektörel bilgilendirme, mal tedariki, rakip firmalar hakkında istihbarat bilgisi, kurumsal kimlik çalışması, seyahat danışmanlığı vb. gibi çok sayıda danışmanlık hizmetini hiçbir ücret talep etmeden sunuyor. Bunun dışında hibe ve destekler konusunda bilgilendirme yapıp başvurular konusunda teknik destek de sağlıyorlar.

Örneğin, Çin’e ihracat mı yapacaksınız? Öncelikle bu ülkenin ihracat yönetmeliği hakkında sizi bilgilendiriyorlar. Türk ve Çin makamlarının talep ettiği tüm evraklar sizin adınıza hazırlanıyor. Çin’deki müşteriniz hakkmdaki istihbaratı yapıp, mal teslimatı ve en sonunda da tahsilatın gerçekleştirilmesi süreçlerini yine sizin adınıza tamamlıyorlar. Size sadece üretimi yapmak kalıyor.

Bankalar

KOBİ’LERE 467 MİLYAR TL

Son verilere göre bankacılık sektörünün KOBÎ’lere kullandırdığı kredi tutarı 467 milyar TL’ye ulaştı. Bu yıl KGF(Kredi Garanti Fonu) kredilerinin de etkisiyle bu rakamın yılsonunda 500 milyar TL’yi rahatlıkla aşacağı tahmin ediliyor. Bankalar artık sadece kredi pazarlama tarafında değil, danışmanlık ve teknik destek konusunda da kıran kırana bir yarış içindeler…

işte, biz de bu hafta bankaların müşterilerine sunduğu bu ürün ve hizmetleri araştırdık. Hangi banka, hangi alanda müşterilerine hangi özel ücretsiz hizmet ve ürünleri sunuyor sorusunu bankalara sorduk ve yanıtları sizler için derledik…

AKBANK

Hedef dijital dönüşüm

Akbank KOBİ’lere verdiği finansman ve danışmanlık desteklerinin yanında, onların gelişen teknolojiye ayak uydurabilmelerine de yardımcı olmayı hedefliyor. KOBİ’lerin dijitalleşme sayesinde, işlerini daha verimli yapabilme, müşteri taleplerini karşılama, maliyetlerini azaltma konusunda daha sürdürülebilir hale geleceklerini söyleyen Akbank KOBt Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, bu kapsamda Vodafone Türkiye ile başlattıkları çalışma hakkında şunları söyledi;

“Vodafone Türkiye ile 1 milyonu aşkın KOBÎ’nin Dijital Dönüşüm’de yerini alması için güçlerimizi birleştirdik. Bunun yanı sıra yine Vodafone ile birlikte ‘CODE:KOBI; KOBİ’ler için Büyümenin Dijital Kodları’ başlıklı Hackathon’u düzenledik. Yine KOBİ’ler için, bir mobil ve Internet platformu olan Akbank Direkt işim ile hem bireysel bankacılık, hem de şirketleri ile ilgili bütün işlemlerini tek bir yerde yönetebilir hale getirdik. Akbank POS sahibi KOBl’ler Akbank İŞİM sayesinde bulundukları lokasyonda kendi sektörlerinde faaliyet gösteren diğer üye işyerlerine ait ortalama ciro bilgilerine Not: Tablodaki veriler ulaşabiliyorlar.”

Akbank yine KOBl’leri hedeflediği bulut tabanlı ön muhasebe programı Paraşüt’ü hayata geçirdi. Bu sayede KOBÎ’ler IT yatırımı yapmadan bu muhasebe programını kullanma şansım yakaladı.

Akbank bunun dışında şirket sahibi ya da şirkette çalışan aile üyelerine yönelik Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi EDU işbirliğiyle bir program hazırladı. “Akbank Aile Şirketleri Akademisi” adıyla sürdürülen programda firmaların rekabet gücünü artırma ve sağlıklı büyüme çabalarına, sürdürülebilirlik ve kurumsallaşma çalışmalarına destek sağlandı. Banka yine Sabancı Üniversitesi ile birlikte girişimcilere yol göstermek, eğitmek için bir sertifika programı olan Akbank Girişimci Geliştirme Programı’m başlattı.

YAPI KREDİ

1 milyon KOBİ’ye dokundu

Yapı Kredi bugüne kadar 1 milyonun üzerinde KOBl’yle çalıştı. KOBI müşterilerinin dijital dönüşümüne destek olmak amacıyla 2015 yılında Yapikredikobi.com.tr sitesini hayata geçiren banka bu kanaldan çok sayıda hizmet ve ürün sunmaya başladı. Halen söz konusu internet sitesi KOBİ’lere eğitim Yamlfrofli videoları ile destek verip işlerini e-ticarete ” GUI taşıyarak büyütmelerine yardım ediyor.

Ayrıca etkinlik takvimi üzerinden SGK vergi ve fatura ödemeleri, fuar ve etkinlikler ile sektörel haberleri takip edilebiliyor. Seyahat modülü sayesinde üyeler yurtiçi ve yurtdışı otel konaklama alternatiflerinden uçak bileti ve araç kiralamaya kadar birçok konuda destek alıyor. Hibe ve destek programları hakkında bilgi almak isteyen KOBI’ler yine site üzerinden ücretsiz başvuru yaparak bilgi alabiliyor.

Yapı Kredi World Üye işyerleri ise, kendi belirledikleri indirim tutarına ve tarih aralığına göre kampanya oluşturabiliyor. “Akıllı Kitle Seçimi” uygulaması sayesinde milyonlarca World kredi kartı kullanıcısına kampanyalarını SMS ve e-posta ile kolayca duyurabiliyor.

Bankanın söz konusu hizmetinden bugüne kadar toplam 15 bin World Üye İşyeri yararlandı. Mayıs 2017 itibariyle toplamda 8 bine yakın kampanya oluşturuldu.

Yapı Kredi ayrıca ihracatçı firmaların dış ticaret işlemlerine de özel destek sağlıyor. Bu kapsamda banka dış ticaret yapan KOBİ’lere özel “Sedir Dış Ticaret” paketini hayata geçirdi. Bankadan verilen bilgiye göre, bu paketler firmalara ithalat ve ihracat işlemlerinden doğan farklı masraf ve komisyonlarda önemli avantaj ve muafiyetler sağlıyor. Ayrıca firmaların bir yıl boyunca yalnızca tek bir ücret ödeyerek bankacılık ve dış ticaret işlemlerini gerçekleştirmelerine imkan tanıyor.

TEB

26 bin KOBİ’ye eğitim verdi

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) KOBİ’lere finansman sağlamanın yanı sıra elde ettikleri finansmanı nasıl kullanabilecekleri konusunda yol göstermek adına TEB KOBI Akademi, TEB KOBI Danışmanları Programı, TEB KOBI TV gibi hizmetler sunuyor. TEB KOBI Akademi ile kent kent gezip, KOBİ’lere özel eğitim ve atölye çalışmaları düzenleyen banka bugüne kadar 50 farklı kentte, 105 etkinlikle, 26 binden fazla KOBI’yle bir araya geldi.

iki yıl özel eğitim verilen müşteri temsilcilerini TEB KOBI Danışmanı yaptıklarını söyleyen TEB KOBI Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz, “Müşteri temsilcilerimiz, KOBl’lerle bire bir iletişime geçerek işletmelere yönelik analiz raporları hazırlıyor. Raporlar ışığında verimlilik artışından pazarlamaya, ihracattan tasarrufa kadar bir şirketin büyümesi için gerekli tüm konularda KOBİ’lere ücretsiz yol gösteriyor” diyor.


Banka ayrıca KOBİ’lere yönelik Internet televizyonu olan TEB KOBI TV ile de yedi gün 24 saat yayın yaparak vergiden sosyal güvenliğe, iş hukukundan işletme yönetimine, teknolojiden dış ticarete kadar pek çok konuda, program yapıp soruları yanıtlıyor.

Banka ayrıca ihracat yapan KOBİ’lere TEB KOBI Akademi çatısı altında Dış Ticaret Gelişim Programları düzenliyor, TEB Kadın Akademisi ile kadın patronları işletme yönetimi, liderlik ve yöneticilik konularında bilgilendiriyor.

TEB yılın ilk çeyreğinde kullandırdığı 57.3 milyar TL’lik kredinin yarıya yakınını KOBİ’lere verdi. Bu yıl da KOBİ’lere ağırlık vereceklerini söyleyen Boz, KOBI’leri geleceğin koşullarına hazırlayacak ve rekabette öne çıkmalarım sağlayacak ürün ve hizmetlere odaklanacakları bilgisini veriyor.

GARANTİ BANKASI

Dijîtaîieşmeye tam destek

Garanti Bankası KOBÎ’lerin işletmelerini verimli şekilde yönetmeleri, maliyetlerini kontrol altına almaları ve dijitalleşmenin getirdiği imkânlardan faydalanmalarını hedefliyor. Bu amaçla KOBİ’lerin internet üzerinden bilgiye ulaşabilecekleri birbirinden farklı hizmetleri KOBÎLGİ çatısı altında geliştirdiklerini açıklayan Garanti Bankası KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cemal Onaran, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Örneğin, TeşvikBul uygulamamızla KOBİ’ler için ulusal ve uluslararası desteklerle ilgili gerekli bilgi ve yönlendirmeyi tek bir çatı altında sunuyoruz. KOBİ’ler gibi girişimcilerin özellikle yeni iş kurma safhasında kafalarında birçok soru oluyor. ‘ŞirketKur’ hizmetimizle girişimcilerin akimdaki önemli soruları cevaplıyoruz.

Garanti ‘GarantiTeknosor’ teknolojik danışmanlık hizmetimizle KOBİ’lere teknik ve teknolojik konularda destek veriyoruz. Garanti müşterisi olan veya olmayan tüm KOBİ’ler, sık kullandıkları bilgisayar, yazıcı, cep telefonu, tablet gibi elektronik cihazlarla ilgili karşılaştıkları anlık sorunlar için teknik destek alabiliyor.”

Garanti Bankası ayrıca KOBİ’lerin markalaşma sürecinde “Garanti MarkaOl” uygulaması sayesinde logo, kuramsal kimlik, marka adı bulunması, maskot, web sitesi tasarımı, ambalaj tasarımı, el ilanı, broşür/katalog, afiş ve gazete ilanı gibi konularda destek veriyor. Banka Garanti üye işyerlerine ise “Garantili İşler” web platformu üzerinden işlemlerini takip edip, satışlarını yönetme imkanı sunuluyor. Banka Bonus üye işyerlerinin ciro artışına destek olacak işyerlerine özel kampanyalar düzenliyor.

Bulunduğu sektöre inovatif bir ürün veya yaklaşım getirmeyi hedefleyen KOBİ’lere ise, GarantiPartners çatısı altında destek sağlanıyor. Bunun yanı sıra mentorluk, özel eğitimler, Garanti ile işbirliği fırsatları, ticari referans, çeşitli danışmanlıklar, pazarlama ve PR destekleri, iş ağı kurma ve bulut hizmetleri gibi birçok alanda katkı veriliyor.

Garanti Yol Haritam web sitesi aracılığıyla, KOBİ’lere iş kurarken ya da kurduktan sonra gerektiğinde bilgilendirme yapılıyor. Onaran, yakın zamanda bu haritayı Gelişim Yol Haritası, Pazarlama-Satış Haritası, Ürün Geliştirme Haritası, Franchise Haritası, E-Ticaret Haritası ve Dış Ticaret İş Haritası’nm takip edeceğini söyledi. Halen 1.4 milyon KOBİ müşterisi bulunan Garanti Bankası bu kesime toplam 40 milyar TL nakdi kredi sağladı.

İŞ BANKASI

Odağında KOBİ bankacılığı var

İş Bankası KOBÎ’lerin, üretim, kalite ve standartlarını artırmalarına destek olacak programlar sunmayı, onları hem finansal, hem de danışmanlık anlamında destekleyecek çözüm ortağı olmayı hedefliyor. Bu amaçla, KOBİ’leri hedefleyen “Çin ile İş ve Yatırım Fırsatları” adı altında İş’te Seminer organizasyonları düzenleyen banka, yine Türkiye çapında “İş’te Buluşmalar” toplantı dizisini sürdürüyor.

Ayrıca 2009 yılında KOBİ’lere özel olarak İŞ’TE KOBİ internet sitesini oluşturduklarını söyleyen iş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Şencan, “Sitemizden KOBİ’ler 30 farklı sektöre ilişkin incelemelere, araştırmalara, videolara ve uzman görüşlerine ücretsiz ulaşabiliyor. Şu an 80 bini aşkın üyemiz bulunuyor.

Üyelerimiz girişimcilik, dış ticaret, tarım ve hayvancılık gibi 17 farklı konuda ücretsiz danışmanlık hizmetinden yararlamlabiliyorlar.

Ayrıca SUNUMATİK uygulamasını hayata geçirdik. Uygulama ile kullanıcılar kendi firmalarının tanıtım sunumlarını Türkçe veya İngilizce olarak hazırlayabiliyor. Ayrıca var olan ürün, hizmet ve kampanyalarını da site üzerinden tanıtabiliyor. Firmalar, detaylı bir biçimde kendilerini tanıtma imkânı buldukları KOBİ Pazarı çatısı altında buluşarak, ücretsiz ilan vererek; kampanyalarını, ürün ve hizmetlerini etkin şekilde duyuruyor” diyor.

İş Bankası ayrıca kadınların hem iş gücüne hem de ekonomiye katılımını desteklemek amacıyla, vizyon ve ufuklarını genişletecek eğitim projeleri ve seminerlerde düzenliyor.

Banka dış ticaret üzerine faaliyet yürüten KOBİ’lere ise bölge satış müdürlüklerindeki mevzuata hâkim dış ticaret uzmanlarıyla destek sağlıyor. Şencan’m verdiği bilgiye göre, İş Bankası 2017 yılında da KOBİ Bankacılığına odaklanıp özellikle dijital alanda yenilikler yapacak. Banka 2017 ilk çeyrek verilerine göre, KOBİ müşterilerine 50 milyar TL’lik nakit kredi imkanı sağladı.

DENİZBANK

KOBİ’lere kolay POS

Denizbank KOBİ müşterilerine özel yeni ürünü Kolay POS’u hayata geçirdi. KOBİ’lerin işlerini kolaylaştırmak, maliyetlerini azaltmak ve finansmana erişimlerini sağlamak için çok sayıda ürün ve hizmet çıkarttıklarım söyleyen DenizBank KOBİ Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Murat Kulaksız, “Kolay POS ile kullanım maliyetini sabitleyerek, KOBİ’lerin hizmet bedeliyle ilgili yaşadıkları sorunları da ortadan kaldırıyoruz. Dolayısı ile kolayca alabilecekleri bu ürün ile ödeyecekleri tutarı da bilen müşterilerimize hesap yapmaları ve kullanımı açısından her anlamda rahatlık sağlıyoruz” diyor.

Kolay POS KOBİ’lerin aylık cirolarına göre 0-1.000 TL, 0-2.000 TL, 0-3.000 TL, 0-5.000 TL’lik dört farklı ürün paketinden oluşuyor. İşyeri sahipleri, aylık sabit POS kullanım ücreti dışında herhangi bir komisyon ödemiyor. Ayrıca paketlerine ek bir ücret karşılığında Bonus üye işyeri olarak müşterilerine taksit imkânı da sunuyorlar.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu