Makaleler

Dijitalleşme İle Kadınlara Müthiş Fırsatlar Var

Dijital dünyanın en büyük kullanıcısı olan kadınlar için bu çağda eğitimden sağlığa, girişimcilikten inovasyona pek çok alanda sınırsız imkanlar sunuluyor.

Dijitalleşme ile birlikte kadının iş yaşamında daha aktif ve belirleyici rol üstlenmesi zorunlu hale geliyor. Geleceğin mesleği olarak görülen bilişim sektöründe kadın çalışan oranı, iş hayatının geneline göre daha yüksek ancak bu alanda kadın ve erkek istihdamındaki uçurum da dikkat çekici. OECD ülkeleri genelinde çalışan IT uzmanlarının sadece yüzde 20’si kadın. Bugün her 1000 kadından sadece 29’u bilişim veya bununla ilgili bir alandan mezun oluyor. Bunların ise sadece 4’ü bilgi ve iletişim teknolojileriyle ilgili bir işe giriyor. Bilişimde yükselen ve kariyer yapan kadınların sayısı ise bir elin parmaklarını geçmiyor.

dijitallesmede-kadinlar

Kadın erkek istihdamındaki bu çarpıcı dengesizlik dünyanın pek çok yerinde ve ekonominin her alanında karşımıza çıkıyor. Bu durum bilişim ve teknoloji sektörlerinde de farklı değil. Avrupa Ko-misyonu’na göre; 7 milyon kişilik bir ekosisteme sahip olan bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün yüzde 30’a yakını kadınlardan oluşuyor. Sektörde her yıl yaklaşık 120 bin kişilik yeni istihdama ihtiyaç duyuluyor. Bu da kadınlar için aslında büyük bir kariyer fırsatım ortaya koyuyor. Rakamlar, kadınların bilişim sektörüne eğitim çağından itibaren yönlendirilmesi ve desteklenmesi gerektiğini gösteriyor. Bu konuda kuşkusuz özel sektöre de önemli görevler düşüyor. Zira, bilişim sektörü halen yetişmiş insan kaynağı konusunda açığı olan bir sektör. Birçok global firma hem bu açığı kapatmaya yönelik birçok çalışma yürütüyor hem de eş zamanlı olarak kadın istihdamını- artırmak amacıyla çeşitli programlara ağırlık veriyor. Özellikle sivil toplum örgütleri ve bilişim şirketlerinin son yıllarda sosyal sorumluluk anlayışıyla gerçekleştirdikleri ortaklıklar kapsamında bu istihdamın önemine dikkat çekilse de istihdamda yaşanacak artış için arka planda daha detaylı ve destekleyici bir kamu politikasına ihtiyaç duyuluyor.

Dijital çağın kadını, dijital geleceğe yürürken iş yaşamında alacağı pozisyon ve atacağı adımlar, kariyer hedefleri ve kişisel gelişimi için yapması gerekenler farklı bir önem kazanıyor. Aynı zamanda bilişim ve kadın, çift taraflı bir etkileşimi ifade ediyor. Geleceği yakalamak için kadınlarımızın bilgisayar ve teknolojiyle tanışması ve bu teknolojilerden etkin şekilde yararlanmaları artık kaçınılmaz bir zorunluluk. Alışveriş yapan, spor yapan, çocuk yetiştiren, yemek yapan, ev ekonomisini yöneten, kişisel gelişime, sağlıklı beslenmeye önem veren kısacası sosyal yaşamın belirleyicisi olan kadın aynı zamanda dijital hayatm en büyük kullanıcısı konumunda. Sosyal yaşamını dijital uygulamalarla zenginleştirmek isteyen kadınlar için dijital çağ eğitimden sağlığa, girişimcilikten inovasyona pek çok yeni fırsatlar sunuyor.

ÖZELLİKLERİ BU SEKTÖRE GÖRE

Ayrıca dijital dünyanın çalışanı sürekli güncel kılan canlı yapısı kadınların çalışma şekline de çok uygun. Kadınların daha ayrmtıcı ve geniş perspektifli bakış açıları, zorluklar karşısında yılmadan yaratıcı fikirlerle çözüm aramaya devam etmeleri, iş-özel hayat dengesini sağlamak konusundaki ustalıkları ve mükemmel planlama yetenekleri bugünün iş dünyasında tam da ihtiyaç duyulan özellikler. Bilişim sektöründeki kadınların tüm bu özelliklerin üzerine sürekli gelişen, kendisini yenileyen bir sektörde olmaları kendilerini güncel tutmaya ve gelişime açık olmaya zorluyor ve bu anlamda bilişim sektörü kadınların gelişimi açısından inanılmaz fırsatları beraberinde getiriyor.

Bu fırsatların enine boyuna konuşulacağı Bilişim Zirvesi 16’da kadınların bilişim dünyasına katma değerini yine kadınlardan dinleyeceğiz. Erkek gözünden de kadın bilişimcilerin hikayelerine parmak basılırken, kadın ClO’larm başarı hikayelerine tanık olacağız. İnternetin fenomen kadınları da panellerin konuşmacıları arasında. Bilişim sektöründe kadın çalışanların sorunlarının tartışılacağı oturumların da büyük ilgi çekmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu