Makaleler

Yaşlılarımızı onurlandırıp yüceltelim ve onlardan yararlanalım!

Kendi evlerinden yönetebilecekleri bir iş ve ek gelir olanağı

SİZLERE zaman zaman evden yapılabilen girişimleri öneriyorum. îş o hale geldi ki, bu konuya olan ilgi olağanüstü arttı, özellikle başta Avrupa ülkeleri olmak üzere neredeyse tüm dünyada yeni bir akımın kurumsallaşmasına tanıklık ediyoruz. Konuyla ilgili danışmanlık hizmeti veren kurumlar her geçen gün giderek çoğalıyor. Bu arada ‘Corona’nın yeni varyantları bulaş riskini artırmakla kalmıyor; toplumun tüm kesimlerini de açıkça tehdit ediyor: Sağlık açısından özellikle yaşlıları, ekonomik olarak da özellikle pasif emeklileri…

Salgının izolasyon, eve kapanma, ve bulaş riski şeklinde getirdiği fiziksel sorunların yanında, psikolojik olarak negatif etkileri de yadsınamaz hale gelmiş durumda. Bu durum en çok toplumumuzda ‘65 yaş üstü’ olarak anılan yaş grubunu ve bu yaş grubundaki emeklileri etkilemekte. Bunun yanı sıra salgının yarattığı şanssız durumun oluşturduğu ekonomik sorunlar da cabası.

EVDEN YÖNETİLEN DANIŞMANLIK

İtalya’da -özellikle de Sardunya’da- insanlar, dikkat çeken ölçülerde uzun yaşıyorlar. İtalya’nın genel ortalamasını inceleyince bu durum dünyayı şaşırtıyor. Beslenme şekli ve aktif yaşam, bu işin başlangıç sırları arasında. Genetik miras ise elbette çok önemli, ama her şey biraz da ruhsal dinginlikle ilgili. Yaşları ne olursa olsun, bizim yaşlılarımız ve emeklilerimiz de en az genç ve orta yaşlılar kadar verimli, yaratıcı ve bu topluma faydalı bireyler olabilirler. Fiziksel dinçlik bir yaştan sonra doğal olarak yavaşlaşa da birçoğunun beyin ve akıl faaliyetleri aynen yerinde duruyor. Buna yılların tecrübesi de eklenince, yaşlılarımızın üretken toplumdan tecrit edilip, bir köşeye çekilmeleri gerektiği şeklindeki kabullenmelere ve dayatmalara şaşmadan edemiyor insan.

Batıda ve Japonya gibi ülkelerde özellikle ‘Corona’ salgınından sonra konuyla ilgili birçok danışmanlık kurumu faaliyet göstermeye başladı. Danışmanlık kurum ve firmaları yaşlı ve emeklilerin topluma bir şekilde entegre edilmeleri amacıyla ya da emeklilik dönemlerini daha rahat ve yaratıcı şekilde geçirmeleri için solüsyonlar üretirken, kendileri de gelir elde ediyor ve hatta dileyen yaşlı ve emeklilere danışmanlık desteği sağlayarak onlara kapılarını ardına kadar açıyorlar: Bu sürece yaşlı bireylerin kendi evlerinden yönetebilecekleri bir iş ve ek gelir olanağı sağlamaları da dahil. İşin ilginç yanı, belirli bir yaşın üzerindeki aktif emeklilerin bizzat kendileri evden yönetilen danışmanlık hizmetiyle diğer yaşlılarla ilginç deneyimlerini de paylaşıyorlar.

evde orgu

TEKNİK BİLGİLERLE DONANMIŞLAR

Batıda işin tanımı birkaç sözcüğün içine sığdırılmış olup, şimdilerde epey prim yapıyor: ‘Consultant For Home Businesses for Retirees!’ Girişimlerin içeriği o kadar çeşitli ki; el sanatlarından, mutfak ve yemek kurslarına; bilgisayar kullanımı ile bilişim konularından beslenme ve diyet konularına; finansal yönetim ve ek gelir sağlama tekniklerinden sağlık iletişimine kadar aklınıza ne gelirse her şeyin danışmanlığını verebiliyorlar. Yeter ki, tüm bunlar belirli bir yaşın üzerindeki bireylere özel olsun.

Girişimin içeriğini açıklamak için reklama gerek yok; ufak birkaç duyurudan sonra yapılan işler hızla gelişiyor ve büyüyor. İşi daha çok evde yapmak ve buradan yönetmek esas. Kuruluş sermayesi ise hiç de abartılacak düzeyde değil; bir o kadar da kolay ve verimli. Üstelik oluşturduğunuz fikir ve öneriler gerekli lisanslara bağlanabiliyor, rekabetçi taklit riski ise oldukça az. Eğer danışmanlığınızın konusu hijyen ve beslenme konularında ise önerilerinizin sağlık yönünden denetimi için uzman bir tıp mensubundan da yardım almanızda yarar var.

Sizden öneri almaları için muhataplarınızla yüz yüze gelmenize de gerek yok. Klasik telefon hatları, bilgisayar, akıllı telefonlar ve posta başvuruları size ulaşmak isteyenlerin sıkça kullanabileceği ulaşım seçenekleri arasında. Yüz yüze görüşmek isteyenlerin başvurularını ise yeterli doz aşılarını olmuş ve bunların belgelerini gösterebilecek kişiler arasından seçebiliyorsunuz. Özellikle kimliği ve geçerliliği belirlenmiş aşı kartları, tam da bu aşamada çok önemli hale geliyor.

ONLARI YÜCELTELİM!

Emekli bir profesyonel, uzman ve usta iseniz, toplumun genelinden yeteri kadar ilgi görebiliyor musunuz? Tecrübelerinizden, yeteneklerinizden, yaşama başka açıdan bakmanızdan ve eserlerinizden (çalınmaması şartıyla) yeteri kadar yararlanılıyor mu? Yoksa toplumsal bir önyargıyla bir köşeye itilip adeta psikolojik anlamda paralize olmaya mı yönlendiriliyorsunuz? Daha da kötüsü tüm eserlerinizden faydalanılsa da bunların kime ait olduğu es mi geçiliyor?

Tüm bu tatsız durumlar Corona salgının yayılmasıyla birlikte daha da belirgin hale geldi ne yazık ki. Yaşlılarımızı ve emeklilerimizi özellikle birer ‘yük’ olarak görmek, adeta kendi bindiğiniz dalı kesmek gibidir oysa. Evet, salgının getirdiği fiziksel handikaplar asla inkâr edilemez; Corona olmasaydı da doğal olarak bir yaşın üstündeki bireylerin fiziksel güçleri sınırlanacaktı elbet. Burada gençlere de çok büyük sorumluluklar düşüyor. Unutmayınız ki birçok emekli ve yaşlı bireyin zihinsel aktiviteleri ve beyin kapasiteleri hala iyi işliyor.

Nitekim dünyada birçok bölge, uzun ömürlü kişilerin en çok yaşadığı yerler olarak ün yapmıştır. Genellikle beslenme alışkanlıklarından ve egzersizden söz edilir. Ancak birazdan değineceğimiz konu ya geçiştirilir ya da şöyle bir dokunduktan sonra unutulur; ‘topluma entegre olmak’. Bunun en güzel örneğini yukarıda bahsettiğimiz dünyanın en çok aktif 100 yaşın üzerindeki bireylerine sahip Sardunya’da görebiliyoruz. Orada 90’lık yaşlılar dahi kendilerini asla emekli saymazlar. Hala bir şeyler üretmeye ve en önemlisi sosya-lize oldukları bir şekilde, önyargıya maruz kalmadan yaşamlarına devam ederler. Bunun pozitif psikolojik etkisi o kadar güçlüdür ki birçok uzman, uzun yaşamanın sırlarından biri olarak bu pozitif etkinin önemli rol oynadığında hemfikir.

NUR DEMİROK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu