Şirket Haberleri

Ttec en çok satılan cep telefonu aksesuarları markası oldu

Teknolojiye ayak uyduramayıp yok olan pek çok şirket varken bazıları da tersine teknolojiyle büyüyor. Manyetolu telefon santrali üretimiyle sektöre giren Tesan’ın üretimden çıkarak yarattığı Ttec, bugün en çok satılan cep telefonu aksesuarları markası oldu. Aynı markayla geçen yıl tablet satışma da başlayan şirket, pil ve akıllı telefon gibi ürünler de çıkarmaya hazırlanıyor.

Tüketici elektroniği aksesuarı, pazarı, bilgisayar, ve cep telefonlarındaki teknolojik değişikliklere paralel olarak hızla büyüyor. Şu anda 125 milyon Euro’luk bir pazardan bahsediliyor. Bu pazardan en büyük payı da cep telefonu aksesuarları alıyor. Kulaklıktan taşınabilir şarjlara kadar pek çok ürün, gerek GSM operatörlerinin mağazalarında gerekse müzik ve teknoloji marketlerinde satışa sunuluyor. Son yıllarda organize perakendeciler bile gelen talep üzerine bu ürünleri de raflarında bulundurmaya başladı.

ttec

Türkiye’de cep telefonu aksesuarı pazarında bugün yerli ve yabancı 40’a yakın şirket var. Bu alanın lider markası ise Ttec. Her ne kadar yabancı bir marka gibi algılansa da, Ttec aslında teknolojinin gelişmesiyle başarılı bir şirket dönüşümüne imza atan Tesan A.Ş’nin 2007 yılında oluşturduğu bir marka. Tesan’ın cirosu içindeki payı da giderek artıyor. Ttec markasının payı 2013’te Tesan’ın cirosunun yüzde 24’ü iken 2014 yılında 155 milyon lira olan ciro içindeki payı yüzde 40’a çıkmış durumda. Şirket bu ürünler sayesinde kârlılığını da yüzde 86 oranında artırdı. Yurti-çinde 15 bin noktada satışı gerçekleştirilen Ttec ürünleri, 2015’te yurtdışında da satılmaya başlanacak, ilk pazar ise Almanya olacak. Ttec, ürün çeşitliliğini de artırma niyetinde. Şirket, geçen yılın sonunda çıkardığı tablete ek olarak önümüzdeki dönemde Ttec markasıyla pilden güneş paneli aküsüne ve hatta akıllı telefona kadar pek çok ürünün satışını da gerçekleştirmeyi planlıyor.

ÖRNEK DÖNÜŞÜM HİKAYESİ

1983 yılında manyetolu telefon santrali üretimiyle sektöre giren Tesan, ardından kablolu telefon makinesi üreterek faaliyetlerini sürdürdü. Ancak iletişim, sektöründe yaşanan gelişmeler şirketteki dönüşümün fitilini ateşledi.

Cep telefonu penetras-yonunda gelinen nokta şirketi mevcut işlerden çıkıp farklı iş alanlarına girmeye yöneltti. Dahası tüketici elektroniğinde üretimin Çin ve Tayvan gibi ülkelere kayması, Tesan’ı kendini bir üretim şirketinden bir pazarlama şirketine dönüştürmek için de adım atmaya itti.

Tesan Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Erdoğan, bu noktada kendi markalarını yaratmak için harekete geçtiklerini söylüyor. Erdoğan, Fiyat rekabeti yapmak yerine kendi markamızı yaratıp onu doğru yöneterek öne çıkabileceğimizi düşündük ve 2007 yılında Ttec markasını oluşturduk” diye konuşuyor.

Tabii markayı bugünlere getirmek kolay olmuyor. Bekir Erdoğan, markanın bugünkü konumuna gelmesinde önemli hamlelerden birinin Turkcell’in iletişim noktalarında Ttec ürünlerinin satılmaya başlaması olduğunun altını çiziyor. Erdoğan, 2011 yılından sonra ise pek çok .perakende noktasında satılmaya başlayan bir marka haline geldiklerini anlatıyor. Bugün müzik marketlerden teknoloji marketlerine, telefon bayilerinden organize perakendede söz sahibi pek çok şirketin mağazalarına kadar 15 bin noktada satış yapılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu