Şirket Haberleri

Trendyol, yurtdışına açılmaya hazırlanıyor

Ortadoğu’dan başlayıp yurtdışına açılacak

Bu yılın sonunda 1 milyar TL ciroya ulaşması beklenen Trendyol, yurtdışına açılmaya hazırlanıyor. Şirket yurtdışı açılımına Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler ve Doğu Avrupa ülkelerinden başlayacak. Trendyol.com’un kurucusu ve CEO ’su Demet Mutlu, “2017’de yurtdışı için ilk adımı atacağız. Diğer taraftan depo kapasitemizi üç kat büyütmek için 15-20 milyon dolarlık yatırun yapacağız” diyor.


E-ticaret Türkiye’de toplam perakendenin yüzde 2’sini oluşturuyor. Bu rakam Avrupa ve Amerika’da ise yüzde 8-10 seviyesinde. Genç nüfusu ve hızla artan internet penetrasyonu ile e-ticaret için çok yüksek potansiyele sahip olan Türkiye’de bu alanda pek çok girişime imza atılıyor.

Demet Mutlu’nun kurduğu Trend-yol.com da bunlardan biri. Modayı herkes için ulaşılabilir kılma hedefiyle yola çıkan Demet Mutlu, 300 bin dolara kurduğu Trendyol.com’u altı yılda 1 milyar TL’lik bir şirket haline getirdi. ‘Yılın Kadın Girişimcisi’ ünvanlı Demet Mutlu, şimdi de yılda 20 milyondan fazla ürün satılan siteyi yurtdışına açmaya hazırlanıyor. 2017’nin son çeyreğinde Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler ve Doğu Avrupa ülkelerinden ihracata başlayacaklarını söyleyen Mutlu, “Kurulduğumuzdan bu yana yurt-dışına açılmayı hedefliyorduk.

Artık altyapımızı oturttuk. Bu yıl ilk adımı atacağız. İlk aşamada 10-12 ülkede olmayı hedefliyoruz” diyor.

trendyol

YENİ YATIRIM YAPACAK

2017 yılında yüzde 80 büyümeyle şirketin cirosunu 1,8 milyar TL’ye çıkarmayı hedefleyen Demet Mutlu, büyüme doğrultusunda yeni yatınm planlıyor. Tuzla’da 15-20 milyon dolarlık yatırımla yeni bir depo kurulması hedefleniyor. Böylece kapasite üç katına çıkanlmış olacak.


2 binden fazla yerli ve yabancı marka ile çalışan şirket, satışının yüzde 70’ini İstanbul, Ankara ve İzmir dışındaki şehirlere yapıyor. Anadolu’da büyümenin çok daha hızlı olduğunu söyleyen Demet Mutlu, “Türkiye’nin potansiyeline çok güveniyoruz. 2021’de 5 milyar TL ciro hedefimiz var. Buna rahatlıkla ulaşabileceğimiz düşünüyoruz. Ayda 35 milyon ziyaret ile en yoğun AVM’nin 20 katı kadar ziyaret çekiyoruz. Yılda 20 milyondan fazla ürünü müşterilerimize ulaştınyo-ruz” diye konuşuyor.

ERKEK ÜRÜNLERİ ARTACAK

Trendyol.com’un müşterilerinin yüzde 80’ini kadınlar oluşturuyor. Bugüne kadar kadın giyimine ağırlık verdiklerini söyleyen Demet Mutlu, “Müşterilerimiz farklı kategorilerde de bizden hizmet almak istiyor. Bu nedenle önümüzdeki dönemde erkek, çocuk, kişisel bakım ve ev kategorilerine daha fazla yatırım ve büyüme hedefliyoruz” diyor.

Trendyol.com mobil tarafta da hızlı bir büyüme gösteriyor. Sitenin mobil uygulaması 3,5 milyondan fazla kişi tarafından indirilmiş durumda. Trafik ve satışın yüzde 60’dan fazlasının mobilden geldiğini belirten Demet Mutlu, mobilin payının her yıl yüzde 150 arttığını söylüyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu