Şirket Haberleri

TOYO’dan Manisa’ya ikinci fabrika geliyor

Manisa OSB'de 300 milyon TL'lik yatırım

Japonya merkezli TOYO Ink Group’a bağlı TOYO Matbaa Mürekkepleri, Manisa OSB’de 300 milyon TL’lik yatırımla ikinci fabrikasını kurmaya hazırlanıyor. Şirket, bu tesisin devreye girmesiyle Rusya’dan Afrika’ya kadar 40 ülkeye yaptığı ihracatı da artırmayı planlıyor.

Dünya genelinde 8 binden fazla çalışanıyla 22 ülkede yaklaşık 70 şirketle faaliyet gösteren Japon TOYO Ink Group, Türkiye pazarına 2016 yılında Yaşar Grubu’na bağlı DYO Matbaa Mürekkepleri’nin yüzde 75 hissesini satın alarak girdi. Satın alma işleminin ardından şirketin sermaye yapısını güçlendirmek üzere üç yılda 120 milyon TL’lik de yatırım yaptı. Japon grup, Hindistan ile ABD arasındaki coğrafyada tüm ürün gruplarını üretebilen tek merkezi konumundaki ‘ Türkiye’de.yeni fabrika yatırımı yapma kararı aldı.

TÜRKİYE’YE GÜVENİYOR

TOYO Matbaa Mürekkepleri CEO’su Yakup Benli, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 62 bin metrekarelik alanda kurulması planlanan yeni fabrikaya yaklaşık 300 milyon TL’lik yatırım yapacaklarını söylüyor. Öz sermaye ile yapılması planlanan yatırımı gerçekleştirmek üzere birkaç ay içinde Japonya’dan inşaat ve makine alımı için para transferinin gerçekleştirilmesi bekleniyor. Japonya’nın Türkiye’ye güvendiğini ve uzun süreli projeksiyonlar yaptığını belirten Benli, planlanan bu yatırımın Türkiye’ye güvenin göstergesi olduğunu vurguluyor.

TOYO Matbaa Mürekkepleri Manisa OSB’de 20 bin metrekare alana ve yıllık 22 bin ton üretim kapasitesine sahip fabrikasında beş farklı ürün grubunda polimer, mürekkep ve kaplama malzemeleri üretiyor. Yeni fabrikada ise ülkemizde yerli üretimi olmayan katma değeri yüksek laminasyon tutkalları ve poliüretan bazlı mürekkepler üretilecek. TOYO Ink Group, iki faz halinde gerçekleştirilecek olan yeni fabrika yatırımıyla bölgesel gücünü perçinleyip üretim kapasitesini yaklaşık ikiye katlayacak. İnşaat ruhsatı ocak ayında alınan yeni fabrikanın projelendirme ve hazırlık çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

BÖLGESEL GÜÇ

2018 yılı sonunda 40’ın üzerinde ülkeye ihracat yapan şirket, Doğu Avrupa, Rusya ve Türki Cumhuriyetler, Afrika ve Ortadoğu’yu hedef bölgeler olarak belirledi. Şirket, 2020 sonuna kadar ihracatını yüzde 100 artırmayı ve ihracatın toplam satışları içindeki payını yüzde 30’un üzerine çıkarmayı hedefliyor.

2018 yılında 260 milyon TL ciro yapan TOYO Matbaa Mürekkepleri, bu yıl iki haneli büyüme planlıyor. Manisa OSB’deki fabrikasında geçen yıl 17 bin ton üretim yapan şirketin 300’e yakın çalışanı bulunuyor. Şirketin İstanbul Kıraç’ta özel renk üretimi yapan Renk Yapım Merkezi de var. Türkiye genelinde 36 da bayisi mevcut.

LEVENT GÖKMEN DEMİRCİLER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu