Şirket Haberleri

Toplumsal cinsiyet eşitliğine imza attı

SABANCI Holding ve Carrefour Grup iştiraki CarrefourSA, toplumsal cinsiyet eşitliği çerçevesinde gerçekleştirdiği projelerle kadınların iş hayatına aktif bir şekilde katılmasını ve ülke ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlıyor. Firmanın kadın istihdamına yönelik neler yaptığını CarrefourSA Genel Müdürü Kutay Kartallıoğlu ile konuştuk…

İLK TÜRK GIDA PERAKENDECİSİ

“Bizim için kadın çalışanlarımız büyük bir değere sahip. Bu vizyonla toplam 11 bin çalışanımızın yüzde 35’i, mevcut yöneticilerimizin de yüzde 22’si kadınlardan oluşuyor” diyen CarrefourSA Genel Müdürü Kutay Kartallıoğlu, toplumsal cinsiyet eşitliğinin toplumların gelişiminde anahtar rol oynadıkları bilinciyle hareket ettiklerini vurgulayarak şunları dile getiriyor:

“Bu bilinçle Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN WOMEN) ve Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) ortaklığıyla oluşturulan Kadının Güçlenmesi Prensipleri (Women’s Empowerment Principles – WEPs) Platformu’nun imzacıları arasında yer alan ilk Türk gıda perakendecisi olarak ülkemizi küresel arenada gururla temsil ediyoruz.” WEPs Platformu, özel sektöre iş yerlerinde, iş piyasasında ve toplum genelinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için dikkate almaları gereken önemli noktaları sunuyor. Kadının Güçlenmesi Prensipleri, iş dünyası liderlerinin, toplumsal cinsiyet eşitliğini ilerletecek şirket politikaları oluşturmaya yönelik yedi prensibe açıkça taahhüt vermelerini istiyor.

ÇOK GENİŞ BİR FIRSAT PENCERESİ

“İş süreçlerimizde eşitlik ilkesine inanıyor, görev dağılımı açısından kadın erkek eşitliğini önemsiyoruz” diyen Kartallıoğlu, “Toplumsal cinsiyet eşitliği ilkesi doğrultusunda Mağaza Yönetici Adaylığı Programı (MAYA) uyguluyor, CarrefourSA’da minimum bir yıl çalışıp performansı yüksek olan ve yönetici olma kriterlerimize uygun tüm çalışanlarımıza mağaza müdür yardımcısı olma fırsatı tanıyoruz. Bunun yanı sıra Yönetici Eğitimi programımız doğrultusunda mağazalarımızda veya genel müdürlüğümüzde kariyer fırsatları sunuyoruz. Yalnızca CarrefourSA çalışanları değil, ülkemizin dört bir yanındaki üretici kadınların da girişimlerini destekliyor, emeklerinin reyonlarımızdan müşterilerimize ulaşmasına fırsat tanıyoruz. Bu çerçevede sektörümüze örnek olması amacıyla son iki yıldır 8 Mart’ta îstinye’deki hipermarketimizde kadın üreticilerin kurduğu iş ortaklarımızla Kadın Üretici Pazarı düzenliyoruz” diyor.

“Marketçiliğe kadın eli değecek”

CarrefourSA Genel Müdürü Kutay Kartallıoğlu, açacakları yeni marketlere ilişkin şunları söylüyor: “Bu yıl 100 yeni market açılışı gerçekleştireceğiz. Açacağımız marketlerin en az yüzde 50’sinde kadın yöneticileri istihdam etmeyi hedefliyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliği için projeler geliştirmeye ve daha çok kadına iş imkânı sağlamaya devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu