Şirket Haberleri

Telekom firmaları, koronovirüs salgını karşısında birleşti

SADECE Türkiye değil, tüm dünya zor zamanlardan geçiyor. Tüm dünyanın var gücüyle verdiği çabaya rağmen her gün binlerce insan hastalığa yakalanıyor, yüzlerce kişi hayatını kaybediyor, bazıları ise hastalıktan tam anlamıyla kurtulabiliyor.

Bu şartlar içinde hastalığın seyrinin nasıl devam edeceğini bilmiyoruz; ekonominin nereye evrileceği, insanların nasıl maaş almaya devam cdeceği ve şirketlerin neler yaşayacağını bilebilmek de imkansız.

Bu varoluş çabası içinde sadece sağlıkta değil ekonomide de birlik olmak gerekiyor.

ÖNEMLİ BİR GÜÇBİRLİGİ

Bu amaçla şirketlerden ilginç adımlar gelmeye başladı. Örneğin, Microsoft uzaktan çalışma uygulamalarını altı ay boyunca ücretsiz olarak kullanıma açtığını duyurdu. Digiturk, dizi ve film gösterim kanallarını herkese ücretsiz olarak açtığını duyurdu. Bunun gibi birçok proje sosyal sorumluluk kapsamına girdi. Para kazanma konusu üçüncü hatta dördüncü sıraya geriledi.

Bu tür çalışmaların içinde en dikkat çekici hareketlerden biri Türkiye’nin en büyük telekom operatörleri tarafından kurulan Mobil Telekomünikasyon Operatörleri Derneği’nden geldi.

Normal zamanlarda birbiriyle son derece sıkı rekabet içinde olan bu üç şirket diğer tüm sektörlerin ve halkın bağımlı olduğu telekomünikasyon sektöründe rekabeti bırakıp halk için ortak hareket etmeye başlayacaklarını duyurdu.

“Devletimizin erken ve yerinde aldığı önlemler sayesinde bugüne kadar bu salgından dünyadaki diğer ülkelere kıyasla daha az etkilenmiş olsak da iletişim ihtiyacı dünyadaki diğer ülkelerde olduğu gibi artış göstermiştir. Telekom operatörleri olarak sorumluluğumuzu farkındayız. Bu amaçla tüm çalışanlarımız, milletimizin taleplerini karşılamak amacıyla gecelerini gündüzlerine katarak büyük bir özveri ile çalışmaktadırlar” diyen dernek, ülke için tek yürek gibi çalışacağının müjdesini verdi.

AMAÇ KESİNTİSİZ HİZMET

Peki neler yapıyorlar? Bunları birkaç maddede özetlemek mümkün:

Millî Eğitim Bakanlığı öncülüğünde, öğrencilerin uzaktan eğitim alabilmesi için tasarlanan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) uygulamasında kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan mobil iletişim desteğini verecekler. Yurtdışındaki abonelerin konsolosluklar ile rahatça iletişime geçerek gerekli bilgilendirmelere erişebilmeleri için Konsolosluk Çağrı Merkezi’nc yapılan aramalar ücretsiz hale getirildi. Müşterilerin taleplerini karşılamak amacıyla açık olan mağazaların, çağrı merkezleri ve kritik birimlerin çalışma alanlarını kişisel temas mesafesini artıracak şekilde yeniden düzenlendi. Veri merkezlerinden hizmet alan şirketlerin artan müşteri taleplerine rağmen kendi müşterilerine kesintisiz hizmet vermeye devam edebilmeleri için tam kapasite ile çalışmaya devam ediyor.

Bunun yanında insanların mümkün olduğunca evlerinde kalmaları ve sosyal mesafeyi korumaları gereken bu günlerde abonelerinin işlemlerini evlerinden çıkmadan gerçekleştirebilmeleri için Turkcell Dijital Operatör, Türk Telekom Online İşlemler ve Vodafone Yanımda gibi uygulamalar kesintisiz çalışıyor.

Mobil Telekomünikasyon Operatörleri Derneği, mobil iletişim sektörünün ortak problemlerinin çözümüne yönelik faaliyet alanları oluşturmak ve ortaya çıkan çözüm önerilerini hayata geçirmeyi hedefleyerek Mayıs 2017’de faaliyetlerine başlamıştı. Bugünlerde kendinden beklenenleri yerine getiriyor.

Ülkenin tüm kuruluşlarının bu bakış açısıyla çalışmasını diliyoruz.

MUSA SAVAŞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu