Şirket Haberleri

TAV, 3. Havalimanı’na ortak mı oluyor?

Türkiye’nin en büyük projelerinden biri hiç kuşkusuz İstanbul’da yapımı devam eden üçüncü havalimanı. 22 milyar 152 milyon euro’ya ihale edilen 3. Havalimanı’nı Cengiz, Mapa, Limak, Kolin ve Kalyon Ortak Girişim Grubu yapıyor. 29 Ekim’de açılacak olan tesis orta girişim grubunun ortak girişimi olan İGA Havalimanı İşletmesi A.ş. tarafından 25 yıl işletilecek.

İGA, yeni havalimanını inşa etmek ve 25 yıl boyunca işletmek amacıyla 7 Ekim 2013’te kuruldu. İstanbul Yeni Havalimanı, şehir merkezinden 35 kilometre mesafede 76.5 milyon metrekarelik alanda yükseliyor, inşaat dört fazda yapılacak. Birinci faz neredeyse bitti sayılır. Birinci faz üç pist ve 90 milyon kapasitelik terminaliyle 29 Ekim’de açılacak. Dünyanın en büyük havalimanlarından olan bu yatırım tamamlandığında yıllık 200 milyon yolcu kapasitesiyle 300’den fazla destinasyona uçuş imkanı sunacak, işte, bu devasa yatırımın ilk fazının açılışına sayılı günler kala bize sürpriz bir bilgi geldi.

İGA’ya ortak konsorsiyumdan Limak ve Mapa’nın hisselerine sürpriz bir talipli çıkmış. Havalimanı işletmeciliğinde dünya çapında başarılara imza atan TAV Havalimanları İşletmeciliği, Limak ve Mapa’nın hisselerine talip olmuş. TAV tarafı bu bilgiyi doğrulamasa da bize gelen bilgiler bu yönde. Tarafların ilk görüşmeleri yaptığı konuşuluyor. 2013’de yapılan ve kıran kırana geçen ihalede TAV kaybeden tarafta olmuştu. Görüşmeler nasıl sonuçlanır bilemiyoruz. Açılışa sayılı günler kala bu önemli son dakika bilgisini paylaşmak istedik…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu