Şirket Haberleri

Tanı teknolojilerinde global oyuncu olacak

Tam donanımlı laboratuvarlar yerine üstün tekniğe sahip cihazla sağlık sorunlarını çözebilen bir platform geliştiren Vivosens, bu projeyi katma değerli bir ürün haline getirip, dünya pazarma sunmayı hedefliyor. Şirketin kurucusu biyomühendis Miray Tayfun, “Tam teknolojileri alanında global bir oyuncu olmak istiyoruz” diyor.


Teknolojinin gelişimi her alanda farklı çözümlerin de ortaya çıkmasına neden oluyor. Yapılan AR-GE çalışmaları ile fiziksel olan çoğu şey, artık internet ve mobil ortama aktarılarak taşınabilir hale geldi. Burada büyük bir dönüşüm yaşanıyor ve kurumsal şirketlerin yanı sıra küçük girişimler de dönüşümün parçası oluyor. Bu gelişmeler, AR-GE şirketlerinden başarı hikayelerinin yaratılmasını da sağlıyor. Vivosens de başarı hikayesi yazabilecek potansiyelde bir girişim.

vivosens

KOLAY SAĞLIK TANISI

Sağlık teknolojileri tarafında gün geçtikte tanıların daha kolay ve kısa sürede konulması için çözümler geliştiriliyor. İşte yapılan çalışmalara bir yenisini ekleyecek olan şirket de Vivosens.

Taşınabilir medikal test cihazları projesini geliştiren Vivosens, sağlık alanında yeni bir çözüm kapısını açacak. Biyomühendis Miray Tayfun tarafından geliştirilen, tanı işlemini tamamen değiştirecek ve kolaylaştıracak bir biyosensör platformu olan proje, taşınabilir bir ölçüm cihazı ve hastalıklar için kitlerden oluşuyor. Vivosens bu projesi ile İTÜ Çekirdek Big Bang 2015’in final etkinliğinde ‘İSO Geleceğin Sanayicisi Büyük Ödülü’nü aldı. Şimdi yatırımcılarla ve sağlık alanındaki şirketlerle ürünün ticarileşmesi ve pazara sunulması için çalışmalar yapıyor. Şu an proje aşamasında olan cihazın önümüzdeki yıl ürün haline getirilerek pazara sunulması hedefleniyor.

ÖĞRENCİYKEN START UP KURDU

Yıldız Teknik Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü son sınıf öğrencisi Miray Tayfun, 2012’de kendi start up projesini gerçekleştirmiş ancak ekibin ne kadar önemli olduğunu anlayıp bu tecrübesinden ekip çalışmasının daha iyi olacağını öğrenmiş. Daha sonra Smartie adlı start up’ta bir yıl kadar nesnelerin interneti üzerine deneyim kazanmak için çalışan Miray Tayfun, buradan edindiği tecrübeleri de kendi girişimine aktarmış. Geçtiğimiz mayıs ayında Vivosens şirketini kuran Miray Tayfun’un beş kişilik bir ekibi var.

Miray Tayfun, Vivosens’in kurulu şu ve tanı teknolojisini nasıl geliştirdiğini şöyle anlatıyor:

“Şirket olarak biyoteknoloji alanında çalışıyoruz. Giyilebilir tanı cihazları ve taşınabilir sistemler uzun zamandır ilgimi çeken bir konuydu. Bu teknolojiler hala makaleler düzeyinde olsa da bunların hayatımıza nasıl katılabileceğine dair kafa yoruyordum. Smartie’de çalışmam sonucu edindiğim deneyimler, nesnelerin interneti ve biyoteknolojiyi birleştirmeme neden oldu. Bu teknolojiler birle-şince laboratuvardaki sistemlerin cebimize kadar sokulabileceğini fark ettim. Şirketi Sanayi Bakanlığı’nın hibe desteği olan teknogirişim ile kurduk. Güzel bir başlangıç noktası oldu. Çünkü sadece fikirden, 100 bin TL sermayesi olan AR-GE yapacak bir şirkete dönüştük.”

FAKİR BİR PAZAR

Miray Tayfun’un proje fikrinin kafasında ilk filizlenmesi, dezavantajlı bölgelere laboratuvar hizmetlerinin götürülmesi üzerine düşünürken olmuş. Sağlık tanısının koyulabilmesi için gerekli cihazlann ulaşımı olamadığından tedavi de çoğu yerde yapılamıyor. Bu sorundan yola çıkarak buna bir çare bulmak isteyen Miray Tayfun, “Biyoteknolojiyi kullanarak bunu nasıl yapabileceğimi düşündüm. Araştırma yaparken burada fakir, aç bir pazar olduğunu, patent üreten araştırma şirketlerini ve büyük şirketlerin girmediği alanlar olduğunu fark ettim. Global pazarda 5 ve 10 yıl içinde Vivosens nerede olabilir senaryosunu tasarladım” diyor.

TEK PLATFORMDA TANI

Dünyada başka biyosensör ve biyoteknoloji konusunda çalışmalar yapan şirketler var. Vivosens’in geliştirdiği sistemin konsepti ise diğerlerinden ayrılıyor. Vivosens’in konsepti, tek bir platformda her şeyi test edebilen ve tanı koyulan laboratuva-nn yerine geçebilecek bir sistem.


Miray Tayfun, “Kanser tanısını taşınabilir, hızlı, kolay nasıl yapabiliriz, aynı sistemin üzerinde strip’i (şeriti) değiştirip bakterinin tanısını nasıl yapabiliriz? Bu sorulara yanıt aradık. Her hastalık için böylece tanı koyulabilen bir platform oluyor. Yüksek altyapı maliyetleriyle kurulan tam teşekküllü laboratuvarlar yerine bir cihazla sorunları çözebileceğiniz bir platform sunuyoruz” diyor.

Şu an bakteriler üzerinde çalışan Vivosens’in, bakterileri sensörler aracılığıyla tanıyıp tanıyı koyan bir sistemi var. Ayrıca kanserli hücrelerde ve virüslerde tanıyan molekülleri sisteme bağlayıp tanının koyulmasına yardımcı oluyor. Şu an bakteriyel enfeksiyonların tanısının koyulması noktasına odaklanmış durumda olan Vivosens’in ürünü; kan, idrar ya da tükürüğü yüzeye aktarıyor böylece cihaz tarafından tanınıyor ve pozitif veya negatif olduğu anlaşılıyor. Platformdaki yazılım da bakterinin miktarını belirtiyor. Normalde ise bu işlem için laboratuvarlarda kültür yöntemi kullanılıyor ve tam için 72 saat bekleme süreci oluyor. Bu da tedavi sürecini uzatıyor.

SÜRECİ KISALTIYOR

Vivosens’in platformunda ise son kullanıcı, 15 dakikada tanıya ulaşabiliyor. Miray Tayfun, “Sistem için organizmaları tanıyan yüzey geliştiriyoruz, ölçüm cihazları ve yazılımlarımız hazır. Birkaç şirkede çalışıp bunu katma değerli bir ürün haline İstanbul’da getirip, buradan dünya pazarına sunmayı hedefliyoruz. Tanı teknolojileri alanında global bir oyuncu olmak istiyoruz” diyor.

Projenin sertifikasyon sürecinden sonra pazara sunulması planlanıyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu