Şirket Haberleri

TAB Gıda Hızlı Büyüyor

870 restoranıyla geçen yıl yaklaşık 1,7 milyar TL ciro yapan TAB Gıda, hızlı büyümeden vazgeçecek gibi durmuyor. Burger King, Popeyes, Sbarro ve Arby’s gibi markaları elinde bulunduran ve bunların yanına yakııı zamanda Usta Döner’i de ekleyen şirket, önümüzdeki yıl iç pazarda şube sayısını 1000’in üzerine çıkaracak. TAB Gıda yurtdışında da özellikle Çin’de büyüme planlan yapıyor.


Burger King, Popeyes, Sbarro ve Arby’s gibi uluslararası markaları bünyesinde bulunduran ve bunların yanına yakın zamanda Dönerci Usta adıyla kendi markasını da ekleyen TAB Gıda, 2014 yılında 1 milyar 662 milyon TL ciro yaptı. TAB Gıda, bugün cirosu ve 15 binin üzerindeki çalışan sayısıyla, sadece sektörünün değil Türk ekonomisinin de önemli aktörlerinden birine dönüşmüş durumda.

TAB Gıda

Üstelik sözünü ettiğimiz rakamlara yurtdışı operasyonları dahil değil. Özellikle Çin pazarıyla ilgili büyük hedefler içinde olan TAB Gıda, Türkiye’de gerçekleştirdiği cironun çok daha üstünde bir rakamı Çin’den bekliyor.

Geçtiğimiz hafta TAB Gıda Genel Müdürü Caner Dikici ile biraraya geldik ve hem yurtiçindeki hem de yurtdışındaki büyüme planlarını Ekono-rnist’e anlattı.

870 RESTORANI VAR

TAB Gıda 2014’ü cirosal anlamda yüzde 30 büyümeyle kapattı. Bir önceki yıl bu büyüme yüzde 20 civarındaydı. Geçtiğimiz yıl 73 yeni restoran açan şirket, restoran sayısında ise yüzde 10’luk bir büyümenin altına imza attı. Yani TAB Gıda 1.7 milyar TL’lik cirosundaki büyümesini yeni restoranlar açması kadar mevcut restoranların ciro artışından da sağladı.

Şu an TAB Gıda bünyesinde 870 restoran bulunuyor. Bu tempoyla gittiği takdirde şirket önümüzdeki yıl 1000 restorana ulaşmış olacak.

Markalar bazında baktığımızda ise TAB Gıda’nın elindeki en büyük gücün Burger King olduğunu görüyoruz.

TAB Gıda bünyesinde bulunan 870 restoranın 584’ünü Burger King’ler oluşturuyor. Burger King operasyonunda geçtiğimiz yıl fiş bazında tek haneli, ciro bazında çift haneli bir büyüme yaşadıklarını belirten Caner Dikici, bu yıl da hızlı bir büyüme planladıklarım söylüyor.

ÇİFT HANELİ BÜYÜME

Caner Dikici, önümüzdeki dönemde en hızlı büyüme yaşayacakları alanların pizza ve tavuk olacağını söylüyor. Özellikle tavuk restorancılığının Türkiye’de her geçen gün geliştiğini belirten Dikici, fiş sayısında ve ciro artışında her yıl çift haneli büyüme yaşadıklarını ifade ediyor. Popeyes’in şu an 117 restoranı bulunuyor.

Tıpkı tavukta olduğu gibi pizzada da çift haneli bir büyüme söz konusu.


Sbarro için bugüne kadar yaptıklan yatırımların karşılığım yeni yeni almaya başladıklarını söyleyen Caner Dikici, 105 restorana ulaştıklarını belirtiyor. Pizza pazannın daha çok paket servisle büyüdüğü bir ortamda bu hizmeti vermeden çift haneli büyümeye ulaşmalarının oldukça önemli olduğunu söyleyen Dikici, Sbarro’da bu yıl hızlı şubeleşmeye devam edeceklerini ifade ediyor.

Arby’s tarafında ise Popeyes ve Sbarro’ya göre biraz daha düşük bir büyüme söz konusu. Çelebi Holding tarafından Türkiye’ye getirilen ve sekiz şubesi varken 2010’da TAB Gıda bünyesine giren Arby’s’in şu an 47 restoranı bulunuyor. Arbys’te daha niş bir müşteri kitlesine hitap eden şirket, büyümesini daha çok Batı şehirlerinde gerçekleştirecek.

250 MİLYON DOLAR

Gelelim şirketin yurtdışı büyümesine. Makedonya ve Gürcistan’da Burger King’in lisan-sörlüğünü yürüten TAB Gıda’mn gündemindeki en önemli pazar ise Çin. Bu dev pazara çok önem veren şirket yönetimi, bu operasyonun yönetimini neredeyse TAB Gıda’nın kuruluşundan beri şirkette olan ve son olarak da pazarlama direktörü olarak görev yapan Ümit Zuvin’e teslim etti.

Çin’de şu an 307 Burger King restoranı bulunuyor. Bu yılın sonunda bu rakam 500’ü bulacak. Restoran başına ortalama cironun 800 bin dolar olduğunu hesapladığımızda, şirketin Çin pazarındaki cirosunun yaklaşık 250 milyon dolarlık büyüklüğe ulaştığını söyleyebiliriz.

Fakat Caner Dikici’ye göre, bu büyüme, potansiyel dikkate alındığında neredeyse devede kulak kalıyor. Çin pazarına çok uzun yıllar önce girmiş olan KFC’nin yaklaşık 5 bin restoranı olduğunu belirten Dikici, bu dev ülkede potansiyelin de rakamlann da böy-lesine yüksek olduğunu dile getiriyor.

PATATES İHRAÇ EDECEK

TAB Gıda, yaşadığı bu hızlı büyümenin sonucu olarak doğal olarak ciddi bir tedarik sorunu da yaşıyor. Örneğin geçtiğimiz yıl restoranlarda 8 bin 500 ton kırmızı et tüketimi gerçekleşti. Yine toplam patates tüketimi ise 40 bin ton oldu. Bu rakamın ne ifade ettiğinin kafanızda canlanması için, Türkiye’nin toplam işlenmiş patates kapasitesinin 60 bin ton olduğunu söyleyelim.

İşte bu kapasite sıkışıklıkları TAB Gıda’yı ister istemez yeni yatırımlara da yöneltiyor. Geçen yıl Afyon’da faaliyete geçen patates işleme fabrikası buna bir örnek olarak gösterilebilir. TAB Gı-da’nın büyük hissedan Kurdoğlu Ai-lesi’nin Özgörkey Ailesi ile birlikte 50 milyon Euro yatırımla kurduğu patates işleme fabrikası, yıllık 120 bin ton kapasiteye sahip.

Caner Dikici, bu fabrikadaki üretimin yüzde 40’ını Türkiye’de kullanacaklarını, yüzde 60’ını ise ihraç edeceklerini söylüyor. Dikici, Burger King’in Rusya ve Ortadoğu operasyonlarıyla görüşmelerin olumlu sonuçlandığını ve önümüzdeki yıldan itibaren buralarda tüketilecek patateslerin Türkiye’den gideceğini ifade ediyor.

Döner pazarının son birkaç yılda hızlı bir değişim yaşadığı muhakkak. Bu alanda son dönemde birçok zincir de hayatımıza girmiş durumda. Bu zincirlerden biri de TAB Gıda’nın kendi geliştirdiği bir konsept olan Usta Döner. Organize döner pazarının büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirten Caner Dikici, şu anda 18 noktada faaliyet gösterdiklerini, yıl sonuna kadar 50 noktaya çıkacaklarını söylüyor. Şirket, Usta Döner konsept’ıni Avrupa’ya da taşıyacak. Dikici, öncelikli pazarlarının Almanya ve İngiltere olduğunu ifade ediyor. 20l6’da yurtdışında şubeleşmenin başlaması planlanıyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu