Şirket Haberleri

Tab Gıda, Döner stop’u satın aldı

Şevket Sabancı’nın torunu Can Köseoğlu 2014 yılında Döner Stop markasıyla döner restoran zinciri kurmuştu. 2014 yılında yapılan ilk tanıtım toplantısında hem yurtiçinde hem de yurtdışında şubeler açılacağı ve hızlı bir büyüme gerçekleştirileceği açıklanmıştı.

CZK Lokantacılık Işletmeleri’ne ait olan Döner Stop’un ilk restoranı da İstanbul Kavacık’ta açılmıştı. Bugün 11 restoranı bulunan firma ile ilgili önemli bir gelişmeyi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Köseoğlu, iddialı hedeflerle kurduğu Döner Stop’u sessiz sedasız satmış. Girişim Editörümüz Ersan Çıplak’ın edindiği bilgiye göre zincirin yeni sahibi ise yine aynı sektörde Usta Dönerci markasıyla faaliyet gösteren TAB Gıda.

Burger King, Arby’s, Sbarro ve Popeyes’i Türkiye’ye getiren TAB Gıda, 1995’ten bu yana sürekli yeni restoranlar açarak muazzam bir büyüklüğe ulaştı. Örneğin, sadece Burger King’lerin restoran sayısı 649. Firma, 2013’te büyüme stratejisinde bir değişiklik yaparak yerel bir marka yaratıp Usta Dönerci adıyla döner pazarına girmişti. Yine yerel bir marka olan Döner Stop’u satın alması bu tarz yatırımlara devam edebileceğinin işareti olarak değerlendiriliyor. Usta Dönerci’nin Türkiye genelinde 118 şubesi bulunuyor. Bu şubelerin büyük çoğunluğu AVM’lerde.

Türkiye’de günde 800 bin kişinin döner satın aldığı tahmin ediliyor. Günlük tüketim miktarı ise yaklaşık 1500 ton civarında. Sektör temsilcilerine göre, döner pazarının yıllık hacmi 10 milyar TL’ye ulaştı. Markalı döner restoranlarının yanı sıra tüm ülkeye yayılmış yaklaşık 30 bin döner büfesi bulunuyor.

Döner markalarının büyük çoğunluğu franchising sistemiyle girişimci ve yatırımcılara cazip iş fırsatları sunuyor. Yapılan araştırmalara göre, döner fast food kategorisinde pizza ve hamburgeri geçerek ilk sıraya yükseldi.

Döner pazarını büyüten etkenlerden biri elbette AVM’ler. Döner restoranlarının sayısı AVM’lerin artmasına paralel olarak hızlı bir şekilde büyüdü.

Çok değil birkaç yıl öncesine kadar şube sayıları en fazla 5-6 olan dönerciler arasında şimdi bu sayıyı 100’e çıkaranlar var. Bunlar arasında yurtdışında şubeler açan markalar da bulunuyor.

Döner Stop’un kaderi bundan sonra Usta Dönerci’nin de sahibi olan TAB Gıda’nın elinde. Bakalım büyüme planlarında iki markayı birleştirecekler mi, yoksa birini mi tercih edecekler, bekleyip göreceğiz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu