Şirket Haberleri

Suoz Enerji Grup Güneş Enerjisine Yatırım Yapıyor

BU YATIRIM TÜRKİYE’Yİ ÜST SEVİYELERE TAŞIYACAK

SUOZ ENERJİ GRUP, TÜRKİYE’Yİ PANEL ÜRETİMİNDE DIŞA BAĞIMLI HALE GETİREN HÜCRE TEKNOLOJİSİNİ KENDİ BÜNYESİNDE ÜRETEN İLK FİRMA OLMAYA HAZIRLANIYOR. ŞİRKETİN CEO’SU BERK UÇURAN ÇİLLER İLE YUNANİSTAN’IN PATNAS BÖLGESİNDEKİ PIRITIUM VE SILCIO FABRİKALARINI BİRLİKTE GEZERKEN, YATIRIMLARI VE GELECEK PLANLARIYLA İLGİLİ DE ÖNEMLİ BİLGİLER ALDIK.

Marsan Marmara Holding’in 35 yıllık deneyimi ile enerji sektörüne giriş yaparak güneş enerjisine yatırım atağı gerçekleştiren SUOZ Enerji Grup’un davetlisi olarak geçtiğimiz günlerde Atina’daki fabrikalarını gezdik. Şirket, gerçekleştirdiği GES projeleri ve panel üretimine yönelik fabrika yatı rımlan, global firmalarla distribütörlük anlaşmaları, Ar-Ge çalışmaları ve bireysel kullanıma yönelik geliştirdiği Çatı Pili projesi ile Türkiye’de hızlı bir büyümenin sinyalini veriyor. Türkiye’de bir ilke imza atmaya hazırlanan firma, Yunanistan’da tam entegre panel üretimi gerçekleştiren Piritium ve Silcio fabrikalarım satın alarak ülkemizdeki üretim tesislerinde de tam entegrasyona yöneliyor. 10 yıllık projeksiyonda Türkiye’nin geleceği güneş eneıjisine 400 milyon dolarlık yaünm hedefleyken SUOZ, yerlilik ve ihracat oranlarını artırarak Türkiye’yi katma değerli üretimde dünya sıralamasında üst seviyelere taşıyacak. Hücre üretimi ile beraber eneıjide yerlileşmeye yönelik adımlar atan ve YEKA ihalesi için tüm altyapısını tamamlayan SUOZ, 2018 sonunda 100 milyon dolar ciro hedefliyor.

HÜCRE ÜRETİMİ ALANINDA TÜRKİYE’DEKİ İLK FABRİKA

Yılsonunda yüzde 100 büyüme hedefleyen SUOZ Enerji Grup, ana büyümesinin yüzde 50’sini yan sanayi yatırımları ve üretimlerinde, yüzde 20’sini panel üretiminde, yüzde 20’sini proje geliştirmede, yüzde 10’unu ise çatı pazarında gerçekleştirmeyi planlıyor. SUOZ Enerji Gaip CEO’su Berk Uçuran Çiller, yeni yatırımlarıyla ilgili şu bilgileri veriyor: ‘Yunanistan’da ingot üretimi gerçekleştiren Piritium fabrikası ile hücre üretim teknolojisine sahip Silcio fabrikasını satın alarak hücre üretimi konusunda Türkiye’de bir ilke imza atıyoruz. Bu yatırımlar çerçevesinde Yunanistan’da kurduğumuz ZONS firması ve yeni hücre printing hattımız ile yapılacak üretimlerin verimliliğinin artması ve yeni teknolo-jilerin geliştirilmesi alanında çalışmalarımıza hız vererek katma değerli ürüne yönelik üretim gerçekleştireceğiz. Genel Ar-Ge ekibimizden hariç olarak sadece hücre üretimi konusunda 10 kişilik ekibimiz olacak ve üniversitelerle ortak çalışmalar yapacağız.

Panel üretiminde Türkiye’yi dışa bağımlı hale getiren hücre teknolojisini artık kendi bünyemizde üreterek önümüzdeki dönemde ihracatımızı çok ciddi düzeyde artıracağız. Asya bazlı yatırımcılarla iş birlikleri kurguluyoruz. Üretimin bir kısmını Yunanistan’da gerçekleştirmemize bağlı olarak uluslararası standaı darda üretim yetkinliğimiz ve CE belgemizle Avrupa ve Amerika’ya ihracatta hız kazanacağız. Aynı zamanda hücre üretimi bize rekabette katkı sağlayarak kârlılık oranlarımızı artıracak. Teknoloji}! üretip ihraç ediyor olacağız. Ücretimi hücreden itibaren gerçekleştirmek uzun vadeli güveni doğuruyor. En önemlisi yerlileşmeye olanak sağlıyoruz. Kısa vadedeki hedefimiz Yunanistan’daki solar PV hücre üretim hattını Kocaeli fabrikamıza taşıyarak Türkiye’nin bu alandaki ilk fabrikasının kurulum unu gerçekleştirmek…” Kapasite artırımı ve hücre üretimindeki atılımlara bağlı olarak SUOZ, 270 kişilik istihdamını yüzde 100 artırarak 2019 sonunda yaklaşık 500’e ulaşürmayı hedefliyor.

ENERJİDE YERLİLİK VE İHRACAT ORANLARINI ARTIRACAK

Ytlda 55 milyar dolar enerji ithalatı yapan Türkiye’nin eneıji ihraç etmesindeki en büyük payr güneş eneıjisinde gören ve yatırımlarını bu doğrultuda şekillendiren SUOZ, hücre üretimi ile birlikte eneıji ihracatını artırmayı hedefliyor. Berk Uçuran Çiller, konuyla ilgili şu açıklamaları yapıyor: ‘Yenilenebilir eneıjiyi Türkiye ekonomisinde çok önemli bir konumda görüyoruz. Güneş enerjisi sektörü için çok doğru bir yatırım merkezi olan Türkiye’yi bu alanda yapacağımız çalışmalarla güneş eneıjisinden maksimum faydalanan ülkeler arasında en üst noktalara taşımayı hedefliyoruz. Bu vizyonu ortaya koyarak ciddi emek veren ve önemli bir yol haritası oluşturan abim Meıt Uçuran Çiller ile Türkiye’nin güneş eneıjisi alanında sektörün gelişimini sağlayan en büyük yatırımcısı ve üreticisi olacağız. Yabancı yatırımcıyı güneş enerjisi alanında Türkiye’ye çekmek ve yatırımcı güven endeksini artırmak için gerekli adımlan attık. Huavvei, Gintech, Canadian Solar gibi alanında çok ciddi çalışmalara imza atan firmalarla iş birlikleri gerçekleştirdik. Yaptığımız bu yatıranlar ekonomiyi ve sektörü büyütürken yabancı yatırımcının da bu pazara ilgisini artıracaktır. Biz bu sinyalleri alıyoruz. Özellikle panel üretiminde dünyaya büyük bir üretim gerçekleştiren Orta Doğu firmalarının yakın markajında olduğumuzu görebiliyoruz.”

GÜNEŞTE YEKA İHALESİ İÇİN GÜN SAYIYOR

Türkiye’de güneş eneıjisinin büyüyeceğine inandıklarını ve panel üretim kapasitelerini 2019’da 600 megavata, 2020 yılında ise 800 megavata çıkaracaklarını ifade eden Berk Uçuran Çiller, şirket olarak temel büyümelerinin güneş enerjisinde olacağına işaret ederek, bu yıl yapılması planlanan ikinci güneş YEKA ihalesine gireceklerini söylüyor. Çiller, “ikinci güneş YEKA’sı için hazırlıklarımızın yüzde 80 tamamlandığını söyleyebiliriz. Sadece şartların belirlenmesini bekliyoruz. GES ve panel üretimine yönelik fabrika yatırımlarımız, global firmalarla distribütörlük anlaşmalarımız, Ar-Ge çalışmalarımız ile kısa sürede hazırlıklarımızın sonuna yaklaştık. İlk YEKA ihalesinde şart koşulan 500 megavadık bir entegre tesis ve Ar-Ge yatırımı vardı. Bu şartın ikinci YEKA’da olup olmayacağından emin değiliz ama biz yine de böyle bir yatrnm gerekirse, Yunanistan’da aldığımız ve bir kısmını Kocaeli’ye taşıyacağımız panel üretim fabrikasıyla o kriterleri tamamlayabilecek seviyedeyiz. Hücre üretim altyapısına sahip tek firma olmamız sebebiyle de birkaç adım öndeyiz. Eğer ihaleyi kazanabilirsek, bu fabrikanın kapasitesini de YEKA kapsamında büyüteceğiz” şeklinde açıklamalarda bulunuyor.

HÜCRE TEKNOLOJİSİ YUNANİSTAN’DAN KOCAELİ’YE TAŞINACAK

Güneş hücresinin imalatı silikon hammaddesinin eritilmesiyle başlıyor. Eritilen silikon takoz haline getiriliyor ve bu takoz, saç telinden biraz daha kalın, gofret adı verilen plakalar halinde kesiliyor. Plakalar temizlik ve kaplama yoluyla elektriği hapseder hale getirildikten sonra kon takt ve iletkenliklerle donaü-lan hücre, panel imalaü için hazır hale geliyor. Suoz Eneıji Grup, halihazırda Yunanistan’daki fabrikada yürütülen bu teknolojik sürecin solar PV üretim hattını Kocaeli’ne taşıyarak bu alanda Türkiye’de ilke imza atacak. Hücrenin hammaddesi olan yarı üretken Yunanistan’da üretilecek ancak hammaddeden hücreye dönüşümü ve panellerde kullanılabilir hale gelmesini sağlayacak tüm prosesler Türkiye’ye taşınacak.

Duygu Sayıner

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu