Şirket Haberleri

Sunset, dönerci oldu

İstanbul’un lüks mekanlarından Sunset’in kurucusu Banş Tansever, döner işine girdi. Lezzet Co. Döner markasıyla ilk şubesini Nişantaşı’nda açan Tansever’in asıl hedefi yurtdışmda büyümek. Tansever, beş yılda Amerika’dan Çin’e kadar farklı noktalarda 50 restoran açmayı hedefliyor. Aynca Lezzet Co. markasıyla yiyecek-içecek işinde farklı alanlara da yatırım yapmayı planlıyor.

Sunset

Türkiye’de lüks restoran deyince ilk akla gelen isimlerden biri Sunset. Henüz 27 yaşında genç bir girişimciyken kurduğu Sunset’i 21 yıldır aynı popülerlikte tutmayı başaran Barış Tansever, yiyecek, içecek sektöründe yeni bir yatırıma soyundu. Tansever, son dönemin popüler işlerinden biri haline gelen döner sektörüne adım attı. Lezzet Co. Döner markasıyla döneri marka haline getirmeyi hedefleyen Tansever’in asıl hedefi yurtdışına açılmak.


Banş Tansever, Lezzet Co. Döner’i kuzeni Ebru Tansever ve sektörde uzun yıllar üst düzey yönetici olarak çalışan arkadaşı Semra İnce ile ortak olarak kurdu. Şirketin CEO’luğunu Beru Tansever yürütüyor. İstanbul’da önümüzdeki birkaç yıl içinde beş restoran açmayı planlayan girişimcilerin hedefinde beş yıl içinde yurtdışmda ise 50 şube açmak var.

İLK HEDEF AMERİKA

Nişantaşı’ndaki dükkanda altyapıyı oluşturan girişimciler, konsepti oturttuktan sonra yurtdışına açılmayı hedefliyor. Türkiye’de döner pazarının yüzde 90’ının kayıt dışı olduğunu belirten Banş Tansever, bu nedenle yurt-dışında büyümeyi tercih ettiklerini belirtiyor. Önümüzdeki 1-2 yıl içinde Amerika’ya açılmayı planladıklarını söyleyen Tansever, “İlk hedefimiz Amerika ama farklı pazarlan da inceleyeceğiz. Örneğin Çin’de çalışmalarımız sürüyor. Ortadoğu ülkelerinden Dubai ve Bahreyn’den teklifler gelmeye başladı” diyor.

GLOBAL MARKA HEDEFİ

Tüm sistemi global bir marka oluşturmak üzerine kurduklannı söyleyen Banş Tansever, Lezzet Co. yani Lezzet Company’nin lezzet üreten bir şirket olduğunu belirtiyor. Ortaklar, önümüzdeki dönemde Lezzet Co. markasıyla yiyecek-içecek işinde farklı alanlara da yatınm yapmayı planlıyor.


Sağlıklı yaşam bilincinin artmasıyla birlikte ortaya çıkan fresh casual denilen taze ve rahat felsefesini benimseyen Fresh Co. Döner, tüm süreçlerini bu trende göre kurguluyor. Dünyada fresh casuel trendinin en büyük temsilcisi olan Meksikalı Chi-potle markasının 22 milyar dolarlık değere ulaştığını söyleyen Barış Tansever, “Bu akım tüm dünyada hızla yayılıyor. Chipotle, Meksika dürümü-ne sarılan ve mantık olarak dönere çok benzer bir ürün. Dönerin bu anlamda çok ilgi göreceğini düşünüyoruz” diye konuşuyor.

Ürünler kaynağından geliyor

Klasik Türk mutfağının lezzetlerini tüm doğallığı ile müşterilerine sunmayı hedeflediklerini söyleyen Barış Tansever, ürünlerin kalitesi, tazeliği, lezzeti ve doğallığının benimsedikleri felsefenin temelini oluşturduğunu vurguluyor. Şirket, her ürünü, en iyisi nerede ise oradan taze olarak getirmeye çalışıyor. Örneğin kullanılan fındıklar Ordu’dan, fıstıklar Gaziantep’ten geliyor. Baklava hamuru Trabzon’da açtırılıyor. Etler, Trakya ve Marmara Bölgesi’ndeki yerel üreticilerden seçilerek alınıyor. Tansever, bu sistemin yerel üretimi de desteklediğini söylüyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu