Şirket Haberleri

Sunman Oyuncak, yeni bir marka yarattı

Büyüyen müşterisine yeni marka yarattı

Türkiye genelindeki 120 mağazası ile en Ibüyük oyuncak perakendecisi olan Toyzz Shop’un yaratıcısı Sunman Oyuncak, yeni bir marka yarattı. 14 yıllık Toyzz Shop’un müşterilerinin büyümesi ve ihtiyaçların değişmesinden hareket eden şirket, daha büyük yaşa hitap eden Penzz Shop markası ile hobi, hediyelik eşya ve lüks kırtasiyede boy gösterecek.


Temelleri 1985 yılında Kadıköy’de atılan Sunman Oyuncak’ı siz Toyzz Shop olarak tanırsınız. Yıllarca toptan ürün satışı gerçekleştirdikten sonra 2001 yılında açtığı Toyzz Shop markası ile kısa sürede büyüyen Sunman, oyuncak perakendesinin en büyük oyuncusu haline geldi. Toyzz Shop, bugün 35 ildeki 120 mağazasıyla faaliyet yürütüyor. Bu yılın sonuna kadar ise 15 yeni mağaza daha açılacak.

Penzz Shop

Sunman Oyuncak, Toyzz Shop’tan sonra yeni bir alanda daha büyümek için harekete geçti. Şirket, Türkiye’de hobi, hediyelik eşya ve lüks kırtasiye gibi alanlarda pazarındaki açığı görerek Penzz Shop’u kurdu. Şirketin hedefi kısa sürede hızla mağazalaşmak ve bu alanda da önemli bir oyuncu olmak.

Sunman Oyuncak, yeni marka yaratmada ilginç bir ihtiyacın varlığından hareket etti. Toyzz Shop’a gelen milyonlarca çocuğun yaşının büyüdüğünü ve gereksinimlerinin değiştiğini gören Sunman, 12 yaş üstü kesimin hobi, kırtasiye ve hediyelik eşya ihtiyacına yanıt verecek Pennz Shop’u kurdu.

Kısa sürede altı mağaza ulaştıklarını söyleyen Toyzz Shop Pazarlama Grup Müdürü Didem Özgüven Serpil, yatırımlarının devam edeceğini belirtiyor. Serpil, “Bu yıl sonuna kadar iki veya üç yeni mağaza planlıyoruz. Ancak projenin 2016 itibariyle hızlanacağını söyleyebilirim. 2016 yılında en az 10 yeni mağaza açmayı hedefliyoruz” diyor.

GENÇ YETİŞKİN PAZARI

İlk şubesini Akasya Alışveriş Mer-kezi’nde açan Penzz Shop’un bugün Maltepe Carrefour, Özdilek Maslak, Çanakkale 17 Burda, Maslak Uniq ve Venezia olmak üzere altı lokasyon-da mağazası bulunuyor.


Penzz Shop’ların Toyzz Shop’lardan farklı olarak 12 yaş üstüne hitap ettiğini ifade eden Didem Özgüven Serpil, bu konsepti yaratmalarının altında yatan nedenleri şöyle anlatıyor: “Penzz Shop’un kurulmasında Toyzz Shop’da müşterilerimizden aldığımız geri dönüşler, büyüyen çocukların beklentileri ve yaşlarına göre değişen yaşam tarz ve beğenileri önemli rol oynadı. Örneğin beş yaşında bir çocuk lisanslı karakterin olduğu ürünlere yönelirken 12 yaşındaki çocukların beklentileri ve beğenileri tamamen farklı oluyor. Bu nedenle çocuk pazarından ziyade eksikliğin olduğunu düşündüğümüz genç yetişkin pazarında da bir oyuncu olmayı amaçladık.”

Mağazalarını kendisi açıyor

Dünyada hobi çok gelişmiş bir sektör. Özellikle ABD’de 10 milyar dolarlık bir sektörden bahsediliyor. Hobby Lobby, Michaels gibi perakende zincirlerinin bulunduğu ABD’de bu markaların 5-10 bin metrekarelik 300-500 civarında mağazası var. Hobi, Avrupa’da da büyük bir sektör. Türkiye’de ise henüz emekleme safhasında. Ancak son yıllarda artan ilgi nedeniyle bu alanda büyük potansiyel olduğunu söylemek yanlış olmaz. Penzz Shop’larda hobi ürünlerinin yanı sıra lüks kırtasiye, kişisel aksesuarlar, hediyelik eşya, kitap, oyuncak da satışa sunulacak. Şirketin mağazalarını kendisinin açacağını ifade eden Didem Özgüven Serpil, “Şimdiye kadar Toyzz Shop’larda da hiç franchise vermedik, Penzz Shop’larda da vermeyeceğiz. Bundan sonra da planlarımız içerisinde bayilik veya franchise sistemi yok” diyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu