Şirket Haberleri

Sodexo, Türkiye’de satın alma peşinde

Fransa merkezli Sodexo, 1992’den beri faaliyet gösterdiği Türkiye’de satın alma yaparak büyümeyi planlıyor. Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Genel Müdürü Ahmet Zeytinoğlu, binalara teknik alanda hizmet veren yerli bir şirketi satm almak için görüşmeler yürüttüklerini söylüyor. Zeytinoğlu, bütçesi globalden sağlanacak bu satm almayı önümüzdeki yıla kadar tamamlayacaklarını ifade ediyor.

Türkiye’de 1992 yılından beri faaliyet gösteren Fransa merkezli Sodexo, satın alma yaparak hızlı büyüme planlıyor. 200 kadar şirkete yemek, temizlik, bina yönetimi, teknik destek, çamaşırhane, resepsiyon, dokümantasyon yönetimi gibi hizmetleri tek elden sunan Sodexo, yine hizmet sektöründen bir şirketi satın alacak. Sodexo, AVM veya rezidans gibi binalara teknik alanda hizmet veren yerli bir şirketi satın almak üzere görüşmeler yürütüyor.

BÜTÇESİ GLOBALDEN GELECEK

Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Genel Müdürü Ahmet Zeytinoğlu, önümüzdeki yıla kadar bu satın almayı tamamlayacaklarını kaydediyor. Geçen yıl ciroda yüzde 45 büyüme elde ettiklerini ve bu büyümeyi devam ettirmek istediklerini anlatan Zeytinoğlu, “Satın alma için görüşmelerimiz sürüyor, çeşitli alternatifler üzerinde çalışılıyor. Tahminim önümüzdeki yıl satın alma işlemini tamamlamış olacağız. Bütçesi için de globalden kaynak sağlanacak” diyor.

Sodexo, bu satın almanın da katkısıyla önümüzdeki beş yıllık süreçte ciroyu her yıl yüzde 22 oranında artırmayı planlıyor. Bu yılı 250 milyon TL’lik ciroyla kapatacaklarını söyleyen Ahmet Zeytinoğlu, beş yıl içinde bu rakamı 500 milyon TL’ye taşımak hedefiyle çalıştıklarım ifade ediyor.

AKDENİZ’DE İLK ÜÇTE

Ahmet Zeytinoğlu, Akdeniz ülkeleri grubunda yer alan Türkiye’nin 2014 yılından bu yana gerçekleştirdiği büyümeyle bu ülkeler içinde ilk üçe girdiğini söylüyor. Zeytinoğlu, bu konuda şöyle konuşuyor: “Dünyada 80 ülkede faaliyet gösteriyoruz. İtalya, İspanya, Fas ve İsrail’in de yer aldığı Akdeniz ülkeleri grubunda Türkiye üçüncü sırada bulunuyor. Fakat 2014 öncesinde Fas, İsrail ve Türkiye aynı sıralardaydı. 2014 yılında 90 milyon TL olan ciromuz, yıllık yüzde 30 büyümelerle bu noktaya geldi. Eğer dövizde son yıllardaki yukarı hareketler olmasa aslında bugün 100 milyon Euro’luk bir şirket olmuştuk.”

90 bin kişiye yemek yediriyor

Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Genel Müdürü Ahmet Zeytinoğlu, her gün 90 bin kişiye yemek hizmeti sunduklarını söylüyor. Zeytinoğlu, İstanbul başta olmak üzere İzmir, Bursa ve Ankara gibi kentlerde güçlü olduklarını dile getiriyor. Şu anda 32 ilde faaliyette bulunan şirket Anadolu’da daha da güçlenmek üzere görüşmeler yürütüyor. Şu anda 4 bin çalışanları olduğunu söyleyen Zeytinoğlu, Anadolu kentlerinde daha da yaygınlaşarak grubun büyüme hedefleri doğrultusunda beş yılda 9 bin çalışana ulaşacaklarını dile getiriyor. Zeytinoğlu, “500 milyon TL ciro hedefinde global vizyonun bir parçası olarak ise ülkemizdeki operasyonlarda tedarik zinciri ve istihdamın tamamı yerel kaynak kullanılarak gerçekleştirilecek. Bu süreçte personelimize yıllık eğitim çalışmaları için 1,5 milyon Euro kaynak ayrıldı” diye konuşuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu