Şirket Haberleri

Sızdırmazlık sağlayarak 100 milyon TL ciro yaptı

Sızdırmazlık ürünleri, imalat sanayiinin hemen hemen tüm sektörlerinde, makinenin olduğu her süreçte yer alıyor. Sızdırmazlık ürünleri üreten Kastaş, bunları 80 ülkeye ihraç ediyor. Katma değeri yüksek ihracat yapan şirket 100 milyon TL ciroya ulaştı.

Sızdırmazlık ürünleri, tarım makinelerinden madene, mermer sektöründen araç üstü ekipmanlara, otobüs kapılarından asansörlere kadar hidrolik ve pnömatik sistemlerin bulunduğu her yerde kullanılıyor. Onlar makinelerin gizli kahramanları… Türkiye’de bu ürünleri üreten en büyük üretici ise Kastaş Sızdırmazlık Teknolojileri. Haydar Atılgan’ın 37 yıl önce kurduğu şirket, 80 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Üstelik hükümetin de hedeflediği gibi katma değeri yüksek ihracat yapıyor. Türkiye’deki ihracatın ortalaması kilogram başına 1,5 dolarken, şirketin ihracatının kilosu 45-50 Euro civarında bulunuyor. 550 kişiye istihdam sağlayan şirketin geçen yılki cirosu yaklaşık 100 milyon TL.

Geçen yıl 60 milyon TL’lik yatırımla Menemen Plastik Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 55 bin metrekare alana kurulu yeni üretim tesisine taşınan Kastaş, 2018’de geçen yıla göre yüzde 25’lik ciro büyümesi hedefliyor. Şirket yönetiminin bir başka hedefi de farklı ürünler üretmek. Örneğin gıda, havacılık ve savunma sanayiine yönelik sızdırmazlık ürünleri ve kauçuk parçalarının üretimi için çalışmalara başlanmış durumda. 15 yıldır AR-GE’ye cirosunun yüzde 3’ünü ayıran şirketin planlarından birini de AR-GE Merkezi kurmak oluşturuyor.

ORTAOKULDA KARAR VERDİ

Kastaş Sızdırmazlık Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Atılgan, aslen teknik öğretmen. Onun girişimcilik hayalleri ortaokul zamanlarında başlıyor. Babası sızdırmazlık ürünlerinin ticaretini yaparken gittikleri üç teknik öğretmenin kurduğu fabrikayı gezmesiyle girişimcilik kanına giriyor. Bu gezi eğitim hayatına da etki ediyor. Çünkü Atılgan da onlar gibi teknik öğretmen oluyor.

Haydar Atılgan, Bundan 37 yıl önce, henüz 24 yaşındayken, İzmir-Bornova’da 1. Sanayi Site-si’nde, üçüncü katta 50 metrekarelik bir atölyede ilk imalata başlıyor. Ardından farklı lokasyonlara taşınıyor. 1996 yılında Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ne taşınan üretim, 2017 yılına kadar aynı bölgedeki altı ayrı lokasyonda devam ediyor. Şirket, Ocak 2017’de ise Menemen Plastik Organize Sanayi Bölgesi’nde 55 bin metrekarelik alanda kurulan yeni tesise geçiyor. Bu tesis için 60 milyon TL’lik yatırım yapılıyor.

80 ÜLKEYE İHRACAT

2017 yılını yüzde 35’lik adetsel büyüme ve yaklaşık 100 milyon TL’lik ciro ile kapattıklarını söyleyen Haydar Atılgan, ciro içinde ihracatın payının yüzde 45’lere ulaştığını belirtiyor. Şirketin ihracata 1994’te başladığını, o dönem yaşanan krizin kendileri için farklı bir fırsat doğurduğunu ifade eden Atılgan, bugün 80 ülkeye ihracat yaptıklarını ve geçen yıl ihracatın 10 milyon Euro’yu geçtiğini söylüyor.

Haydar Atılgan, Kastaş’ın yüksek katma değerli ihracat yaptığını vurguluyor. Türkiye’nin 2016 yılı sonu itibarıyla ihracatında yüksek teknolojili ürünlerin payının yüzde 3,5 seviyesinde olduğunu hatırlatan Atılgan, ihraç ürünlerin değerinin ise ortalama kilo başı 1,37 dolar düzeyinde olduğunu ifade ediyor. Kastaş’ın ise ülke ortalamasının 40-50 kat üzerinde katma değerli ürünün üretimini, satışını ve ihracatını yaptığının altını çiziyor.

ALMANYA’DA DA BÜYÜYECEK

Kastaş’ın Almanya’da da bir şirketi var. 2009 yılında Avrupa’daki distribütörlere destek vermek ve etkinliği artırmak için kurulan bu şirket bünyesinde 2014 yılında birdepo oluşturuldu. Şirket, bu şekilde dağıtım yapabilecek güce kavuştu. 2018’de Avrupa’da iş hacimlerini daha da artırma planlarından bahseden Haydar Atılgan, geçen yıl taşındıkları tesisle birlikte fiziksel alan yetersizliğinden giremedikleri bazı iş alanlarına bu yıl girmeyi planladıklarını anlatıyor.

Sızdırmazlık teknolojileri, imalat sanayiinin hemen hemen tüm sektörlerinde, makinenin olduğu her proseste yer alan, vazgeçilmez ve hayati öneme haiz ürünler. Bugün itibarıyla Kastaş’ın üretiminin yüzde 70 gibi çok önemli bir bölümünü hidrolik sızdırmazlık elemanları, yüzde 15’ini pnömatik sızdırmazlık elemanları, yüzde 5’ini otomotiv sektörüne özel olarak üretilen ürünler, kalan yüzde 5’ini ise özel sızdırmazlık elemanları oluşturuyor. Sızdırmazlık elemanlarının, her gün kullandığımız büro mobilyalarından iş makinelerine ve hidrolik preslere, araç üstü kaldırma ekipmanlarından plastik enjeksiyon makinelerine, rüzgâr enerjisi santrallerinden hidroelektrik santrallere kadar sayısız kullanım alanı bulunuyor.

Yakın zamanda ikinci kuşak da Kastaş’da görev almaya başladı. Haydar Atılgan’m büyük oğlu Bircan Atılgan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Uluslararası Pazarlama Müdürü olarak, küçük oğlu Efecan Atılgan ise Kıdemli Üretim Proje Uzmanı olarak şirkette çalışıyor.

YENİ SEKTÖRLERE GİRECEK

Bu alanlardan biri olan gıda da Kastaş’ın girmek istediği sektörlerden biri. Süt ürünleri fabrikalarındaki piston ve makinelerdeki sızdırmazlık ürünleri ve kauçuk parçaların üretimine girmek istediklerini ifade eden Atılgan, planlarıyla ilgili şunları anlatıyor: “Süt ürünleri fabrikalarındaki sızdırmazlık ürünleri ithal geliyor. Biz bu alana yatırım kararı aldık. Kısa sürede üretime başlayacağız. Havacılık ve savunma sanayii de hedef sektörlerimiz arasında. Uçaklarda kapı contaları ve iniş takımlarını açıp kapatan sistemlerin içinde de sızdırmazlık ürünleri var. Biz onları da üretmek istiyoruz. Bunun için sertifika almak, altyapıyı hazırlamak gerekiyor. Onun için de çalışmalara başlayacağız.”

AR-GE merkezi kuracak

Kastaş Sızdırmazlık Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Atılgan, Endüstri 4.0 devrimine hazır olmak için AR-GE ve inovasyon kapasitesini artırmak üzere yeni hamleler yaptıklarını ifade ediyor. “Yıllık ciromuzun yüzde 3’ünü AR-GE harcamalarına ayırıyoruz” diyen Atılgan konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan AR-GE Merkezi onayını almak için çalışıyoruz. AR-GE ekibimizin performans göstergelerinde her yıl en az bir yeni ürünün tasarlanması ve geliştirilmesi yer alıyor. Son iki yılda tasarımı ve geliştirilmesi tamamen Kastaş’a ait olan iki sızdırmazlık elemanını üreterek sanayicilerin hizmetine sunduk. AR-GE kapasitemiz ve yeteneklerimizin arttırılması konusunda yeni projeler devreye alıyoruz. -40 derece test makinemiz, piston ve boğaz keçesi test makinelerimizden sonra toz keçesi ve yataklama elemanlarının testlerinin yapılacağı ekipmanlar 2018 yılı içinde devreye alınacak.”

FATOŞ BOZKUŞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu