Şirket Haberleri

Şirketi yine Erez ailesi yönetecek

Dünyaca ünlü Imerys, ısıya dayanaklı tuğla imalatı yapan Türk şirketi Haznedar Refrakter Sanayii’nin yüzde 60’ını satın almak için anlaşma imzaladığını açıklamıştı. Isıya dayanıklı alümino silikat alanında faaliyet gösteren Fransız şirketi Imerys’ten yapılan açıklamada, kalan yüzde 40’lık kısım için de satın alma opsiyonunun ellerinde bulunduğu belirtilmişti.

Haznedar Refrakter Sanayii 2019’da yüzde 40’ı ihracattan olmak üzere 64 milyon dolar gelir elde etti.Yaz aylarında ilan edilen satış anlaşmasında sona gelinmiş. Rekabet Kurulu’nun da onayı geçen hafta alınmış. Şirket yeni yıla yeni ortaklık yapısıyla girecek.

Şirketin satın alma işlemi Imerys Grubu’na ait Almanya merkezli Calderys Deutschland GmbH üzerinden tamamlanacakmış.

Haznedar Ateş Tuğla olarak bilinen Haznedar Refrakter Sanayii, eski TOBB, Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez ve kardeşi Zekai Erez’e ait. Firma ateşe dayanıklı ürünler üretiyor. Şirket demir çelik, çimento, kireç, demir dışı metalürji, atık yıkama tesisleri, rafineri ve petrokimya tesisleri gibi sektörlere ürün sağlıyor. Erez Ailesi, şirketteki hisselerin yüzde 60’ını satsa da şirket yönetiminde eşit söz hakkına sahip imiş. Şirket yönetiminde aileden dördüncü kuşak isimler görev almaya devam edecekmiş. Yalım Erez’in oğlu Salih Erez Genel Müdür olarak, diğer oğlu Mert Erez ise ticaretten sorumlu Genel müdür Yardımcısı olarak devam ediyormuş. Zekai Erez’in kızı Erzen Erez de yine şirketin üst düzey yönetiminde görevine devam edecekmiş. Ailenin Makedonya’da da benzer bir fabrikası var. Ancak bu fabrika satış dışında tutulmuş. Imerys, Haznedar Refrakter’in hammadde aldığı ve ürün sattığı bir şirketmiş. Uzmanlar ortaklığın stratejik bir adım olduğunu vurguluyorlarmış…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu