Şirket Haberleri

Simit & Smith’te Koç devreye girdi

ABD’nin ilk simit zinciri Simit & Smith, hızlı bir büyüme sürecine girdi. İlk kez bayilik sistemi denenerek yıl sonuna kadar iki mağaza açılacak. Halen altı şubesi bulunan şirketin 2016 hedefinde ise ABD’nin çeşitli kentleriyle birlikte Kanada’ya da açılmak var. Bu arada Rahmi Koç’un desteğiyle büyüyen şirket, 3 milyon dolar ciro sınırım geçtiği için Koç Holding denetimine de girdi.


Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç’un finans desteğiyle Türkiye’nin geleneksel lezzeti simidi ABD’ye taşıyan Simit & Smith’te, bu yılla birlikte önemli bir karar uygulamaya sokuldu. Kuruluşundan itibaren Rahmi Koç’un kişisel desteğini alan Simit & Smith’te artık Koç Holding de devreye girdi. Şirket, üç ayda bir periyodik olarak, faaliyetlerinden bilançosuna ve insan kaynaklan uygulamalanna kadar çeşitli konularda Koç Holding tarafından denetime tabii tutuluyor.

Simit & Smith

Bu uygulamaya geçilmesinin elbette bir nedeni var. Koç Ailesi’nin fertleri bireysel yatınmlara imza atma hakkına sahip. Holdingten bağımsız olarak bireysel yatırımlara kendileri karar verebiliyor, finansmanını kendi bütçelerinden karşılayabiliyorlar. Ancak bağımsız hareket noktasında istisnai bir durum var. Bireysel bir yatırımın yıllık cirosu 3 milyon doları geçtiğinde Koç Holding devreye giriyor. Holding, söz konusu bireysel yatırımın daha sağlıklı faaliyet yürütmesi için oluşumu denetimine alıyor. Böylece Koç markasının zarar görmesini engellemek amaçlanıyor.

BAYİLİKLE BÜYÜYECEK

Simit & Smith, geçen yıl 4 milyon dolar ciro açıkladı. Bu rakamla birlikte son genel kurulunda Koç Holding denetimine tabi olması kararı alındı. Artık her üç ayda bir holding yönetimi tarafından, bilançosundan insan kaynaklan yönetimine kadar titiz bir denetim sürecinden geçiriliyor.


Edindiğimiz bilgiye göre Simit & Smith yönetimi bu durumdan şikayetçi değil. Aksine Koç’tan aldıklan güvenle işlerine daha sıkı sarılmış dürümdalar. Şirketin gündeminde hızlı büyüme planı var. Yeni büyüme hamlesinde bayilik sistemi kritik bir rol oynayacak. Yıl sonuna kadar açılacak olan New Jersey Paterson ve Washington DC George Town yatinmlan bayilik sistemiyle devreye sokulacak. Şirket kurmaylan, bir noktanın altını özellikle çiziyor. Yeni sistem, franchise sistemi değil. ABD’de franchise sisteminin önemli müeyyideleri bulunuyor. Bayilik sistemi ise daha yumuşak. Faaliyet esası, ürünün bayi-ye satışına dayanıyor.

Simit & Smith, 20l6’da Kanada’nın Toronto şehrinde şube açacak. Dallas, Teksas, Boston, Los Angeles ve Miami de programa alınmış. Şirket önemli bir yatınmı daha faaliyete geçirmek üzere. NJ’de Türk tipi ekmek fabrikası, asgari 2 milyon dolarlık yatırım ile kasımda faaliyete geçirecek. 55 olan çalışan sayısı fabrika ile 100’e çıkacak. Günde 44 bin adet ürün imal edilecek.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu