Şirket Haberleri

Silverline, 100 ülkenin mutfağına girecek

Yaklaşık 20 yıllık bir geçmişi geride bırakan Silverline, 50 ülkede 50 milyon dolara ulaşan ihracatıyla hızlı bir yükselişe girdi. Ankastre ürünlerle özellikle Almanya, Fas ve Danimarka’da yüzde 10’ları aşan pazar payına sahip olan Siiverline, önümüzdeki 5 yıl içinde 100 ülkeye ulaşmak istiyor. Turquality destek programına da dahil olan şirket, özellikle Avrupa ve Ortadoğu’da büyümeyi planlıyor.


Ankastre fırın, buzdolabı, bulaşık makinesi ve davlumbaz üreten Silverline, alanında önemli bir başarıya imza attı. Merzifonlu beş girişimcinin pay sahibi olduğu ve 1994 yılında hayata geçen marka, iç pazarda güçlenirken ihracatta da vites yükselti.

Geçen yıl 800 milyon dolarlık ankastre pazarında 220 milyon TL’lik bir ciroya imza atan şirket, ihracatta ise 50 milyon dolara ulaştı. Özellikle Almanya, Fas, Danimarka’da büyük bir başarı elde eden şirket, bu başarısını yeni ülkelere de taşımak istiyor. Silverli-ne’ın son dönemde ağırlık verdiği dış pazarlara dönük hamleleri, girişimcilere ve KOBİ’lere dönük örnek çalışmaları içeriyor.

silvernine

Almanya, Fas ve Danimarka’da pazar payı yüzde 10-12 arasında olan ve Danimarka’da geçen yıl en hızlı büyüyen marka olan Silverline Ankastre’nin kurucu ve CEO’su Mustafa Laçin, güçlü oldukları pazarlara, yeni adresleri eklemek istediklerini söylüyor. Birkaç yıl içinde Fransa’yı da ihracat zincirleri arasına ekleyeceklerini aktaran Laçin, Almanya ve Danimarka’da elde ettikleri başarıyı Fransa’ya da taşımak istediklerini ifade ediyor.

Hedef 100 ülke

Turquality destek programına dahil olmasıyla markalaşma adımlarını güçlendiren ve ihracat pazarlarında elini güçlendiren Silverline Ankastre CEO’su Mustafa Laçin, bu güçle aspiratör ve davlumbaz üretiminde Avrupa’da ilk 5, dünyada ise ilk 10 üretici arasında yer aldıklarını söylüyor. Siiverline markasının son beş yılda 5 milyon mutfağa girdiğini ifade eden Laçin, önümüzdeki 4 yıl içinde ise 10 milyon mutfağa girmek istediklerini dile getiriyor. Laçin, “Ayrıca ihracat yaptığımız ülke sayısını beş yıl içerisinde 100’e çıkarmayı hedefliyoruz. Geçen yıl 220 milyon TL olan ciromuzu da bu yıl yüzde 10 artırmayı planlıyoruz” diyor.

Danimarka’yı üs yaptı

Tasarım gücü yüksek, fonksiyonel, çevreci ve yeni nesil ankastre mutfak ürünleriyle dünya pazarında markalaşma yatırımlarına hız verdiklerini kaydeden Mustafa Laçin, üretim gücü ve teknolojisiyle dünya markası olma yönünde önemli atılımlar gerçekleştirdiklerini söylüyor. Çeşitli ülkelerde showroom’ları ve yerele öncelik veren reklam anlayışları ile tüketici algısını markaya yönelttiklerini belirten Laçin, bu noktada Danimarka’yı yakın coğrafya ülkeleri için lojistik bir üs olarak konumlandırdıklarını da dile getiriyor.

Danimarka’da 2006 yılından bu yana faaliyet gösterdiklerini ve ilk shovvroom’u Her-ning şehrinde açtıklarını anlatan Laçin, “Danimarka ankastre pazarında dördüncü sıraya yerleşen markamızın buradaki hedefi 3 yıl içerisinde ikinci sıraya yükselmek. Mevcut pazarlarda dağıtım kanallarını daha yaygın hale getirerek shovvroom sayısını da arttırmayı planlıyoruz” diyor.

İç pazarda da güçleniyor

Siiverline markasının dünya genelinde 35 ülkede kendi markasıyla satış faaliyetleri yürüttüğünü ve 3 bin 100 noktada tüketicisiyle buluştuğunu aktaran Laçin, iç pazarda da etkinliklerinin arttığını ifade ediyor.


Türkiye’de yüzde 10’u aşan pazar payı ile sektörde üçüncü sırada yer aldıklarını belirten Mustafa Laçin, yurtiçindeki hedefleri hakkında ise iddialı hedeflerini anlatıyor. Cironun yüzde 65’inin perakende, yüzde 35’inin de konut projelerinden elde edilen satışlardan elde edildiğini belirten Laçin, Türkiye’de her ilde olmayı planladıklarını ve bu doğrultuda önümüzdeki yıl mağaza sayısını 30’dan 70’e çıkaracaklarını iletiyor.

Potansiyel yüksek

Dünya genelinde yaptıkları çalışmalarda ankastre sektörünün hızlı bir yükselişte olduğunu gözlemlediklerini ifade eden Siiverline Ankastre CEO’su Mustafa Laçin, bu yükseliş trendini yakından takip ederek, her pazar için farklı stratejiler geliştirmeye çalıştıklarını iletiyor. Bu doğrultuda üretimleri sürekli yenilediklerini, özellikle daha az enerji tüketen, çevreci, estetik ürünlere ağırlık verdiklerini dile getiren Laçin, iç pazarda ise özellikle yeni enerji regülasyonu yasasıyla birlikte enerji tasarruflu ürünlere yönelik çalışmalara ağırlık verdiklerini anlatan Laçin, şunları söyledi: “Ankastre kullanım oranı Türkiye’de henüz yüzde 25. Bu anlamda ciddi bir potansiyel var. Tüketici eğilimlerinde modern yaşam alanlarının gelişmesi, fonksiyonel ve ihtiyaca hızlı cevap verebilen teknolojinin yaşam alanlarına girmesi, yenileme pazarının hareketlenmesi, konut sektörünün büyümesiyle sektör hızla büyüyor. Bir de özel tüketim vergi tasarısı gündemde. Beyaz eşyada enerji verimliliği yüksek ürünlere teşvik için hazırlanan yasa tasarısı ile ÖTV’nin yüzde 6.7’lerden yüzde 5’e çekilmesi beklenirken, sağlanan yüzde 1.7’lik indirimin de sektörü büyütecek bir adım olmasını bekliyoruz”.

Doğru temsilciyi buldu!

Mustafa Laçin, Danimarka’da doğru bir temsilciyle çok hızlı bir büyüme kaydettiklerini anlatıyor. Silverline’m Danimarka Distrübütörü Hakan Yılmaz’ın önemli katkılarıyla marka ülkede yüzde 12 pazar payına ulaştı. Bir Türk markası ile ülkede ticaret yapmayı akima koyan ve bu sırada Silverline’ı bir fuarda görüp Danimarka ile köprü kurmasına aracılık eden Hakan Yılmaz, Danimarka’da ankastre kullanım oranının yüzde 60 olduğunu ve yeni yapılan binalarda ankastrenin tercih edildiğini, değişim pazarının da oldukça hareketli olduğunu anlatıyor. 2006 yılında bir konteynır mal ile başlayan ihracatın yılda 80 konteynırın üzerine çıktığını ifade eden Hakan Yılmaz, artık her şehirde yer aldıklarım belirtiyor. Şirketin 2013 yılmda 5 milyon TL olan ihracatım 2014 yılmda 7 milyon 200 bin TL’ye çıkardıklarını anlatan Hakan Yılmaz, bu yıl ise Danimarka özelinde 11 milyon TL ciro planladıklarım kaydediyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu