Şirket Haberleri

Samsung ve Apple, Bağdat Caddesi’nde mağaza açmaya hazırlanıyor

Yüksek kiralar nedeniyle pek çok markanın mağaza kapattığı Bağdat Caddesi, iki büyük teknoloji devinin markajma girdi. Akıllı telefon pazarının iki büyük oyuncusu Samsung ve Apple, Bağdat Caddesi’nde mağaza açmaya hazırlanıyor. Mağaza yerleri belli oldu, görüşmelerde son aşamaya gelindi, iki teknoloji devi, deneyim noktalan olarak tasarlanan bu mağazalarıyla kıyasıya rekabete tutuşacak.

Yüksek kiralar nedeniyle pek çok markanın mağaza kapattığı Bağdat Caddesi, yakında iki büyük teknoloji devinin rekabetine sahne olacak. Akıllı telefon pazannda dünya genelinde iki ezeli rakip olan Apple ve Samsung, İstanbul Anadolu Yakası’nın en önemli lokasyonu olan Bağdat Caddesi’nde mağaza açmak için harekete geçti. Her iki marka da Bağdat Caddesi’nde müşteri deneyimi odaklı mağazalar açmaya hazırlanıyor.

samsung-ve-apple

GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Türkiye’de ilk mağazasını Zorlu Center’da açan Apple, ikinci mağazasını ise Acıbadem’deki Akasya AVM’de açmıştı. Uzun zamandır bir cadde mağazası açmayı planlayan Apple’ın üçüncü şubesi için Bağdat Caddesi’nde karar kıldığı ifade ediliyor. Bağdat Caddesi’ndeki Divan’ın karşısında bir binada mağaza kiralamak için görüşmeler yürüten App-le’ın 2017 sonun-da yeni mağazasını açacağı ifade ediliyor.

Bağdat Caddesi’nde mağaza açmak için harekete geçen diğer marka ise Samsung oldu. Samsung, bu yıl Edirne’den Gaziantep ve Cizre’ye kadar birçok şehirde 130 mağaza açarak mağaza sayısını 300’e çıkardı. Şirket, bayi kanalını ve distribütör ağını geliştireceği yeni hibrit ka nal yapısıyla mağaza sayısını 2018 yılı sonuna kadar 3 kat artırarak 900’e çıkarmayı hedefliyor. Türkiye’de hızla mağa-:alaşan Samsung, iağdat Caddesi’nde ünyadaki sayılı flagship (amiral gemisi) mağazalarından birini açmayı planlıyor. Şirket, Bağdat Caddesi’nde Şaşkmbakkal Mahallesi sınırların-inşa edilen Ark 399 prosinde 2 bin 700 metrekarelik bir alanı kiralamaya hazırlanıyor.

DENEYİM NOKTALARI OLACAK

Son dönemde teknoloji şirketleri mağazalarını birer deneyim noktası olarak tasarlıyor. Aldığımız duyumlara göre Samsung’un yeni mağazası da deneyim odaklı bir mağaza olacak. Mağazada ürünlerin satılmasının yanı sıra müşterinin deneyimlemesi için özel alanlar tasarlanacak. Örneğin bu mağazada Samsung’un akıllı bilekliğini test imkanı olan bir koşu alanı bulunacağı ifade ediliyor. Apple da mağazalarını benzer şekilde tasarlıyor. Mağazalarda ürün satın alanlara her türlü teknik destek ve eğitimler verilirken, ücretsiz ve sınırsız wi-fi bağlantısı bulunuyor. Müşteriler mağazalarda Apple ürünlerini test edebiliyor.

14 milyon telefon satılacak

Pazar araştırma ve danışmanlık firması GfK’nın rakamlarına göre, dünya genelinde 20l6’nın üçüncü çeyreğinde 353 milyon akıllı telefon satıldı. Bu sayı önceki çeyreğe göre yüzde 7’lik artış anlamına geliyor. 2016 sonu itibariyle dünyada 1,4 milyar akıllı telefon satılacağı tahmin ediliyor. Son araştırmalara göre Samsung piyasadaki pazar payını artırırken Apple’ın satışları gerileme gösterdi. Türkiye’de ise 2013 yılında 9 milyon akıllı telefon satılırken bu sayı 2014’te 10 milyona, 2015’te 12 milyona yükseldi. 2017 sonuna kadar satışların yıllık 14 milyona çıkması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu