Şirket Haberleri

Şampiyon Filtre Yerli Tedarikçiler Arasında İlk Sıralarda

Filtre pazarının yerlisi

Temelleri 1985 yılında atılan aile şirketi Şampiyon Filtre’nin ikinci kuşak temsilcisi Selma Yılmaz, yurtiçinde 550 nokta, yurtdışında ise 85 ülkede faaliyette olduklarını söylüyor. Yılmaz, yerli filtre tedarikçileri arasında ilk sıralarda bulunduklarını vurguluyor.

Selma Yılmaz, 1970 İskenderun doğumlu. Anadolu Üniversitesi iktisadi ve idari Bilimler Fakültesi İşletme mezunu olan Selma Yılmaz, 1991 yılında aile şirketi olan Şampiyon Filtre’de çalışmaya başladı.

Şirketin başta finans, muhasebe departmanları olmak üzere pekçok bölümünde çalıştıktan sonra orta ve üst düzey yönetici pozisyonlarında görev alan Selma Yılmaz ile işe başlayış öyküsünden şirketteki gelişmelere kadar bir çok konuyu konuştuk…

Şirketiniz hakkında bilgi verir misiniz?

1985’te kurulan Şampiyon Filtre 21 bin 500 metrekare kapalı alan üzerinde faaliyet gösteriyor. Ulusal ve uluslararası standart ve mevzuata uygun olarak; otomotiv, tarım, iş makineleri ve ticari amaçlı otobüs, kamyon gruplarına ileri teknoloji kullanarak yağ, yakıt, hava ve hidrolik filtreleri üretiyoruz. Şampiyon Filtre, TSE tarafından verilen, TSE 932 Hava Filtreleri, TSE 7407 Yağ Filtreleri, TSE 5395 Yakıt Filtreleri Uygunluk Belgesi ve BureauVeritas tarafından verilen ISO 9001 ve ISO/TS 16949 Kalite Yönetim Sistem belgelerine sahip bir firma. ISO 14001 Çevre ve OHSAS 18001 iş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi ile çalışıyoruz.

Tesisiniz endüstri 4.0’a hazır mı?

Üretim tesisimizde modernizasyon yatırımlarımız ile endüstri 4.0 uygulamalarımız devam ediyor. Bu yıl kurulacak AR – GE merkezimizle ürün & teknoloji geliştirme, üretim ve uygulama gibi alanlarda dünya standartlarında olan firmamızı bulunduğu alanda sektörün öncü markalarından biri haline getirmeyi hedefliyoruz. Bu merkezde şirketimizin Türkiye’de ve tüm dünyada güven duyulan ürünlerini vazgeçilmez hale getirmeyi, yatırımlar ve sürdürülebilir projelerle sürekli geliştirmeyi şirket vizyonumuza dâhil ediyoruz.

Pazar payınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Şirketimiz, ülkemizin dört bir yanındaki 550 nokta ve 85 ülkede faaliyette olup, filtre pazarındaki saygın yerini korurken, pazarın da büyümesi için yoğun çalışmalar yapıyor. Gururla ifade etmek isteriz ki; Şampiyon Filtre 85 ülkedeki tüm müşteri istek ve beklentilerini karşılayabilecek teknik bilgi ve donanıma sahip. Ayrıca kurulduğu bölgenin refahına da ciddi ekonomik katkılar yapan bir nitelik arz etmekte olup, yerli filtre tedarikçileri arasında da ilk sıralarda bulunuyor.

Payınızı arttırmak için nasıl çalışmalar yapıyorsunuz?

Sürekli gelişen firmamız, hem kendisine hem de pazara katkı yapacak pazarlama trendlerini takip etmekle kalmıyor, hızlı karar ve aksiyon alma becerisini kullanarak sektöre yeni bir vizyon getirmeyi hedefliyor. Bu doğrultuda WEB tabanlı müşteri ilişkileri yönetimi sistemi CRM’İ, kendi mevcut B2B sistemimize entegre edeceğiz. Diğer yandan online platformu daha etkin kullanarak, müşterilerimize bu  kanal aracılığı ile mümkün olabilecek en iyi deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz. Online olarak da sipariş verilmesine imkan tanıyan bir web sitesi yazılımına başlamış durumdayız. Web sitemizin hayata geçmesinin ardından sosyal medya iletişimimizi de aktif hale getirerek, çift yönlü iletişime olanak sağlayan bir yapı inşa edeceğiz. Dijital görünürlüğümüzü de yapacağımız çalışmalar ile artırarak, müşterilerimiz ile iletişimimizi daha da kuvvetlendireceğiz.

Sektör olarak büyük bir istihdam yaratıyorsunuz. Kalifiye insan kaynağı ile ilgili neler söylersiniz?

20’si mühendis 50 kişilik teknik ekip ve toplamda 450 kişiyle, ‘üretmenin, ülke için en önemli değer’ olduğunun bilinci ile çalışıyoruz.

Sektörü ve işletmenizi önümüzdeki 10 yıl için nasıl konumlandırıyorsunuz?

Gelecek beş yılda otomotiv sektör araştırmalarında öne çıkan konular olarak, iç pazarın büyümesi ve yeni stratejik yatırımların önemli ölçüde teşvik edileceği, küresel pazarın yeniden düzenleneceği ve ülke tedarik pazarının büyüyeceği yönünde yaklaşımlar olacağını görmekteyiz. Hedef ve ilkelerimiz doğrultusunda çalışanlarımız ile birlikte sonsuz kaliteye olan yolculuğumuza devam ederek, başarılarımızı, üretimimizi, teknolojimizi ve ihracatımızı arttırarak ülkemiz için faydalı, tercih edilen bir marka olmaya devam etmek istiyoruz. Paydaşlarımızın “Güvenilir Ortağı” olmaya devam edeceğiz.

Pazarlama stratejisi

Sürdürülebilir değer yaratmayı hedefleyen ve operasyonel mükemmelliğe odaklanan stratejimiz, ileri teknoloji ve sürekli yükselen kalite anlayışımız ile risk ve fırsatları gözetirken, değişen pazar dinamikleri ve artan rekabet koşulları karşısında, müşteri odaklı çalışma yapımız ile verimlilik artışı için sürekli çalışıyoruz. Değişen ve gelişen ticari atmosfer ile birlikte şirketlerin rekabet üstünlüğü sağlamaları için hem daha verimli ve iyi kalitede üretim yaparken hem de daha iyi finansman imkanları bulması ve müşterilerini tanıyarak, doğru zamanda doğru müşteriye etkin iletişimini daha iyi yaparak, farklılığını ve cazibesini ortaya koyması gerekiyor. Biz de müşterilerimizi odağımıza koyan iletişim stratejilerimiz ışığında farklı kanallar ile sürdürülebilir bir ilişki yönetimi sağlamayı hedefliyoruz.

Gerek AR – GE merkezimiz gerek mevcut ve geleceğe yönelik planlanan iletişim faaliyetlerimiz ile birlikte beklentiyi karşılayan firmadan, tüm pazardaki beklentiyi yükselten firma olma yolunda ilerliyoruz. B2B olarak çalışan bir firma olsak da müşteri ile iletişim kuramadığımız zaman yatırımlarımızın sonucunu alamayacağımızı biliyoruz ve bu yüzden odağımıza her zaman müşterilerimizi alıyoruz. Müşterilerimizi ürünümüzü ilk inceledikleri andan kullandıkları ana kadar tüm süreçlerde destekliyor ve onlara yardımcı oluyoruz. Pazarlama stratejimizi bu şekilde yürütüyor, böylece ürün geliştirme stratejimizi optimum veri ve geribildirim ile düzenliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu