Şirket Haberleri

Sampa Otomotiv’in Hedefi Dünya Liderliği

Hedef: Dünya liderliği

Otomotiv endüstrisine yönelik yedek parça üretimi yapan Sampa Otomotiv, Anadolu’da en büyük Ar-Ge yatırımı yapan firmalardan biri. Her yıl cirosunun yüzde 2.5’ini Ar-Ge yatırımlarına harcıyor…


SAMPA Otomotiv’in kökenleri 1994 yılında üç ortak Tarık Altun-cu, ağabeyi Tayfun Altuncu ve enişteleri Ulaş Şahin kaya tarafından 100 metrekarelik bir alanda yedek parça bayii olarak kurulan şirkete dayanıyor. Babalarından kalma üretim aşkı onları, 1996’da ilk üretim tezgâhlarını kurmaya sevk etmiş. Bir süre sonra da ihracat yapmaya başlamışlar. O dönemde Avrupa’dan Rusya’ya birçok ülkedeki farklı markalar için fason üretim yapan firmanın yöneticileri pazardaki konumlan güçlenince markalaşma kararı alarak “Sampa” markasını oluşturmuşlar.

2015 yılına gelindiğinde firma 80 bin metrekarelik alanda, 10 milyon dolar yatırımla kurulan Ar-Ge Merkezi ve binin üzerinde çalışanıyla, kapılarım 116 ülkeye açmış global bir şirket haline dönüşmüş durumda.

Sampa Otomotiv

AR-GE İLE BÜYÜYOR

65 yıllık sektör tecrübesini 1994 yılında Sampa çatısı altında birleştiren firma, Avrupa ve ABD menşeili birçok ağır vasıta, otobüs, çekici ve dorse markalarına uyumlu yedek parça üretimini ve tedarikini yapıyor. 3 bin 300’ün üzerinde bulanan makine parkuru ve son teknoloji ile donatılmış modern üretim tesisleriyle, Avrupa ve Amerika menşeili 18 farklı orijinal araç üreticisi markasına uygun ürünler üretiyor.


Sampa Otomotiv’in dünyanın farklı kıtlarında ofisleri, depolan ve işbirlikleri var.

Bu ülkeler Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, Rusya, Kazakistan, Nijerya, Güney Afrika, ABD, Çin ve İrlanda. Ağır vasıta yedek sanayi sektöründe 30 binden fazla yedek parçanın üretimi ve bu ürünlerin global pazarlardaki müşterileri ile buluşturulmasım sağlayan firma, alanında dünya üçüncülüğüne yükselmiş durumda. Ancak bu başan ile yetinmeyen şirketin yeni hedefi, güçlü Alman rakiplerini 10 sene içerisinde geride bırakarak bu sektörde dünya liderliğine oturmak.

Sampa Otomotiv üretim gücünün yanı sıra iki alanda kendisine güveniyor. Bunlardan ilki, entegre üretim yapabilme kapasitesi. Diğeri ise, üretip portföyüne eklediği tüm ürünleri detaylı şekilde test etme ve üretilen ürünleri sürekli geliştirebilmesine imkan veren Ar-Ge altyapısı. Bunlar Karadeniz Bölgesi’nin ilk Ar-Ge Merkezi’ne sahip kuruluşu olarak başarılıyor.

Tüm bu detaylı çalışma prensibi sonucunda firmanın Ar-Ge merkezi, 2013’ten bu yana 5746 sayılı Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Kanunu kapsamında Sanayi Bakanlığı tarafından destekleniyor. Bu destekle Ar-Ge Merkezi tescil belgesine sahip olduğu dönemden itibaren 40 adet proje hayata geçirmiş. Bunların yedi tanesi Kamu Destekli proje konumunda.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından hazırlanan Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçı firması listesinde, genel sıralamada 265’inci, sektör bazlı sıralamada ise 39’uncu olan Sampa Otomotiv, her 51i cirosunun yüzde 2.5’lik bölümünü Ar-Ge Merkezi’ne ayırıyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu