Şirket Haberleri

Sabancı Holding 1,4 milyar dolar yatırım yapacak

SABANCI HOLDİNG

Sabancı Holding bu yıl 1,4 milyar dolar yatırım ve 3 bin ek istihdam planlıyor. Bu rakamın yaklaşık yarısının enerji sektörüne yapılması planlanırken, perakende ve teknoloji alanı da önemli bir pay alacak gibi görünüyor. Bankacılık, sigorta hizmetleri, perakende, enerji, sanayi, çimento sektörlerinde 69 şirketle faaliyetlerini yürüten Sabancı Holding’in 2014 yılı finansal sonuçlarına göre öz kaynaklarının 20 milyar TL’yi geçmesi bekleniyor.

Sabancı Holding

Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul, “Sabancı Topluluğu 2014 yılında da hedeflerine ulaştı.Topluluk kombine net satışlarımız geçen yılın üzerinde, kârlılığımız ise bütçe seviyelerinde gerçekleşti. Bu yıl ise, başta enerji olmak üzere, faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerde yatırım yapmaya, büyümeye ve değer yaratmaya devam edeceğiz” diyor. Bu yıl yeni yatırımların katkısıyla çalışan sayısının 64 bin kişinin üstü-

ne yükseleceğini ifade eden Kurtul, bu artışta perakendedeki büyümenin özellikle etkili olacağına işaret ediyor. Carrefoursa’da büyümenin ve kârlılığın çok iyi gelişim gösterdiğini kaydeden Kurtul, bu yıl 200 mağaza açma planı olduğunu sözlerine ekliyor.


Sabancı Holding, son beş yıl içinde 01-muksa, Diasa ve Sasa gibi şirketlerdeki hisseleri devrederken, enerji, perakende ve çimento sektörlerinde şirket alımları yapa-

rak büyüdü. Geçen yıl bir strateji çalışmasıyla değer yaratan teknoloji odaklı sektörleri değerlendirdiklerini ve bu kapsamda dünyada gelişen mega trendleri ele aldıklarını dile getiren Zafer Kurtul, Türkiye’nin hedefleri doğrultusunda holding olarak önem kazanacak sektörleri ve yatırım alanlarını belirlediklerini kaydediyor. Özellikle hayatın tüm alanlarında teknoloji kullanımı yüksek olan sektörlerin öne çıktığına dikkat çeken Kurtul, Sabancı Holding’in portföyünü dinamik şekilde yönettiklerini ve daha çok rekabet avantajı yaratabilecekleri alanlara odaklanarak mevcut sermayeyi hızlı büyüyen ve öz kaynak kârlılığı yüksek işlerde kullandıklarını ifade ediyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu