Şirket Haberleri

Reysaş Lojistik Hedef, 1 milyon metrekare depo

LOJİSTİK, ekonominin lokomotif sektörlerinden biri. Reysaş Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Döven, artan tüketim talebi ile genişleyen üretimin sonunda daha fazla ürün taşınması ve depolanması ihtiyacını ortaya çıkardığını ve bu durumun artarak süreceğini söylüyor.


Döven, sektörün lokomotif etkisi ile hizmet verdiği diğer sektörlerin de büyümesine olanak sağladığının altını çiziyor. Özellikle İstanbul ve Marmara Bölgesi civarındaki depolama kapasiteleri ve araç sayılarındaki artışa dikkat çeken Döven, bu artışın lojistik sektöründe hem potansiyelin hem de pazarın birlikte büyüdüğünün ispatı olduğuna vurgu yapıyor. Sektörün büyümesindeki bir diğer etken olan şirket birleşmelerini de değerlendiren Döven, “Birleşmeler, sinerji yaratma ve büyüme açısından önemli adımlar. Birleşmeler sonucunda şirketler gerek yurtiçinde gerekse dışında varlıklarını güçlendirerek devam ettiriyor. Şirket birleşmelerine sektörel olarak bakıldığında ise en zor birleşmelerin lojistik sektöründe olduğunu da unutmamak gerekir” diyor.

Reysaş Lojistik

Reysaş, 2014’ü ciro olarak yaklaşık yüzde 15 büyümeyle kapattı. 2015’te yeni yatırım planlarıyla yüzde 20 büyümeyi hedeflediklerini belirten Döven, “2020’ye kadar depo alanımızı bir milyon metrekareye çıkarmayı hedefliyoruz. Devam eden depo inşaatlarımızı, Hilton Otel işletmeciliği ile ilgili devam eden iki otel inşaatımızı tamamlamayı ve demiryolu taşımacılığı konusunda üst yapı yatırımlarına devam etmeyi planlıyoruz. Öte yandan mevcut ve yeni yapılan depolarımızın çatılarında GES yatırımlarına da devam etme planımız var. Depo çatılarında solar paneller kurarak şebekeye bağlı elektrik üretimi yapan, özel sektörün ilk firması-yız. Depo sayımızın fazlalığı ve depo yatırımlarımızın devam etmesi sebebi ile 2015 ve takip eden yıllarda depo çatılarımızda kuracağımız güneş enerjisi yatırımlarımız da devam edecek” diyor. 2000’li yıllarda sürücü ve operatör eğitimi verdiği Acede-mia’yı kuran firma, özel üniversite kurma konusunda da çalışmalarına devam ediyor.

YEŞİLE DESTEĞE DEVAM

Lojistik sektöründe son yıllarda öne çıkan kavramlardan biri de ‘yeşil lojistik’. Avrupa’da yasalarla desteklenen oluşum artık Türkiye’nin de gündeminde. Uzmanlar gelecekte de var olmak isteyen firmaların yeşil lojistiğe geçmesini bir zorunluluk olarak görüyor. Reysaş Lojistik, merkezinden deposuna kadar tüm birimlerinde geri dönüşümlü malzeme kullanıyor ve bunların toplanarak değerlendirilmesini sağlıyor. Yeşil Lojistik uygulamalarıyla 2013’te iki kez ödül aldıklarını belirten Döven, “Katkı değeri yaratan, verimlilik artışı sağlayan, çevreci proje ve uygulamalarımız ile aldığımız ödüllerin yanı sıra enerji verimliliğini artı-riın ve karbon salınımmı azaltan uygulamalarımız için yatırımlarımız devam edecek” diyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu