Şirket Haberleri

Reis Gıda, sarımsak fabrikasını satışa çıkardı

Kastamonu Taşköprü’nün ünlü sarımsağını işleyerek dünya vitrinine sunan Reis Gıda’ya ait fabrika satışa çıkarıldı. İki yıl önce hayata geçen fabrika, içerisinde yer alan makine parkı olmadan ahcısım bekliyor. Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkam Mehmet Reis, “Bu kararla sarımsak üretimine sadece virgül koyduk. Fabrika olmadan üreticiden mal alarak hizmete devam edeceğiz” diye konuşuyor.


Reis Gıda’nın yönetim kurulu başkanı Mehmet Reis, Taşköprü’de yer alan sarımsak fabrikasını satılığa çıkardı. 15 yıldır Taşköprü sarımsağı için projeler geliştiren Mehmet Reis, bu fabrikayı iki yıl önce hayata geçirmişti. 5 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 10 bin metrekarelik alana sahip olan fabrika, içerisinde yer alan makine parkı olmadan alıcısını bekliyor. Sadece fabrika alanını ve binayı satılığa çıkaran Reis, bu kararı sanmsak işinde küçülmeye gitmek istediği için aldı. Yaklaşık 1 milyon dolar fiyata satışa çıkanlan fabrikanın sahibi Reis Gıda’nın yönetim kurulu başkanı Mehmet Reis, bu kararla sanmsak üretimine sadece virgül koyduklarını, pazarlama faaliyetlerine devam edeceklerini söylüyor.

Reis Gıda sarımsak fabrikası

Taşköprü’nün meşhur sarımsağında yerli üreticiye destek olmak amacıyla yaptığı yatırımın yanı sıra üretime yönelik önemli projeler geliştirilmesine de aracılık eden Mehmet Reis, iyi tanm projesi uygulamalarıyla ciddi bir başarıya imza attıklarını söylüyor. 15 yıldır yerel üreticiye önemli katkılar sağladıklarını ve Çin’den gelen ithal ürüne rağmen yerli sanmsak fiyatlarının düşmediğini aktaran Reis, bu işi sosyal sorumluluk projesi olarak gördüğünü belirtiyor.

2 BİN TON ÜRETİYORDU

Kastamonu Taşköprü’deki fabrikada 2 bin ton üretim yapılıyordu. Mehmet Reis, fabrikada 40 ile 60 arasmdaki çalışanla haklan verilerek yollan ayırdıklarını söylüyor. Reis, şöyle devam ediyor: “Bu işten 15 yıl boyunca zarar ettim. Sadece maddi değil, manevi olarak da böyle oldu. Eleman bulamıyorsunuz, çokça zorlanıyorsunuz. Fakat fabrikayı satılığa çıkarma nedenimiz bu zararlar değil. Hedefimiz ekim alanlannı artınp ithalatı engellemekti. Bunda da önemli bir ba-şanya ulaştık. Artık biz bu işi butik bir üretim noktasına çekmek istiyoruz. Müşteride daha seçici olarak ilerlemek istiyoruz. Mevcut fabrikamız da bunun için fazla büyük kalıyor. O nedenle satmak istiyoruz.”


Halihazırda 5 bin ton üretim kapasitesine sahip olan fabrikanın tekstil ürünleri başta olmak üzere sanayiye dayalı her türlü üretime müsait olduğunu aktaran Mehmet Reis, üretim için satın almak isteyen alıcılara sırf bu nedenle indirim yapacaklarını da söylüyor. Reis, “Anadolu’da yer satmak zordur. Memleketime faydası dokunacak diye her türlü yatırıma uygun bu fabrikayı satışa çıkardım. Hatta mevcut satış fiyatını üretim için gelecekler için daha da indirebiliriz” diye konuşuyor.

“ÜRETİME DEVAM EDECEĞİZ”

Reis Gıda, geçen yıl Metro Toptancı Market ile çok önemli bir işbirliğine imza atmıştı. Taşköprü’nün ünlü sarımsağını işleyerek dünyaya ulaştıracak bu projenin üzerinden bir yıl geçti ve Metro Toptancı Market Taşköprü’de 200’den fazla üreticiye eğitim verdi. Üreticilerin tamamının Global GAP sertifikası almasına destek olan Metro Toptancı Market, hayata geçirdiği Coğrafi işaretli Ürünler Projesi kapsamında da Taşköprü sarımsağına sahip çıktı. Taşköprü sarımsağını raflarda taze olarak satmanın yanı sıra soyulmuş ve püre olarak satışa sunan Metro Market aracılığıyla bir yıllık zaman diliminde 13 ülkeye 2 bin 500 tonluk satış gerçekleşti. Rekolte tarafında ise 12 bin ton olan üretim 14 bin tona çıktı. Metro ile bu projeye devam edeceklerini aktaran Mehmet Reis, “Yerli üreticilerle üretime devam edeceğiz” diyor. Sadece bu alanda butik üretim yapacaklarını anlatan Reis, Metro’ya da tahmini 500 tonluk ürün sunmaya devam edeceklerini ifade ediyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu