Şirket Haberleri

Ramiz yurtdışına Çolakoğlu ile açılacak

Yıırtiçinde 137 şubeye ulaşan Köfteci Ramiz, yanma bir ortak alarak yurtdışı atağım başlatıyor. Bu konuda Çolakoğlu Grubu ile yapılan görüşmeler sonuçlanmak üzere. Önümüzdeki ay Köln ve Amsterdam’da restoran açacak olan şirket, Avrupa pazan için üretimi Hollanda’da yapacak. Ortadoğu pazan için de Umman merkezli Bahwan Group ile görüşmeler sürüyor.

AVM patlamasıyla birlikte büyüyen ve 10 yıl içinde 137 şubeye ulaşarak Türkiye’nin en önemli restoran markalarından biri haline gelen Köfteci Ramiz, şimdi de yurtdışına çıkarma yapıyor. Önümüzdeki yıldan itibaren yurtdışında hızlı bir büyüme sürecine girecek olan şirket, yurtdışı operasyonu için gıda sektörüne girmek isteyen Türk Ekonomi Bankası’nın hissedan Çolakoğlu Grubu’nun genç veliahtla-nyla ortaklığa gitmek için de görüşmelerini sürdürüyor.

ramiz colakoglu

Köfteci Ramiz Yönetim Kurulu Üyesi Birol Taşkınlar, yeni dönem hedeflerini Ekonomist’e anlattı. Özellikle Avrupa’da ciddi bir franchise talebini baskı altında tuttuklarını belirten Taşkınlar, büyük bir terslik olmadığı takdirde tüm yurtdışı operasyonlannı Çolakoğlu Grubu’yla birlikte yürüteceklerini söylüyor. Taşkınlar, “Çolakoğlu Grubu gıda sektörüne girmek istiyor. Sağ olsunlar, bize ortaklık teklifinde bulundular. Fakat biz yurtiçinde bir partner aramadığımızdan kendilerine dış pazarlar için bir işbirliği önerdik. Haydar Çolakoğlu ve Faruk Çolakoğlu ile görüşmelerimiz devam ediyor. Bir sıkıntı olmazsa Ramiz’in tüm yurtdışı operasyonunu birlikte yürüteceğiz” diyor.

DOĞU ÇIKARMASI

Köfteci Ramiz’in yurtdışı atağına geçmeden önce iç pazara ve yeni yatırımlarına bir göz atalım. Zaten bu yurtdışı planlan biraz da yeni yatırımlarla alakalı. Yaklaşık 10 yıl önce franchising sistemine geçen ve AVM patlamasıyla birlikte hızla büyüyen şirket, iç pazarda özellikle de batı bölgelerinde hemen hemen doygunluğa ulaşmış durumda. Örneğin sadece İstanbul’da 68 adet şubesi bulunuyor.

Bu yüzden Köfteci Ramiz’in yeni dönemdeki büyüme stratejisi daha çok bulunmadığı şehirlerde ve özellikle de doğu illerinde olmak olacak. Bu yıl Gaziantep, Diyarbakır, Samsun, Nevşehir ve Tokat gibi şehirlere adım atan Ramiz, önümüzdeki ay Elazığ’da da restoran açacak.

Bugüne kadar Köfteci Ramiz’in batı bölgesine sıkışmasında donuk ürün kullanmama stratejisinin önemli rolü vardı. Ürünlerini Akhisar’daki fabrikadan taze bir şekilde restoranlara ulaştırmak isteyen şirket, lojistik sorunlan yüzünden uzak coğrafyalara gidemiyordu. Fakat yapılan AR-GE yatırımlarının ardından bu sorun çözüldü. Böylelikle uzak noktalarda şubeleşme atağına geçildi.

YENİ TESİS KURUYOR

Tabii bunda şirketin ocak ayında faaliyete geçireceği yeni üretim tesisisin de etkisi büyük. Şirketin mevcut üretim tesisinin günlük 6 ton köfte kapasitesi bulunuyor. Bugüne kadar tüm şubelere ürünler bu tesisten gitti. Ocak ayında yine Akhisar’da faaliyete geçecek olan yeni tesis ise 10 bin metrekare açık, 4 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösterecek ve günlük 20 ton kapasiteye sahip olacak.

Vardiya sistemine geçildiğinde kapasitenin günlük 30 tona çıkabildiğini belirten Birol Taşkınlar, “Mevcut tesisimiz sadece beyaz et üzerine faaliyet gösterecek. Yeni tesisimiz ise tamamen kırmızı ete odaklanacak. Akhisar Organize Sanayi Bölgesi’nin içinde yer alacak yeni fabrikamızı 9 milyon TL yatırımla devreye sokuyoruz” diye konuşuyor.

KIBRIS İLE BAŞLIYOR

Gelelim Köfteci Ramiz’in yurtdışı büyüme planlarına. Bu alandaki ilk adım KKTC olacak. Kasım başında Lefkoşa’da açılacak restoran şirketin Türkiye dışındaki ilk yatırımını oluşturacak. Yapılan franchising sözleşmesi gereği Kıbrıs’ta üç şube açılacak.

KKTC’nin hemen ardından ise sırada Kuzey Irak var. Kuzey Irak’taki ilk nokta Duhok olacak. Tıpkı KKTC gibi Kuzey Irak’ta da üçlü bir franchising sözleşmesi söz konusu. Bu ülkedeki diğer iki restoran Süleymaniye’de faaliyete geçecek. Birol Taşkınlar’ın verdiği bilgiye göre Duhok şubesi Mart 2015’te müşterilerini ağırlamaya başlayacak.

Hemen ardından sıra Azerbaycan’a gelecek. Bridge Group ile yapılan görüşmelerde sona yaklaşılmış durumda. Bir terslik olmadığı takdirde Bakü’deki ilk şube 2015’in ilk yansında faaliyete geçecek. Yapılan görüşmelere göre, Bakü’de de üç şube açılacak.

ORTADOĞU’YU FETHEDECEK

Yakın coğrafyanın biraz dışına çıkıldığında ise öncelikli hedeflerden biri Ortadoğu ve Arap coğrafyası. Simit Sarayı’nın bu pazar için Suudi Arabistan’ın önde gelen yatırımcı şirketlerinden biri olan Al Hokair Group ile gerçekleştirdiği master franchise anlaşmasının bir benzerini Köfteci Ramiz de gerçekleştirmek üzere. Umman merkezli Bahwan Group ile görüşmeler sonuçlanma aşamasında. Umman’ın en büyük şirketlerinden biri olan Bahwan’ın cirosu 3 milyar dolar ve bünyesinde 40’ın üzerinde şirket bulunuyor. Otomotivden perakendeye birçok sektörde faaliyet gösteren şirket, Köfteci Ramiz’i Katar, Bahreyn, BAE, Umman, Ürdün ve Suudi Arabistan gibi pazarlarda temsil edecek.

Birol Taşkınlar, Bahwan ile yaptıkları görüşmelerin son derece olumlu geçtiğini ve önümüzdeki yıl sonuçlandırmayı hedeflediklerini söylüyor. Bölgede operasyonun başlaması ise 2016 başını bulacak. Bu arada bu coğrafya için bir üretim merkezinin kurulması da hedefleniyor.

HOLLANDA’DA ÜRETECEK

Köfteci Ramiz’in öncelikli hedeflerinden biri de Avrupa pazan. Bu konuda ilk adım olan Köln şubesi kasım başında faaliyete geçecek. Köln ile eş zamanlı olarak Amsterdam’da da bir şube devreye girecek. Hatta bir süre önce Ramiz’in reklam afişleri de mağazanın dış cephesine giydirildi.

Uzun zamandır Avrupa pazan için çalışmalar yürüten şirket, Avrupa için üretim merkezi olarak da Hollanda’yı seçti. Üretim merkezinin Hollanda olarak seçilmesinde en önemli etken ise bu ülkedeki etin kalitesi oldu. Yaptıklan üretim denemelerinde Hollanda etiyle en yüksek kalitede ürünü yakaladıklannı dile getiren Birol Taşkınlar, Avrupa operasyonu için 500 bin Euro başlangıç sermayeli Ramiz GmbH’yi kurduklannı ve bu şirketinin tamamının Ramiz AŞ’ye ait olduğunu sözlerine ekliyor. Bu arada üçüncü kuşaktan Can ve Ramiz Taşkınlar Avrupa operasyonunun başına getirilmiş bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu