Şirket Haberleri

Prometeon Türkiye’de Servisine Güveniyor

Altyapı çalışmaları ile büyüyen şirket, filoları tavlamak için hizmet kalitesini kullanıyor.


Türkiye’de konutta olduğu kadar altyapı yatırımlarında da hareketli bir dönem söz konusu. Her ne kadar bugün için büyük şehirlerde konut tarafında bir yavaşlama olsa da Türkiye genelinde halen inşaat ve altyapı yatırımlarının güçlü bir şekilde devam ettiği söylenebilir. Hiç kuşkusuz bu hareketlilik bazı sektörleri olumlu etkiliyor. İnşaat makineleri ve bu makinelerin ekipmanlarını sağlayan şirketler de bu hareketlilikten payını alıyor. Pirelli’nin ticari lastikler tarafındaki markası Prometeon, Türkiye’de hem inşaat hem de lojistik tarafındaki rüzgarı arkasına alarak hızlı bir büyüme gösteriyor. Prometeon Türkiye, Orta Doğu, Afrika, Rusya, Orta Asya ve Kafkaslar’dan sorumlu CEO’su Alp Günvaran, “İnşaat sektörü iyi gidiyor. Türkiye lojistik olarak her zaman aktivitenin olduğu bir bölge. Diğer yandan vergi düzenlemeleri ve teşviklerle birlikte yerel üreticiler desteklendi. Bunlar birleşince piyasada 2017 yılında yüzde 11 civarında bir büyüme yaşadık. Biz ise pazarın üzerinde büyüyerek yüzde 21’lik paya ulaştık” diyor.

Dünyada işi endüstriyel ve ticari lastik olan tek şirket sıfatına sahip Prometeon, 160 ülkede operasyon yürütüyor ve Pirelli lisansı ile otobüs, kamyon, iş makinelerinde kullanılan lastikleri üretiyor. Dünyada tarımsal üretimin hacminden dolayı en çok Latin Amerika’da büyüyen şirketin ikinci oyun alanı ise Orta Doğu, Afrika ve Türkiye bölgesi. Dünyadaki dört ana yönetim, üretim ve yetenek merkezinden biri olan Türkiye’den 75 ülke yönetiliyor.

Türkiye sadece pazar ve yönetim merkezi olarak değil üretim merkezi olarak da öne çıkıyor. Grubun dünyada dört fabrikası bulunuyor. Bunlardan ikisi Brezilya’da, biri Mısır’da, biri de Türkiye’de. İzmit’te 1960 yılında kurulan fabrika Türkiye’nin ilk lastik üretim tesisi. Fabrika yılda 800 binden fazla otomobil ve ticari araç lastiği üretiyor. Üretiminin yüzde 50’si ihraç ediliyor. Bunun yüzde 75’e yakını ise Avrupa pazarına gidiyor. Diğer yandan grubun Brezilya, İtalya ve Türkiye’de Ar-Ge merkezleri bulunuyor. Türkiye’deki Ar-Ge merkezi, diğer merkezlerde geliştirilen lastiklerin testlerini yapıyor ve gruba bu konuda geri bildirim sağlıyor. Türkiye’nin üretim ve Ar-Ge merkezi olması, yönettiği ülkeler için lastik üretip ihraç etme ve aynı zamanda Türkiye koşullarına özel üretim yapma olanağı veriyor.

İç pazarda şirketin en büyük müşterisi kuşkusuz filolar. Ancak filolar, aldıkları lastik sayısı arttıkça şirketten beklentilerini de yükseltiyor. Lastiklerin bakımını ve hava basınçlarının yönetilmesini bu süreçte firmaların üstlenmesini talep ediyor. Alp Günvaran, “Lastik alımmda filolar daha dikkatli olmak zorundalar çünkü maliyet verimliliğini doğru dengede tutabilmek için önemli. O yüzden de hem kalite hem doğru fiyat istiyorlar. Filolar verdikleri fiyatla maksimum kilometreyi yapabilmek istiyorlar. Ama sadece lastiği alıp da araca takmanız yeterli değil, o taktığınız lastiğin doğru bakılması, doğru yönetilmesi lazım. Biz buna ProTruck hizmeti diyoruz” diyor ve devam ediyor: “Biz de pazarda bu beklentiye karşılık vermeye çalışıyoruz. ProTruck hizmetiyle filoların lastikten maksimum verim elde etmelerini sağlıyoruz. TÜİK verilerine göre Türkiye’deki ticari araç parkının büyüklüğü 1 milyon. Tüm bu araçlar ProTruck hizmetinden faydalansa sadece yakıttan yılda 1 milyar 360 milyon TL’lik tasarruf sağlanabilir.”


Ürün kadar servis tarafında da elini güçlendiren marka, 2018’de de büyüme performansını sürdürmeyi planlıyor. Özellikle yeni altyapı projeleri ile birlikte artan inşaat işleri, şirketin performansını koruyabileceğini gösteriyor. “Türkiye dinamik bir pazar. Lojistik aktiviteleri ve inşaat sektörü devam ediyor. Birtakım yeni yatırımlar da söz konusu. Örneğin Kanal İstanbul projesinin hayata geçmesi halinde pazarda çok ciddi bir dinamizm olacak. Ciddi bir hafriyat ve inşaat işi olacak” diyor Alp Günvaran ve eldiyor: “Lojistik aynı anda etkilenecek. Bu dinamiklerden ötürü lastik pazarı 2018 yılında da hareketliliğini sürdürecek. 2017’deki gibi çift haneli büyümese de kayda değer bir büyüme olacağını düşünüyorum.” —Sinan Koparan

SÖZÜN ÖZÜ: Türkiye’deki büyük altyapı projeleri ve lojistikteki gelişim ticari lastik işini büyütüyor. Pirelli’nin ticari lastik markası Prometeon, bu alandaki filolarla çalışma için geliştirdiği hizmet ağı ile büyüyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu