Şirket Haberleri

Pozitiften yeni mekan yatırımları geliyor

Çoğunluk hissesinin Doğuş Grubu tarafından satın alınmasıyla hızh bir ivme yakalayan Pozitif, klasik, açık hava ve spor olmak üzere yeni etkinlik mekanı yatırımlarına hazırlanıyor. Şirket, tarihi Bomonti Bira Fabrikası’nın içinde yer alacak Babylon Bomonti’nin kapılarını mayıs ayında açacak. Pozitif, ayrıca bu yaz İstanbul’da Babylon Aya Yorgi konseptinin bir benzerini kuracak.

Babylon BomontiBlues, Akbank Caz, One Love, Rock’N Coke gibi Türkiye’nin en büyük müzik etkinliklerini düzenleyen, dünyaca ünlü isimleri Türkiye’yi getiren Pozitif Grubunun yüzde 80 hissesi bundan iki yıl önce Doğuş Grubu’na geçmişti. Ferit Şahenk’in eğlence sektörüne yönelik kurduğu markası D.ream ile hızlı bir atağa geçen Doğuş Grubu, Pozitif, Babylon İstanbul, Babylon Loun-ge, Babylon Aya Yorgi ve Radyo Babylon’u satın alarak, bu alandaki iddiasını ortaya koymuştu.

Hisse değişimi olsa da yönetimini yine Babylon ve Pozitifin kurucuları Cem Yegül ve Ahmet Uluğ’un üstlendiği Pozitif, en son Ayazağa’da yeni konser mekanı Black Box İstanbul’u, ya da şimdiki adıyla Volkswagen Arena’yı İstanbul’a kazandırmıştı. 12 bin metrekare alana kurulu olan ve 5 bin 800 kişilik konser mekanına sahip bulunan Black Box İstanbul, Avrupa’nın en iyi akustiğe sahip salonlanndan biri. Bunun yanı sıra, bin 200 kişilik Uniq Hall’da ise 3 bin metrekarelik bir müze ve sergi alanı mevcut.

YENİ MEKANLAR GELİYOR

Pozitif, şimdi Doğuş Gaıbu’ndan aldığı ivmeyle, İstanbul’a yeni konser ve etkinlik alanları kazandırmaya hazırlanıyor. Pozitif COO’su Serhan Var-darlı, önümüzdeki üç yıllık süre içerisinde 10 bin ve üstü kapasiteli yeni etkinlik mekanlannı İstanbul’a kazandıracaklarını söylüyor. İstanbul’un dünyanın önemli konser destinasyonla-rından biri haline geldi mi? Vardan-lı’ya göre “Evet geldi”. Ancak mevcut yapısıyla konser mekanlarının büyük etkinlikler için fiziki olarak yetersiz olduğuna dikkat çeken Vardarlı, bu ihtiyaçtan yola çıkarak yatırım planlarına başladıklarını belirtiyor.

KLASİK MÜZİĞE 20 MİLYON EURO

Artık Pozitif olarak klasik müzik etkinliklerine de ağırlık vereceklerini söyleyen Vardarlı, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bu yıl Turgut Reis Klasik Müzik Festivali’ni düzenleyeceğiz. Artık klasik müzik etkinliklerine daha çok ağırlık vereceğiz. Ancak klasik müzik için mekanların çok yetersiz olduğunu fark ettik.Bunu kırabilmek adına klasik müzik etkinlikleri için bir mekan yatırımı yapacağız. Bunun için 20 milyon Euro yatırım bütçesi ayırdık.”

Kuruçeşme Arena, Parkorman gibi bir zamanların en güzel etkinlik mekanları artık başka yatırım projelerine ve içeriklere dönüşmüş durumda. Türkiye’de etkinlikler konusunda siirdürebilirlik problemi yaşandığını belirten Serhan Vardarlı, birçok iyi olabilecek festivalin mekanla doku uyuşması sorunu yaşadığı için başarısızlıkla sonuçlandığını ifade ediyor. Vardarlı, buradan yola çıkarak, 2016 yılında İstanbul’da bir açık hava festival mekanı açacaklarını söylüyor. Bunun için yer arayışlarının devam ettiğini ve fizibilite çalışmaları yaptıklarını vurgulayan Vardarlı, “Avrupa Ya-kası’nda yüksek kapasiteli bir mekan olacak. Bunun için 10 milyon TL yatırım öngörüyoruz. Bütün açık hava festivallerimizi burada düzenleyeceğiz. Bu yıl tüm etkinliklerimiz için toplam 75 milyon TL bütçe ayırdık” diye konuşuyor.

SPOR ETKİNLİĞİNE YATIRIM

Pozitifin yatırımları bunlarla sınırlı değil. Pozitif Live Genel Müdürü Ayşegül Turfan, sadece müzik değil, diğer etkinlikler anlamında da yeni projelerini hayata geçireceklerini söylüyor. Bu kapsamda Volkswagen Arejna benzeri bir yatırımı spor etkinlikleri için yapacaklarını ifade eden Turfan, 15 binden fazla kapasiteli bir mekan olacağını belirtiyor.

Volkswagen Arena için de planları olduğunu anlatan Turfan, sözlerine şöyle devam ediyor: “Volkswagen Arena’da etkinliklere 20l4’ün ikinci yarısından itibaren başladık. Neredeyse 100 bin izleyiciye ulaştık. Bu yıl büyük konserlerin yanı sıra Türk sanatçıların da yıldönümleri gibi etkinliklere yer vereceğiz. Bunun yanı sıra kurumsal etkinliklere de ev sahipliği yapacağız. Bu yıl hedefimiz 150 bin ile 200 bin arası kişiye ulaşmak. İstanbul, konser anlamında çok yüksek potansiyele sahip. Bazı gruplar stadyum konseri vermek istiyor. Vodafo-ne Arena bu anlamda büyük bir yatı-nm yapıyor. 2016 yılından itibaren biz de stadyum konserlerimizi Vodafone Arena’da düzenlemeyi planlıyoruz.”

İSTANBUL’A YAZLIK BABYLON

Restore edilen tarihi Bomonti Bira Fabrikası’nın içinde büyük bir Babylon dünyası yaratmak üzere çalışmalara devam edilirken Babylon Asmalımescit’in kardeş mekanı Babylon Bomonti’nin de açılışı mayıs ayında gerçekleşecek. Ta-rihi dokusu ve mimarisiyle Babylon ruhunu yansıtacak olan Babylon Bomonti, akustik tasarımı ve teknik altyapısıyla da küresel standartlarda bir mekan olarak müzikseverlere kapılarını açacak.

Babylon Genel Müdür Yardımcı Can Aydoğdu, tıpkı Asmalımescit gibi, Babylon’un Bomonti’nin yeni mekanı olacağım söylüyor. Müzik etkinliklerinin yanı sıra kültür sanat anlamında bütünsel bir konsept yarattıklarını ifade eden Aydoğdu, konser etkinlikleri için 550 kişilik bir mekan yaptıklarını belirtiyor.

5 milyon dolar yatırımla hayata geçecek Babylon Bomonti’nin İstanbul’un kültür sanat etkinliklerindeki yeni mekanı olacağını vurgulayan Aydoğdu, şunları söylüyor: “Babylon Asmalımescit ise Babylon Bomonti’nin açılmasının ardından altyapı yenilemesi amacıyla bakıma girecek. İki yıl içerisinde Babylon As-malımescit binasını renove edeceğiz. Bunun yanı sıra yaz sezonunda 70 dönüm arazi üzerine İstanbul’a ilk yazlık mekanımızı açacağız. Babylon Aya Yorgi konseptinin benzerini İstanbul’a taşıyacağız ve burada yaz boyunca çeşitli partiler ve festivaller düzenleyeceğiz.”

Ayşegül Turfan, İstanbul’da her yıl yaklaşık 50 etkinlik düzenlendiğini ve bunun yüzde 80’ini konser etkinliklerinin oluşturduğunu ifade ediyor. Turfan, hem etkinlik hem de mekanlarla eğlence sektöründe daha iyi hizmet vermek istediklerini anlatıyor. Ancak bu etkinliklerin İstanbul dışına da taşınması gerektiğinin altını çizen Ayşegül Turfan, bu kapsamda Pozitif ve Babylon’un kurucularından merhum Mehmet Uluğ’un hayalini hayata geçireceklerini belirterek şu bilgileri veriyor: “Yaz aylarında Kapadokya’da ağırlıklı müzik olacak ancak içinde başka etkinlikleri de kapsayacak bir festival düzenlemeye hazırlanıyoruz. Ayrıntılar henüz netleşmediği için şu an paylaşamıyoruz. Ancak yakın zamanda duyurusunu yapacağız.’’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu