Şirket Haberleri

Popüler Olan Katlanabilir Bisiklet Üreticileri ve Satıcıları

Bisiklet dünyasının son dönemlerdeki en popüler modeli katlanılabilirler oldu. Kullanımı, taşıması ve muhafaza etmesi kolay. Türkiye’de de satışı artıyor. Gençler trafik sorununa çare olarak giderek daha çok kullanıyor…

ŞEHİR hayatında bizi en çok yoran konuların başında kuşkusuz trafik geliyor. Genç kuşaklar, otobüs, vapur, tren ve metro arasında geçen ulaşım zamanını kısaltmak ve etkinleştirmek için her yolu deniyor. Katlanır bisikletler, bu konuda sağladıkları kolaylıklarla dikkat çekiyor. Katlanır bisikletlerin icat edilmesindeki en büyük sebep, taşınırken ve depolanırken kompakt bir form alarak daha pratik bir çözüm sunması. Bu sayede son yıllarda katlanır bisikletler, kent yaşamının önemli bir parçası haline geldi.

Dünyanın birçok yerinde şehirler, hem otomobil trafiğini azaltmak hem de çevresel kirliliği azaltmak için bisiklet dostu olma yolunda hızla ilerliyor. Özellikle Avrupa’da bu şehirlerin sayısı giderek artıyor; birçoğunda bisiklet altyapısı oluşturulmuş durumda. Türkiye ise, ulaşım aracı olarak bisiklet kültürü yem yaygınlaşıyor. Türkiye’de en fazla bisikletin kullanıldığı il Konya. Bisiklet yolları ve altyapı bakımından kendini kanıtlamış bir şehir. İstanbul, Eskişehir, İzmir, İzmit, Antalya, Denizli, Mersin ve Kayseri’de de bisiklet kullanımının artırılması konusunda yerel yönetimlerin çabaları var. Bu hafta popülaritesi giderek artan katlanabilir bisiklet üreticilerini ve satıcılarını derledik…

https://www.youtube.com/watch?v=kaC5UZWY8xU

ACCELL BİSİKLET

Türkiye-Italyan ortaklığı olarak Bianchi Bisiklet Sanayi A.Ş. ile birlikte piyasada faaliyet gösteren firma, 2011’de Avrupa’nın önde gelen bisiklet ve fitness ekipmanları üreticilerinden Accell Group tarafından satın alınmış. İsmi de Accell Bisiklet olarak değiştirilmiş. 500 bin bisiklet üretim kapasitesine sahip olan firmanın fabrikası Manisa’da.

Bianchi, Carraro, Ghost, Lapierre, Whistle ve Brompton olmak üzere toplam altı markası var. Ayrıca, bisiklet aksesuarları ve yedek parça satışı da gerçekleştiriyor.

Katlanılabilir bisikletlerin son yıllarda yükselen bir trend olduğunu söyleyen Accell Bisiklet Pazarlama Müdürü Muhlis Dilmaç, Hollanda, İspanya, Finlandiya, İsveç, İtalya, Fransa, İngiltere, Belçika, Almanya ve Bosna Hersek’in bisiklet ile özdeşleşen ülkeler olduğunu söylüyor. Türkiye genelinde 500 yetkili bayi ile hizmet veren carraro firmanın, Bursa, İstanbul, Konya, Samsun, Eskişehir, İzmir, Manisa, Denizli ve Alanya’da da toplam 10 adet Accell Shop mağazası var. Firmanın Carraro markalı katlanılabilir bisikletleri 1.272-2.049 TL’den, Bianchi markalı ürünleri 1.200-1.400 TL’den, Brompton markalı seçenekleri ise 1.300 euro’dan oUvnaç satılıyor. Dilmaç, katlanılabilir bisiklete olan talebin 2018’de iki kat daha artmasını bekliyor.

SOHO TÜRKİYE
SADECE KATLANILABİLİR ÜRETİYOR

12 yıl önce ABD’nin Los Angeles şehrinde kurulmuş Soho Türkiye, 2016’de Türkiye’de, deneme amaç soho A montajlama faaliyetleriyle üretime geçmiş, dağıtım merkezi olarak da İstanbul’u seçmiş. Ürünlerin ana bileşenleri ABD Kaliforniya’da tasarlanırken, ekipmanları Uzakdoğu’dan temin ediliyor. Soho Türkiye Pazarlama Direktörü Ercüment Aras, firmanın sadece katlanılabilir bisiklet üretimi gerçekleştirdiğini ve üretimini tamamladıkları beş modelin yakında Türkiye’de satışa sunulacağını söylüyor. Aras, “Türkiye pazarı için geliştirip dağıtımını yaptığımız modellerimizin adetleri sürekli yükseliyor. Pazarda arzu ettil ğimiz satışlara ulaştık” diyor.

Firmanın 24 bayiden oluşan bir destek ağı ve internet satış mağazası bulunuyor. Konsept satış mağazaları oluşturmaya yönelik çalışmaların sürdüğünü belirten Aras, yatırımcılardan gelen talepleri değerlendirdiklerini söylüyor. Bisikletlerin fiyatları 1.675 TL ile 2.775 TL arasında.

KRON
YILDA 5 BİN ÂDET SATIYOR

Kron’un temelleri 55 yıl önce Sebahattin Emanet tarafından atılmış. Firma, 2003 yılından bu yana Kron markalı bisikletleri İstanbul Tuzla Organize Sanayi Bölgesi’nde üretiyor. Ayrıca Tayvan merkezli Tern markasının ithalatını yapıyor. Kron Bisiklet Genel Koordinatörü Burak Merdivenli, Kron markası altında toplam 70’e yakın model ve 300 farklı seçeneğin olduğunu söyiüyor. Firmanın üç farklı katlanır bisiklet modelinde 15 farklı seçeneği var. Tern markasında ise 30’dan fazla model mevcut. Merdivenli,

“Bünyemizdeki tüm markalarımızla birlikte yalnızca katlanır bisikletteki yıllık satış adedimiz 5 bin civarlarında. Toplam adetlere baktığımızda, daha yolun başında olduğumuzu görüyoruz. Bu rakamın yakın gelecekte çok daha fazla olacağını düşünüyoruz.”

Kron markasının Türkiye’de 300, Tern’nin ise 40’dan fazla bayiliği var. Firmanın katlanır bisikletlerinin fiyatları 1.350 TL’den başlıyor 10 bin TL’ye kadar çıkıyor.

ASLI BİSİKLET
ÇEVRE DOSTU ÜRETİM

Aslı Bisiklet, 10 yıldır Türkiye pazarında dünyaca ünlü Dahon markalı bisikletleri satıyor. Dahon’un 200’ü aşkın patentli ürünü var. Katlanılabilir bisiklet pazarında önemli bir paya sahip firmanın Türkiye’de 80’den fazla satış noktası var.

Yıllardır Çin ve Bulgaristan’da üretim yapan Dahon, 2018’de Aslı Bisiklet ile üretim konusunda lisans anlaşması imzalamış. “Bu yıl Dahon portföyüne beş farklı katlanılabilir bisiklet modeli ekledik” diyen Aslı Bisiklet Ürün Müdürü Muammer Yıldız, bu modellerin farklı renk ve seçeneklerde üretildiğini söylüyor. Yıldız, “Katlanır bisiklet satışları global bisiklet pazarının yüzde 0.5’ini oluşturuyor.

Türkiye’de yılda satılan yaklaşık 1.2 milyon bisikletin içindeki katlanır oranı yüzde 1 düzeyinde” diyor. Aslı Bisiklet, 2018 yılı için yüzde 40 civarında büyüme hedefliyor.

Firmanın sattığı katlanılabilir bisikletlerin fiyatları 2.070 ile 5.730 TL arasında değişiyor.

ÜMİT BİSİKLET
EN PAHALISI ELEKTRİKLİLER

Bisiklet sektörünün önde gelen markalarından Ümit Bisiklet’in merkez fabrikası İstanbul Hadımköy Sanayi Bölgesi’nde. Firma Ümit, Mosso, Corvette, Coranna, Altec ve KTM markalı bisikletleri satıyor. “Katlanılabilir bisikletleri 16, 20 ve 26 jant olarak üçe ayırabiliriz” diyen Ümit Bisiklet Pazarlama Müdürü Tuğba Özgül, yılda yaklaşık 3 bin adet katlanılabilir bisiklet satışı gerçekleştirdiklerini söylüyor. Özgül, modellerin fiyatları ve satış sonrası hizmetleri hakkında ise şunları anlatıyor:

“En pahalı olan modelimiz elektrikli katlanır bisiklet. Örneğin, Altec Stroke E-Bike’ın fiyatı 3.899 TL. Diğer katlanılabilir modellerimizin fiyatları 449 ile 1.559 TL arasında değişiyor. Tüm ürünlerimiz iki yıl garantili. Türkiye’nin birçok noktasında yetkili servislerimiz var. Alıcılar bisikletlerden çıkan kuponlarla servis noktalarımızda ücretsiz bakım yaptırabiliyor.”

2017’de 350 bin bisiklet üreten firmanın Türkiye’nin 80 ilinde toplam 600 bayisi var.

DELTA BİSİKLET
YERLİ MARKA GEOTECH

24 yıldır faaliyet gösteren Delta Bisiklet, dünyaca tanınmış markalarının distribütörlüğünü yapıyor. Firmanın İstanbul ve Ankara olmak üzere iki merkez ofisi, yedi şubesi ve 50’nin üzerinde satış noktası var. Yerli marka Geotech ile dünyanın en büyük bisiklet fuarlarına katılıyor. “Geotech’de 100’e yakın bisiklet modeli bulunuyor” diyen Delta Bisiklet Firma Ortağı Ulaş Baydar, yaklaşık 25 model katlanır bisiklet çeşidi olduğunu söylüyor. Firmada Geotech’in yanı sıra Türkiye temsilciliğini yaptığı Strida markası da var. Baydar, katlanılabilir bisiklet satışları ve fiyatları hakkında şunları söylüyor: “Yılda ortalama 500 adet katlanılabilir bisiklet satı-şı gerçekleştiriyoruz. Sayı yüksek olmasa da Geotech markasındaki önceliğimiz kalite. Bisiklet pazarında düşük kaliteli ürünlerin piyasaya girmesi, ciroların düşüşüne neden oluyor. 2018 yılının ilk beş ayında katlanılabilir bisiklet satışlarımız toplam cirodaki payı yüzde 20. Katlanılabilir bisikletlerimizin fiyatları 1.750 TL ile 11 bin TL arasında değişiyor.”

DECATHLON
YILLIK HEDEFİ 15 MİLYON

Decathlon markasının bisiklet kategorisinde dağ, şehir, yol, hibrid ve kompakt olmak üzere beş farklı modeli mevcut. Katlanılabilir bisiklet modellerinde ise dört farklı çeşit var. Firmanın kendine ait B’twin markası ve mağazalarında satışını gerçekleştirdiği Mecer markası bulunuyor. “Yılda 15 bin katlanır bisiklet satmayı hedefliyoruz” diyen B’twin Spor Lideri ve Marka Müdürü Can Karaca, 2018 için bu modelde 15 milyon TL’lik ciro hedeflediklerini söylüyor.

B’twin katlanılabilir bisikletlerin fiyatları 700 TL ile 1.300 TL arasında değişiyor. Mecer markasında katlanılabilir elektrik destekli model de mevcut. Bu modelin fiyatı 5 bin TL. “İnsanlar bisikletlerini uzaklara giderken yanlarında götürmek istiyor” diyen Decathlon Bisiklet Sporu Ülke VLG’si (eğitmeni) Deniz Yılmaz, arabada, bagajda ve toplu taşımada kolay kullanımı sebebiyle tercih edildiğini söylüyor.

HEPSIBURADA.COM
17 MARKA 58 MODELİ VAR

Türkiye’nin önde gelen e-ticaret platformlarından Hepsiburada.com’da 58 bisiklet markası satılıyor. Bisikletlerin dağ, şehir, yol, yarış, çocuk, elektrikli, katlanır ve BMX olmak üzere sekiz farklı çeşidi mevcut. Katlanabilir bisiklet kategorisinde ise 17 markaya ait 58 model var. Katlanabilir bisiklet satışla-rınm en fazla Mayıs ayında gerçekleştiğini söyleyen Hepsiburada.com Moda, Spor, Outdoor ve Oto Aksesuar Kategori Grup Direktörü Onur Levent, 2017’ye göre bu yılın ilk beş ayında bu alanda yüzde 80 büyüdüklerini söylüyor. Levent, sitede satışını gerçekleştirdikleri bisikletlerin 1-2 yıl arasında garantili olduğunun da altını çiziyor.

GİTTİGİDİYOR.COM
SON ÜÇ YILDA YÜZDE 50 BÜYÜDÜ

Gittigidiyor.com platformunun bisiklet kategorisinde toplam 50 marka ve 300 çeşit ürün bulunuyor. Bunlar arasında 11 markanın 18 katlanabilir bisiklet modeli var. “Son üç yılda katlanabilir bisiklet satışları yüzde 50 seviyelerinin üzerinde bir büyüme gerçekleşti” diyen Gittigidiyor.com Ticari Direktörü Bülent Elçin, 2018’de satışı gerçekleşecek olan bisikletlerin yüzde 15-20’sinin katlanılabilir modellere ait olacağını öngörüyor. Bisikletlerin satış adetleri ve fiyatları ” hakkında ise şunları söylüyor:

“Platformumuzda son üç yılda katlanabilir bisiklet satmak için mağaza açan satıcı sayısında yüzde 100’e yakm bir büyüme söz konusu oldu. Katlanılabilir bisikletteki trend her geçen yıl artıyor. Son iki yılda marka ve çeşitlilikte yüzde 40’lık bir büyüme kaydettik. 2018’in ilk dört aylık döneminde kullanıcılarımızın katlanabilir bisiklet için yaptığı ortalama harcama ise 1.500 TL civarında seyrediyor.”

N11
ŞEHİRLİ İNSANLARIN TERCİHİ

nll.com platformunda 115 farklı markanın bisiklet çeşidi var. Bunların arasında katlanılabilir bisikletlerin marka sayısı ise 30. Bisiklet satışlarının yüzde 10’u katlanılabilir bisikletlerden geldiğini söyleyen nll.com Satış Genel Müdür Yardımcısı Örpen Koçak, 2018 yılında bu alanda büyüme hedeflerinin yüzde 80 olduğunu belirtiyor.

Koçak, katlanılabilir bisikletlerin kolay park yeri bulmaya imkan için günlük hayatta ve şehir hayatında sıkça tercih edildiğini söylüyor.

Bisiklete binmek çok faydalı

Sporun insan sağlığı için pek çok faydası var. Bisiklete binmek sağlığa fayda sağlayan sporların başında gelirken, aynı zamanda ekonomik bir ulaşım aracı olarak da görülüyor. Bisikletin sağlığa faydalar ını şöyle sıralamak mümkün…

  • Stresi azaltıyor
  • İnsan ömrünü uzatıyor
  • Bağırsakları çalıştırıyor
  • Kilo vermeye yardımcı oluyor
  • Sigarayı bırakmaya yardımcı oluyor
  • Kansere yakalanma ihtimalini azaltıyor
  • Cildi koruyor, daha genç görünmeyi sağlıyor
  • Rahat ve verimli uyumayı kolaylaştırıyor

Yusuf AKGÜL / Salcano Firma Sahibi
“Yılda yaklaşık 2 bin katlanır bisiklet satıyoruz”

Firmamızda, yedi tip bisiklet, 250 farklı model bulunuyor. Bunlar yarış, dağ, şehir, gezi, elektrikli, katlanılabilir ve çocuk bisikletleri. Katlanılabilir bisiklet kategorisinde ise altı modelimiz mevcut. Bisikletlerin fiyatları 989 ile 1.819 TL arasında değişiyor. Yılda yaklaşık 2 bin adet katlanılabilir bisiklet satışı gerçekleştiriyoruz. Türkiye’de 600’e yakın servis ağı ile büyüyen ve gelişen bir altyapıya sahibiz.

AYŞEGÜL KÜÇÜKKURT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu