Şirket Haberleri

Pfizer ikiye bölünüyor

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci

Son dönemde Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin kurduğu BionTech ile birlikte geliştirdiği Covid-19 aşısı ile gündemde olan Pfizer, dünyanın en eski ilaç şirketlerinden biri.

53.6 milyar dolarlık geliri olan Pfizer 1849’de ABD’de kurulmuş. 175 ülkede yaklaşık 100 bin çalışanı var.

Dünya çapında 58 üretim tesisinde 600’ün üzerinde ilaç ve aşı üretiyor. Pfizer Türkiye’de de 1957’den bu yana, yani 63 yıldır faaliyet gösteriyor. Hem de fabrikası İstanbul’un göbeğinde Ortaköy’de. 100’den fazla ürün formunun yüzde 75’i bu fabrikada üretiliyor. Türkiye’de 2 milyar TL’nin üzerinde ciroya sahip. Pfizer Türkiye, lider okulu gibi. Bugüne kadar firmanın yurtdışı operasyonlarında 70’in üzerinde Türk yönetici üst düzey görevler üstlenmiş.

Öğrendiğimize göre Pfizer yepyeni bir yapılanmanın içine girmiş. Üretim, pazarlama ve Ar-Ge tarafı birbirinden ayrılıyormuş. Fabrika ve üretim tarafı 2021 Şubat’tan itibaren viatris olarak yapılandırılacakmış. Mevcut üretimi yapılan ilaç ve aşılar Viatris çatısı altında yapılacakmış. Covid-19 ve bundan sonraki yeni ilaçlar ise Pfizer çatısında olacakmış. Resmi açıklama Şubat ayında yapılacakmış. Yeni yapılanma için geçiş süreci olacakmış. Üç yıl iki yapı tek şirket olarak faaliyet gösterecekmiş. Sonrasında iki ayrı şirkete dönüşeceklermiş. Değişimin startı Türkiye’den verilecekmiş. Bu uluslararası gelişmeyi ilk siz duyun istedik…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu