Şirket Haberleri

Perform, her yıl yüzde 100’den fazla büyüyor

Spor sitesi deve dönüştü

2012’de canlı skor platformu Maçkolik’in yüzde 51’ini satın alarak Türkiye pazarına giren Perform, her yıl yüzde 100’den fazla büyüyor. Maçkolik, yıl sonuna kadar mobil aplikasyonda 15 milyon tekil kullanıcıya ulaşmayı planlıyor.


Haziran 2012’de bünyesinde maçkolik.com ve sahadan.com’u da bulunduran Maçkolik satın alması ile Türkiye pazarına giriş yapan Perform, dünyanın en büyük dijital spor medya şirketlerinden biri konumunda. Ingiltere merkezli şirket, şu an 26 farklı ülkede operasyon yürütüyor. Şirketin tepe yönetiminde ise bir Türk yönetici bulunuyor.

Perform

Emre Uğurlu, dünyanın en büyük dijital spor içeriği sağlayıcısı Petform’un 2012 yılında gerçekleştirdiği Maçkolik A.Ş. satın alması ile Türkiye pazarına girmeleriyle birlikte genel müdürlük görevine getirildi. Ekibinin yakaladığı başan sonrası, 2015’in ilk yansında, Perform Türkiye ve Doğu Avrupa Genel Müdürü olarak atandı.

Emre Uğurlu’nun kariyer yolculuğuna kısaca değinelim. Uğurlu, internet sektörüne, pazarlama ve iş geliştirme direktörü olarak Sporx.com’a geçti. Uğurlu, burada yürüttüğü çalışmalarla, o dönemde bir start up olan Sporx.com’un Türkiye’nin en önemli internet gruplarından birine dönüşmesinde önemli rol oynadı. Ardından Yemeksepeti’nde ‘îş Geliştirme Müdürü’ olarak görev yapan Uğurlu, geliştirdiği ve yönettiği projelerle Yemeksepeti’nin uluslararası alanda büyümesinde rol alırken, şirketin uluslararası ofislerinin yanı sıra Türkiye’deki yeni projelerinin yönetimini de üstlendi. 2012 yılında ise Perform Türkiye ve Doğu Avrupa Genel Müdürü olarak atandı.

İÇERİK HAZIRLIYOR

Perform, dünyanın en önemli dijital spor medyası. Maçkolik ise Türkiye’nin en hızlı canlı skor sitesi. Perform bir yandan içerik üretirken, kurumlara ve son kullanıcıya hizmet veriyor. Bulunduğu tüm ülkelerde en önemli spor sitelerini elinde tutuyor. Dijital ortamda en fazla video yayın hakkına sahip olan şirket. Dijital video portföyü oluşturuyor ve satıyor. Maçların yayın haklarım satın alıyor. Bugün, Mackolik.com, Sahadan.com, Goal Türkiye, Tahminkolik.com, Beygir.com web siteleri ve mobil uygulamalarının yanı sıra dünyaca ünlü spor istatistik ve analiz platformu Opta’nın da Türkiye içeriğini yönetiyor.


İnternet sitelerine medya organlarına ve mobil operatörlere spor içerikleri hazırladıklarını söyleyen Emre Uğurlu, skor, istatistik, spor haberleri, köşe yazıları gibi içerikler sunduklarını ve bunlan birçok spor sitesinin TV programlarının kullandığını belirtiyor. Yani biz aslında farkında olmadan Perform ürünlerini kullanıyoruz.

CEPTE BÜYÜYOR

Perform’un Maçkolik’i satın almasıyla birlikte canlı yayın altyapısı konusunda yatırım yaptığına dikkat çeken Emre Uğurlu, bu altyapının tüm dünyaya Türkiye üzerinden sunulduğunu belirtiyor. Satın alındığı 2012 yılında Maçkolik’in 1,5 milyon tekil kullanıcıya sahip olduğunu ifade eden Uğurlu, bugün web’de 14 milyon, mobil aplikasyonda ise 10 milyon tekil kullanıcıya ulaştıklarını vurguluyor. Her yıl yüzde 100’ün üzerinde bir büyüme kaydettiklerini söyleyen Uğurlu, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Mobil reklam gelirlerimiz toplam gelirimiz içerisinde yüzde 50’ye ulaştı. Web’de ayda 500 milyonun üzerinde, mobilde ise 3 milyar sayfa gösterimimiz söz konusu. Bu yılın sonunda mobilde 15 milyon kullanıcıya ulaşmayı hedefliyoruz. Digitürk, Ford gibi markalarla dijital içerik konusunda anlaşmalar yaptık. Dijital medya alanında büyüyeceğiz.”

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu