Şirket Haberleri

Perakendeci Defacto’ya ABD’den ortak geldi

Hazır giyimin son 10 yılda en hızlı büyüyen markalarmdan biri olan Defacto’ya ABD’den ortak geldi. Yüzde 8 hissesini adı açıklanmayan ABD’li bir fona satan Defacto, Latin Amerika ve Afrika’da güçlü olan fonun desteğiyle yeni pazarlara açılacak. Önümüzdeki birkaç yıl içinde halka arz planlayan şirketin diğer hedefi ise fon sayesinde kurumsallaşma sürecini hızlandırmak.


Yabancı fon ve yatırımcıların markalaşarak büyüyen hazır giyim şirketlerine ilgisi devam ediyor.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde yabancı ortaklıklar yaparak büyümesine hız katan Ipekyol, Koton, Damat, Silk & Cashmere, Penti gibi şirketlere bir yenisi daha eklendi. Son dönemde hızlı büyümesiyle dikkat çeken Defacto, yüzde 8’lik hissesini Amerikalı bir fona sattı.

Perakendeci Defacto

Bu ortaklığı uluslararası büyümeye hız katmak için yaptıklarını söyleyen Defacto Perakende Grup Başkanı İhsan Ateş, “Anlaştığımız fonun dünyada Latin Amerika ve Afrika’da perakende işbirlikleri var. Biz fonun da desteğiyle güçlü bir şekilde bu pazarlara girmek istiyoruz” diyor. Ayrıca halka arz planladıklarını belirten Ateş, fonun halka açılma ve kurumsallaşma sürecini hızlandıracağını dile getiriyor.

YÜZDE 40 BÜYÜYECEK

2014 yılını 1 milyar 180 milyon TL ciro, yurtiçinde 240 ve yurtdışında 21 mağazayla kapatan Defacto, 2015’te yüzde 40’m üzerinde büyüme hedefi koydu. 2015’te cirosunu 1 milyar 750 milyar TL’ye çıkarmayı hedefleyen şirket, yurtiçinde 48 ve yurtdışında 35 mağaza açacak. Defacto, Rusya, Fas, Balkanlar ve Suudi Arabistan’ın aralarında olduğu 10 yeni ülkeye girmeyi planlıyor.


2015 için 150 milyon TL’lik yatırım bütçesi ayıran Defacto, sadece Sivas ve Batman’daki tesislerini büyütmek için 30 milyon TL harcayacak. Sivas’taki fabrika yatırımını dört kat büyüteceklerini söyleyen Ateş, şöyle konuşuyor: “10 bin metrekarelik kapalı alana, 2015’te 32 bin metrekare kapalı alan ilave olacak. Proje toplamda 100 bin metrekarelik kapalı alana sahip olacak. Batman’da ise 10 milyon TL’lik makine yatırımlarımız sürüyor. Ayrıca bu yıl mağazalar için 100 milyon TL, ilave depo inşaat yatırımı için 20 milyon TL harcayacağız.”

TEKNOLOJİ ŞİRKETİ KURDU

Teknoloji altyapısına çok önem veren Defacto, ocak başında Defacto Teknoloji isimli bir şirket kurdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ında bulunan şirket için yaklaşık 2 milyon TL’lik yatırım yaptıklarını söyleyen İhsan Ateş, “55 kişinin çalıştığı Defacto Teknoloji’de DeFacto perakende şirketinin bilgi teknolojileri alanındaki hizmetlerini sağlıyoruz. Depolarda ve mağazalarda kullanılan ERP programından e-ticarete kadar pek çok alanda bu şirket bizim için özel programlar geliştiriyor. Bir süre sonra teknoloji şirketimizle dışarıya da hizmet vermeyi hedefliyoruz” diyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu