Şirket Haberleri

Papağan Kuruyemiş, ihracatla büyüyecek

Emekçioğlu Grubu’na bağlı Papağan Kuruyemiş, ihracat yaptığı ülkelere yeni adresler eklemek üzere çalışmaları hızlandırdı. İhracatın payını artırmak üzere satış ve pazarlama ağına 2 milyon TL yatırım yapan şirket, yurtdışı satışların payını ikiye katlamayı planlıyor. 80 milyon TL cirolu şirket geçen yıl 15 ülkeye ihracat yaparken, bu yıl 22 ülkeye açıldı.


Kuruyemiş sektöründe Papağan markasıyla faaliyet gösteren Emekçioğlu Grubu, ihracatta hedef büyüttü. 45 çeşit ürünle raflarda yer alan Papağan Kuruyemiş markasıyla 15 ülkeye ihracat yapan Emekçioğlu, ihracat yaptığı ülkelere yeni adresler eklemek üzere çalışmaları hızlandırdı, ihracatın payını artırmak üzere satış ve pazarlama ağına 2 milyon TL yatırım yapan şirket, yurtdışı satışların payını yüzde 10’dan 20’ye taşımayı planlıyor. 80 milyon TL cirolu şirket geçen yıl 15 ülkeye ihracat yaparken, bu yıl 22 ülkeye açıldı. Yurtdışında yükselecek performansın katkısıyla bu yılı 90 milyon TL ciro ile kapatması beklenen şirketin ihracat mayasının tutması halinde ikinci fabrika için yatırımına start vermesi gündemde. Tekirdağ Ergene’deki 40 bin metrekare açık ve 9 bin 500 metrekare kapalı alana sahip fabrikaya ek olarak ikinci yatırım için Kocaeli Kandıra’da Gıda OSB’de 45 bin metrekarelik bir arazi satın alan şirketin, önümüzdeki üç yıllık süreçte buraya ikinci fabrikayı yapması hedefleniyor.

Papagan Kuruyemis

Hedef yurtdışında payını artırmak

Türkiye genelinde 50 bayi ile faaliyetlere devam ettiklerini kaydeden Emekçioğlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı olan Kani Emekçi, şirketleri açısından 2015’in tam bir yenilenme yılı olduğunu söylüyor. Araç filosu, ürün ambalajları ve web sitesinin tamamen yenilendiğini anlatan Emekçi, satış, pazarlama, nokta sayısı geliştirme çalışmaları da eklendiğinde toplam 6 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirildiğini söylüyor. 2016’de ağırlıklı olarak satış ağı ve saha çalışmalarına yönelik 2 milyon TL’lik yatırım yapılacağını ifade eden Emekçi, bu yatırımların meyvesini yeni ülkelere yaptıkları satışlarla toplayacaklarını iletiyor, ihracatın satışlarda yüzde 10 gibi bir payı olduğunu dile getiren Kani Emekçi, hedeflerinin bu yıl ihracatın cirodaki payını yüzde 20’ye çıkarmak olduğunu aktarıyor. Emekçi, “ihracat yapılan ülke sayısı çeşitlendi. Almanya, Avusturya, İsviçre, İngiltere, Fransa, İsveç, Belçika, Kosova, Makedonya, Bulgaristan, Suudi Arabistan, ABD, Libya, Cezayir, Gürcistan, Arnavutluk, Irak, Ürdün, Lübnan, Türkmenistan, Romanya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuri-yeti’ne kadar geniş bir coğrafyaya ürünlerimizi yolluyoruz. Umarız önümüzdeki dönemde bu sayı hızla artar. Eğer başarılı bir çıkış olursa Kan-dıra’daki yatırımımızı hızlandırmayı planlıyoruz” diye konuşuyor.

Sektör 3.6 milyara ulaştı

Kuruyemiş sektörünün büyüklüğü 3.6 milyar TL’ye ulaştı. Paketli kuruyemiş sektörünün cirosu ise talimini olarak 1 milyar 200 bin TL civarında. Doğrudan kuruyemiş tüketiminin yaklaşık yüzde 35’i paketli tüketilirken, kişibaşma tüketim ise 3.5 kilogram olarak taiımin ediliyor. Türkiye, İran, Lübnan ve Yunanistan ile birlikte dünyada en çok kuruyemiş tüketen ülkelerden biri olarak ifade ediliyor.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu