Şirket Haberleri

Özel bankacılık portföyüne talip var

HSBC'den Türkiye pazarı

Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) Eylül 2019 verilerine göre, 33 milyar TL’yi aşan aktif büyüklüğüyle Türkiye’nin 15’inci büyük bankası konumundaki HSBC’nin Türkiye pazarından çıkacağına yönelik dedikodular bir süredir finans piyasalarında konuşuluyordu.

Brexit sonrası yeniden yapılanma kapsamında üç yılda 35 bin çalışanını işten çıkaracağını duyuran HSBC’den Türkiye pazarına yönelik planlarına ilişkin bir açıklama gelmese de, bankanın çıkışına ilişkin çeşitli senaryolar üretilmeye devam ediyor. Masadaki senaryolardan biri 1990’dan bu yana Türkiye’de faaliyette bulunan bankanın buradaki faaliyetlerini bölümlere ayırarak satması.

Konuya yakın kaynaklar HSBC’nin özellikle özel bankacılık portföyünün oldukça iştah kabartıcı olduğuna dikkat çekiyor. Global yönetimin yeniden yapılanma kararı kapsamında 2015’te Türkiye operasyonlarını küçültme yoluna giden banka, bireysel bankacılık faaliyetlerini küçülterek ticari ve yatırım bankacılığına odaklanmıştı. HSBC’nin özellikle belli bir miktarın üzerinde birikimi olan bireysel müşterilere verdiği özel bankacılık hizmetlerinin oluşturduğu portföyün piyasadaki diğer bankaların ilgisini çektiği konuşuluyor. Hatta Denizbank’ın HSBC Türkiye yönetimine resmi olmayan kanallardan bireysel bankacılık portföyü ile ilgilendiğini ilettiği konuşuluyor. HSBC’den konuya ilişkin bir yanıt henüz gelmemiş. Denizbank geçmişte yine kurumsal bankacılığa odaklanma kararı alan Çiti Bank’ın da Türkiye’deki bireysel müşteri portföyünü satın alarak dikkatleri üzerine çekmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu