Şirket Haberleri

Ören Bayan’dan yeni fabrika geliyor

Altmbaşak Dantel iplikleri ve Ören Bayan markalarıyla tanınan Diktaş, Tuzla’da 15 milyon dolar yatırımla yeni fabrika kuruyor. Maltepe’de E-5 üstünde 43 yıldır bulunduğu binayı yeni tesise taşıyacak olan şirket, eski arazide ise gayrimenkul projesi geliştirmek istiyor. Ayrıca Mısır’da yeni bir tesis kurmaya hazırlanan Diktaş, enerji yatınım için de araştırma yapıyor.

oren bayan

Altınbaşak Dantel İplikleri’ni kuran, yılların Ören Bayan markasını satın alarak ayağa kaldıran Diktaş, Türkiye’nin en köklü tekstil üreticilerinden biri. 1945’te temeli atılan ve bugün 70 bin metrekarelik bir alanda bin 600 kişiyi istihdam eden şirket, 2015’i yatırım yılı ilan etti. Şirket, Tuzla’da 35 bin metrekare üzerine yeni bir tesis kurmak için düğmeye bastı.

Yeni yatırım için 15 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını söyleyen şirketin üçüncü kuşak temsilcisi ve yönetim kurulu üyesi Mustafa Denizer, “Bu yıl yatırım yılımız. Tuzla’da 35 bin metrekarelik yeni fabrikamız son teknoloji, enerji tasarruflu yeşil bina olarak eylülde hizmete girecek” diyor. Yeni tesis sayesinde özellikle enerjide tasarruf sağla-yacaklannı söyleyen Denizer, “Biz her yıl yatırım yaparak makine parkımızı geliştiriyoruz. Yeni tesiste en büyük avantajımız enerji tasarrufu olacak” diye konuşuyor.

MALTEPE’YE AVM VE OFİS

Maltepe’de E-5 üstünde 43 yıldır bulunduğu binayı tamamen yeni tesise taşımayı planlayan şirket, eski araziye ise AVM ve Aplus ofis olan karma bir proje yatırımı yapmayı planlıyor. Tesisin bulunduğu bölgenin hızla büyüdüğüne dikkat çeken Denizer, bölgedeki potansiyeli farklı bir yatırımla değerlendirmek istediklerini belirtiyor.

Konsolide cirosu 70 milyon dolara ulaşan ve cirosunun yüzde 30’u ihracattan gelen şirket, 2015’te ihracatta büyümeyi hedefliyor. 70 ülkeye dantel ve el örgü ipliği ihraç eden Diktaş, 2009 yılında tesis kurduğu Mısır başta olmak üzere çevre ülkelerde büyümeyi planlıyor. İç pazarda kurlardaki dengesizlik ve seçimler nedeniyle dolar bazında aynı ciroda kalmayı öngördüklerini söyleyen Mustafa Denizer, Mısır pazannda ise liderlik hedeflediklerini, 2015’te yüzde 100 büyüyeceklerini vurguluyor.

MISIR’A YENİ YATIRIM

Şu an Mısır’da 120 bin metrekare arazi içinde 35 bin metrekare kapalı alana sahip bir tesisi bulunan şirket, bölgedeki büyüme hedefleri doğrultusunda yeni bir yatırıma hazırlanıyor. Mısır’ın çok önemli bir pazar olduğunu belirten Denizer, “Burada yeni ak-rilik tesisi kurmaya hazırlanıyoruz. Haziranda üretime geçmeyi planlıyoruz. Yeni tesis yaklaşık 3 milyon dolara mal olacak” diyor.

Uzun yıllardır iplik dışında başka bir sektörle ilgilenmediklerine dikkat çeken Mustafa Denizer, yeni büyüme hedefleri doğrultusunda farklı sektörlere de girebileceklerini belirtiyor. Denizer, enerji sektörüne yönelik araştırma yaptıklannı söylüyor.

Aylık 700 ton iplik üreten Diktaş’ın üretiminin yüzde 50’si dantel ve el örgü ipliklerinden oluşuyor. Üretimin önemli bir bölümü Ören Bayan, Altınbaşak ve ihracatta Madame Tricote markalarıyla satılıyor. Üretimin yüzde 50’lik kısmını ise dikiş iplikleri oluşturuyor. Şirket, konfeksiyon sektöründe kullanılan pamuk, polyester, viscose gibi farklı iplikleri üretebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu