Şirket Haberleri

Ofis hizmetleri veren Regus, yatırımlara devam ediyor

İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Adana ve Bursa’da hazır ofis hizmetleri veren Regus, yatırımlara devam ediyor. Şirket, ekim ayı başında Maltepe’de ve Kurtköy’de hizmete sunduğu iki yeni ofisle lokasyon sayısını 24’e çıkardı. 20l8’de en az yüzde 30 büyüme hedeflediklerini söyleyen Regus Türkiye Ülke Müdürü Murat Özgönül, “ikisi Anadolu’da olmak üzere en az beş ofis daha açmayı planlıyoruz” diyor. Globaldeki konseptlerin Türkiye’ye getirilmesi için de çalışmalar var.

Paylaşımlı ofisler, güvenli altyapı ve hızlı servis hizmetlerine ek olarak, esnek zaman diliminde ve uygun ücretle kiralama olanağıyla da gittikçe daha çok tercih ediliyor. Bireysel ve kurumsal çalışma için uygun ortam oluşturan paylaşımlı ofisler, maliyetleri düşürmenin yanı sıra farklı sektörlerden insanları bir araya getirerek sosyalleşme olanağı da sağlıyor. Böylece hem kurumsal şirketler hem girişimci ve start up’lar hem de bireysel çalışanlar, bu tarz ofislerde çalışmaya yöneliyor. Bu trend; hazır ofis konsepti sunan şirketlerin sayısını artırdığı gibi var olanların yeni yatırımlarla ağlarına yeni lokasyonlar eklemelerinde de etkili oluyor. 1989’da Belçika’da ku-‘ rulan, şu anda merkezi Lüksemburg’da bulunan, Türkiye’de ise 1999’dan bu yana faaliyet gösteren hazır ofis tedarikçisi Regus, bu alanda yatırımlarına hız kesmeden devam eden şirketler arasında yer alıyor.

Regus

2018 hedefleri büyük

100’den fazla ülkede ve binden fazla şehirde toplamda 3 bin lokasyonda hizmet veren Regus, birkaç saatliğine veya birkaç yıllığına çalışmak için uygun ve çalışmaya hazır ofis hizmeti sunuyor. Dünyada 4 milyon metrekarelik bir alanı kapsayan Regus ofislerinin 2,3 milyon üyesi var.

Türkiye’de 2017 itibarıyla 18’inci yaşını kutlayan Regus’un buradaki lokasyon sayısı ise ekim başında biri Maltepe’de diğer Kurtköy’de açılan iki ofisle 24’e ulaştı. Böylece Regus; İstanbul’da 18, Ankara’da iki, Adana, Gaziantep, İzmir ve Bursa’da birer ofisle hizmet verir hale geldi. 2017’de 2016’ya göre yüzde 30 büyüyen Regus, 2018’de en az bu oranda büyüme öngörüyor. Şirketin 2018 ajandasında toplamda 5 bin metrekarelik alanı kapsayacak en az beş ofis daha açmak var. Bunlardan ikisi için Anadolu düşünülüyor. Yeni ofislerden birinin yeni bir şehirde açılması hedeflenirken, diğer ofis için gelen talep nedeniyle Regus’un hâlihazırda bulunduğu bir şehir planlanıyor. 2018 sonunda toplam ofis sayısının en az 30’a yükselmesi bekleniyor.

Ulaşım hattı önemli

Türkiye’deki ilk ofis merkezini Maslak’taki Beybi Giz Plaza’da açtıklarını söyleyen Regus Türkiye Ülke Müdürü Murat Özgönül, “ilk ofisimizi Levent-Maslak hattında konumlandırmıştık. Bu adımın ne kadar doğru olduğunu, Beybi Giz Pla-za’nın gördüğü yüksek ilgiden ve bu bölgede iş merkezlerinin sayısının artmasından anlıyoruz” diyor.

Yeni yatırımlar için iş merkezlerinin yoğun, ulaşımın kolay, yeme-içme ve sağlık gibi olanakların fazla olduğu aksları tercih ettiklerini belirten Özgönül, İstanbul’da Anadolu yakasının iş merkezi olarak çekim noktası olma yolunda ilerlediğine dikkat çekiyor. Murat Özgönül, “Kozya-tağı’ndan sonra Maltepe’ye ve Kartal’a doğru genişleyen bir alan var. Bunda Sabiha Gökçen Havalimam’nın, ağı genişleyen metro ile seferleri artan deniz taşıtlarının sık kullanılmasının ve inşaat sektörünün bu ulaşım olanaklarına hızla cevap vermesinin etkisi büyük” diyor.

Murat Özgönül, Avrupa yakasına göre Anadolu yakasında inşaat ve ofis kiralama maliyetlerinin daha uygun olmasının da etkisiyle Maltepe’yi ve Kurtköy’ü tercih ettiklerini kaydediyor. Kurtköy ofisinin yerinin belirlenmesinde ise İstanbul Teknopark’ın etkisi var. Murat Özgönül, Kurtköy’de beklentileriyle paralel şekilde genç kitlenin yüksek talebiyle karşılaştıklarını anlatıyor. Maltepe ofisinde ise talebin daha çok kurumsal şirketlerden geldiğini paylaşan Özgönül, “Rüzgâr arkamızda. 2018’de mevcut ofislerimizin doluluğunu artıracak ve yeni ofisler açacağız. Avrupa yakasında da sürprizlerimiz olacak” diye devam ediyor.

Hangi olanaklar var?

Regus’un paketlerinin içinde; sekretarya hizmetleri, kargoların ve tebligatların takibi, müşterinin kendisi ya da şirketi adına açılan telefon hattı, sınırsız internet, video konferans, toplantı ve sunum odaları, dolap ve çay-kahve ihtiyacı için mutfak gibi birçok hizmet bulunuyor. Ayrıca ofis kullanıcıları, Regus’un 3 binden fazla merkezinde geçerli wi-fi’ya da erişebiliyor. Örneğin, istanbul/Kanyon’daki Regus ağına giren bir üye, Londra’da gittiği bir Regus ofisinde de internete otomatik bağlanabiliyor.

Ücretler ise tercih edilen ofisin büyüklüğüne, yerine, dâhil olan uygulamalara ve kontratın zaman dilimine göre değişiyor. Kiralamalar, saatlik, günlük, aylık ya dayıllıkyapılabiliyor. Murat Özgönül, Regus’un sağladığı netvvorkinge ve sosyalleşme olanağına da dikkat çekiyor ve farklı sektörlerden kişilerin bir arada çalışmasının bilgi paylaşımı sağladığını aktarıyor.

Hazır ofis mantığıyla çalışmak isteyen her sektöre hitap eden Regus’ta yazılım, İT, teknoloji alanlarında çalışanlar çoğunlukta. Cisco, Amazon, Boeing gibi şirketler Regus’un müşterileri arasında yer alıyor. Avukatlardan ve özellikle yurtdışı bağlantılı tekstil ve otomotiv şirketlerinden de talep olduğunu aktaran Murat Özgönül, start up ve girişimcilerin ilgisinin de yüksek olduğuna dikkat çekiyor. Özgönül, start up’lara yönelik özel etkinlikler, paneller ve söyleşiler düzenlediklerini, buradan çıkan fikirlerden doğan şirketler bile olduğu bilgisini veriyor.

Regus Apple kolay rezervasyon

Regus’un Google Play’den ve Apple Store’dan indirilebilen mobil uygulaması da var. Bu uygulamayla üyeler, dünyanın herhangi bir yerindeki ofisin toplantı odasının o andaki uygunluğunu görüp rezerve edebiliyor. Böyleoe programlamalar kolay ve hızlı yapılabiliyor. Regus, bu uygulamalım teknolojik altyapısına ve güvenliğine de yatırım yapmayı sürdürüyor.

“Dört yeni konsept üzerine çalışıyoruz”

Maltepe ve Kurtköy ofislerinin konseptl için ‘retro’ tanımlamasını kullanan Murat Özgönül, bu dizaynda iç-dış ofis kaygısı olmaksızın herkesin gün ışığından faydalanması üzerinde durduklarım söylüyor. Yeni açılacak ofislerde de bu konseptle ilerleyeceklerini kaydeden Özgönül, Regus’un Türkiye’ye getirmeyi planladığı yeni konseptleri ise şöyle açıklıyor:

Spaces: Klasik Regus ofislerinden daha büyük olan bu konseptte, geniş co-1 working alanları mevcut. Ayrıca A+ kafeler, özel buluşma noktaları gibi alanlar var. Globalde Regus, bu konseptle ön planda. Genelde iki-üç katlı alanlarda uygulanan bu dizaynın Türkiye’de olmasını öncelikle istiyoruz.

Regus Express: Bu konsept havaalanlarında, tren garlarında, benzin U istasyonlarında, otobanlarda, AVM’lerde küçük ofis ajanlarından oluşuyor. Yoğun tempoda çalışanlara istedikleri her an yararlanabilecekleri ofis ortamları yaratılıyor. Örneğin, uçağım beklerken videokonferans yapmak gibi ofis ortamında halletmesi gereken acil işi çıkan üyeler, bu alanlardan yararlanabiliyor.

Kora: Eğitim ve iş dünyasını bir araya getirmeyi hedefleyen ‘Kora’ konseptinde, Ukampüslerin içinde Regus ofisleri açılıyor ve bu ofisler aracılığıyla iki taraf arasında entegrasyon sağlanıyor.

Signiture: Daha lüks kurumlar ve bireyler için tasarlanmış olan ‘Signiture’ a markasını Türkiye’de de yerleştirmek ise uzun vadeli planlarımız arasında.

Ceren Oral

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu