Şirket Haberleri

Ode, Eskişehir’e fabrika kuruyor

OdeBinalarda yalıtımın yasalarla zorunlu hale getirilmesi bu alandaki yatırımlara da yansıyor. Yabancı yatırımcıların öne çıktığı yalıtım sektörünün lider markaları arasmda yer alan yerli sermayeli Ode Yahtım, Eskişehir’e 100 milyon TL’lik yatırım yapacak. Yeni yatırımla kapasitesini 2 katma çıkaracak olan şirket, sektördeki payını da artıracak.

Türkiye, binalardaki yalıtım eksikliği nedeniyle her yıl milyarlarca dolarlık enerji kaybına uğruyor. Son yıllarda çevre bilincinin artması, yalıtım konusunun yasalarla zorunlu hale getirilmesiyle birlikte bu alanda önemli mesafeler alındı. Bu da sektöre yeni yatırım-lan gündeme getirdi.


Fransız ortaklı îzocam, ABD’li Dow gibi markaların söz sahibi olduğu yalıtım sektöründe öne çıkan tamamı yerli sermayeli Ode Yalıtım, sektördeki payını daha da artırmak üzere Eskişehir’e 100 milyon TL’lik 60 bin m2 kapalı alanlı bir fabrika yatırımı yapacak.

Ode Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, 2018’e kadar yüzde 175 büyüme hedefi çerçevesinde Eskişehir’e fabrika yatırımı yapıp üretim kapasitelerini 2 katma çıkaracaklarını söylüyor.

KAPASİTE 2’YE KATLANACAK

Şu anda Çorlu’daki toplam 35 bin m2 kapalı alana sahip dört modern tesislerinde 4 binden fazla ürün ürettiklerini belirten Orhan Turan sözlerine şöyle devam ediyor: “Türkiye’de bütümlü membranda 12 milyon m2/yıl üretimimizle, kauçuk köpüğünde 5 bin ton/yıl üretimimizle pazar birincisiyiz. Cam yününde yıllık 21 bin ton/yıl üretimimizle pazar İkincisi, XPS’te 250 bin m3/yıl üretimimizle pazar üçüncüsüyüz. Üç yıl içinde tamamlanacak olan Eskişehir fabrikamızla üretimimiz 2 katma çıkacak. Şu anda 350 çalışanımız bulunuyor, yeni yatırımla bu sayı 600’e çıkacak.”

ŞİRKET SATIN ALACAK

2013 yılında 100 milyon dolarlık ciro yaptıklanm bunun yüzde 15’inin ihracattan yüzde 85’inin iç pazar satışlarından geldiğini belirten Turan, bu yılı 110 milyon dolar ciro ile kapa-tacaklannı vurguluyor.Yurtiçinde ve yurtdışında büyüme hedefi doğrultusunda şirket satın almayı planladıklarını belirten Turan, İtalya, Bulgaristan, Ukrayna ve Türkiye’de şirket satın almak üzere görüşmeler yürüttüklerini, önümüzdeki dönemde bir ya da birkaç satın alma açıklayabileceklerini de vurguluyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu