Şirket Haberleri

Öddal 2017’de iki kat büyüyecek

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Konukoğlu’nun yüzde 55 ortak olduğu Odeal, işletmelere cep telefonları üzerinden banka ve kredi kartlarıyla tahsilat yapma kolaylığı sağlıyor. Odeal, özellikle Anadolu şehirlerindeki küçük esnafa hitap ediyor. 17 binin üzerinde şirketle çalışan Odeal, 2017 sonuna kadar üye işyeri sayısını 34 bine, cirosunu ise 150 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyor.

Finansal teknolojiler olarak adlandırılan fintech, dünyada son yılların en çok gelişen iş alanlarından biri. De-loitte raporuna göre Türkiye’de fintech yatırımlarının miktarı 2016’da öncekr-yıla göre yüzde 175 büyüyerek 29 milyon dolara ulaştı. Fintech hem yatırımcıların hem de girişimcilerin ilgisini çekiyor.

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Konukoğlu da sektördeki büyümeye kayıtsız kalamadı. Konukoğlu, işletmelere cep telefonları üzerinden banka ve kredi kartlarıyla tahsilat yapma kolaylığı sağlayan Ödeal’ın yüzde 55 hissesini satın aldı. Fevzi Güngör’ün kurduğu Ödeal bu ortaklığın ardından hızlı bir büyüme sürecine girdi. Şirket, 2017 sonuna kadar üye işyeri sayısını iki kat artırarak 34 bine, 30 milyon TL olan cirosunu ise 150 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyor.

Sanko Holding

BEŞ KAT BÜYÜDÜ

Ödeal’ın kurucusu Fevzi Güngör, 2003 yılından bu yana IT alanında projeler geliştiren bir girişimci. Mo-bilnet, Mikro Ödeme ve Mobilport’ta ortak ve genel müdür olarak görev alan Güngör, 2014 yılında Ödeal’ı kurdu. Cep telefonuna indirilen bir program sayesinde telefon POS cihazı özelliği kazanıyor. Böylece cep telefonu sahibi program sayesinde ödeme kabul eder hale geliyor. Çiçekçi, büfe gibi küçük işletmeler de POS cihazına sahip olmadan kredi kartı ile satış yapabiliyor. Bugün Ödeal 17 bin üye işyeriyle çalışıyor. 81 ilin tamamında ve 63 farklı sektörde kullanılan Ödeal ile tek seferde 1 TL’lik işlem de 20 bin TL üzeri işlem de yapılabiliyor.

Zeki Konukoğlu’nun ortaklığıyla finansal anlamda güçlenen şirket, 2015-2016 arasında beş kat büyüdü.

2016’yı 30 milyon TL ciroyla kapatan Ödeal, 2017’de hızlı bir büyüme hedefliyor. 17 bin olan üye işyeri sayısını iki kat artırmayı hedeflediklerini söyleyen Ödeal CEO’su Fevzi Güngör, “2017 sonuna kadar üye işyeri sayısını 34 bine, ciromuzu ise 150 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyoruz” diyor.

ANADOLU’YA HİTAP EDİYOR

Ödeal, özellikle Anadolu şehirlerindeki küçük esnafa hitap eden bir uygulama. Üye işyerlerinin yüzde 35’i İstanbul’da, kalanı ise Anadolu şehirlerinde faaliyet gösteriyor.

Ödeal mobil uygulamasında işyerlerinden aylık bir ücret almıyor, işlem tutarı üzerinden yüzdelik bir komisyon alıyor. Yeni ürünler üzerinde çalıştıklarını söyleyen Fevzi Güngör, “Mesela yazar kasa POS’a özel bir ürün piyasaya süreceğiz. Burada hem komisyon hem de bir aylık sabit ücret olacak” diye konuşuyor.

Sanko’nun farklı yatırımları var

Enerji, tekstil, çimento gibi sektörlerde faaliyet gösteren 6,7 milyar TL cirolu Sanko Holding dev yatırımlara imza atan bir şirket. Şirketin başında üç yıl önce başkanlık koltuğuna oturan Zeki Konukoğlu var. Sanko Holding, faaliyet gösterdiği alanlarda 2017’de 185 milyon dolarlık yeni yatırım planlıyor. Sanko, bu yatırımların yanı sıra girişimcilik ekosisteminin gelişmesi için de adımlar atıyor. Ödeal’ın yanı sıra Sanko Online isimli şirketiyle farklı girişimlere destek veriyor. Sanko’nun yatırım yaptığı girişimler arasında tek tuşla su isteme imkanı sunan Bisu, sosyal medya girişimi Scorp, temizlik hizmeti veren Temizlik Yolda ve akıllı atık toplama sistemi Evreka yer alıyor.

AYŞEGÜL SAKARYA PEHLİVAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu