Şirket Haberleri

Mobilyacı Lazzoni Amerika pazarında 10 mağazaya ulaşacak

Mobilyacı Lazzoni, Amerika pazarmda hedef büyüttü. Şirketin halen ABD’de üç mağazası var. Önümüzdeki dönemde Kanada ve Kolombiya’ya da uzanarak mağaza sayısını 10’a çıkaracak. ABD’de “İtalyan kalitesini Çin fiyatma” sattıklarım söyleyen Lazzoni Yönetim Kurulu Üyesi Efe Kababulut, “Amerika pazarma ağırhk vereceğiz. Orta vadede Kanada’da fabrika kurabiliriz” diyor.

2009’da ABD pazarına giren ve şu an New York’ta üç mağazası bulunan Türk mobilya markası Lazzoni, önümüzdeki dönemde Kanada ve Kolombiya’ya da uzanarak Amerika kıtasındaki mağaza sayısını 10’a çıkarmayı hedefliyor. En geç 2018’de Türklerin yoğun ilgi gösterdiği Miami’de mağaza açacaklarını belirten Lazzoni Yönetim Kurulu Üyesi Efe Kababulut, “Ardından Chicago’dan Los Angeles’a kadar pek çok şehirde kendi markamızla mağa-zalaşacağız. Orta vadede Kanada’da fabrika yatırımı yapabiliriz” diyor.

Mobilyaci Lazzoni

AMERİKA’DA BÜYÜYECEK

1950’li yıllarda Arhavi’den Ankara’ya göçen bir ailenin doğrama atölyesi kurmasıyla başlayan macerası, Lazzoni’yi aradan geçen yaklaşık 70 yılda dünya pazarlarında tanınan bir mobilya markası haline getirdi. 2016’yı 80 milyon TL ciro ile kapatan Lazzoni, 2017’de ise ciroda 100 milyon TL barajını aşmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda yurtdışı pazarlara ağırlık veren şirket, özellikle Amerika pazarında hızlı büyüme kararı aldı.

Lazzoni markasının kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Kaba-bulut’tan sonra şirketteki ikinci isim olan oğlu Efe Kababulut, markanın ABD operasyonunu kurup geliştirdikten sonra satış ve pazarlamadan sorumlu yönetim kurulu üyesi sıfatıyla Türkiye’ye döndü. Yatırım planlarını Ekonomist’e anlatan Kababulut, “New York’ta bir dönem dört mağazamız oldu. Bu mağazalardan birini ben Türkiye’ye dönmeden önce kapattık. NewYork Soho’da pop-up şeklinde bir mağazaydı. Bizim için ABD’de franchise vermeden önce bir prestij gösterisiydi. Ancak biz girdikten bir yıl sonra mobilya markalan bölgeden çıkmaya başladı. Biz de o trendle birlikte çıktık” diyor.

Efe Kababulut, “ABD’deki amiral gemimiz” diye tanımladığı New York Chelsea mağazası ile birlikte, New Jer-sey ve Fifth Avenue’deki mağazalann ise gayet iyi cirolarla yoluna devam ettiğini söylüyor. Kababulut, “Son dönemde Türklerin de yoğun ilgi gösterdiği Mia-mi’den yoğun talep alıyoruz. Her ay mutlaka bir konteynır mal gönderiyoruz. Kısa sürede Miami’de mağazalaşa-cağız. İki ay içinde Turquality sürecimiz tamamlanacak. En geç 2018’de Miami mağazamızı açacağız” diye konuşuyor.

KANADA’DA FABRİKA

Lazzoni’nin Amerika planları sadece ABD ile sınırlı değil. Amerika pazarında 10 şehirde fırsatlar gördüklerini kaydeden Efe Kababulut, şöyle konuşuyor: “Bunlar ABD’de Miami, Los Angeles, San Francisco, Chicago; Kanada’da Toronto, Ottawa, Vancouverve Kolombiya’da Bogota. Miami mağazasının ardından hızla bu şehirlere yöneleceğiz. Amerika pazarında planladığımız hedeflere ulaştıktan sonra Kanada’da bir fabrika yatırımı yapabiliriz. Biz İtalyan kalitesini Çin fiyatına satıyoruz. Bu yüzden Amerika bizim için çok önemli fırsatlar banndırıyor.”

KDV indirimiyle cirosu yüzde 50 arttı

Mobilya sektörü hükümetin mobilyaya getirdiği KDV indirimi ile yılın ilk çeyreğinde önemli satış rakamlarına ulaştı. Efe Kababulut, eylül ayma kadar uzatılan KDV indirimi uygulamasının satışlarında adeta patlama yarattığını vurguluyor. Kababulut, “Son iki ayda iç pazarda hiç görmediğimiz bir ilgi ve alım görüyoruz. Doların hali ne olursa olsun, işinizi düzgün yaptığınızda verim alıyorsunuz. Son iki ayda satışlarda yüzde 50’yi aşan artışlar yaşadık ve dönemsel olarak rekor kırdık” diyor. Efe Kababulut, KDV indirimi süresinin uzamasıyla satışlardaki canlılığın yaz boyunca devam etmesini beklediklerini de söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu