Şirket Haberleri

Metropollerin ulaşımını akıllandıracak

Uzmanlığı akıllı kent konsepti ve akıllı ulaşım. Tam Bilişimin İstanbul, Ankara ve Amsterdam’da Ar-Ge ve tasarım ofisleri var. Şehirlerin ulaşım problemlerine dönük projeler konusunda çok iddialı…

TEKNOLOJİNİN gelişmesiyle akıllanan sadece günlük kullandığımız aletler olmuyor. Nüfusu artan kentler de “akıllanan”lar arasına katıldı. Yeraltı ve yer üstü hizmetlerinin teknolojiye ayak uydurmasıyla hayatımıza giren “akıllı şehir” kavramı, giderek daha fazla yaygınlaşıyor. “Akıllı şehir” kavramı, kamusal ihtiyaçlarını çağın gereksinimlerine uygun olarak karşılanabilmesi amacıyla etkin bir şehir yönetimini kurmayı, bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanarak yaşam kalitesini arttırmayı amaçlayan katılımcı ve sürdürülebilir bir kentsel gelişme vizyonunu temel alıyor. 2050 yılında 9.8 milyara ulaşması beklenen dünya nüfusu beraberinde kentleşme, doğal kaynakların azalması, hava kirliliği ve trafik gibi sorunları getirecek. İnsanlık, bugünkü gelişmişlik düzeyi ile bu muazzam değişime “akıllı şehir” konsepti ile yanıt oluşturmaya çalışıyor.

SIRADA İSTANBUL VAR

Akıllı şehir çözümleri geliştiren Tam Bilişim’in Genel Müdürü M. Furkan Tanrıverdi, şehir sakinlerine daha kaliteli bir hayat sunmak için şehirlerin yeterli olanaklara sahip olması gerektiğini dile getiriyor. Akıllı şehir hedeflerinin fiziki altyapı, beşerî ve sosyal sermaye, bilgi ve iletişim teknolojileri altyapıları aracılığıyla sağlanabileceğini belirten Tanrıverdi, “Akıllı şehirlere olan ihtiyaç artan nüfus ve kentleşme sebebiyle gün geçtikçe artıyor” diyor. Tanrıverdi doğal kaynakların azalması, artan trafik ve hava kirliliği gibi sorunların bu ihtiyacı körüklediği görüşünde. Akıllı şehirlerin amacını ise şu şekilde açıklıyor: “Şehirde yaşayanların sıkıntılarına çözümler üreterek gelecekte daha kaliteli ve yaşanabilir şehirler yaratmak.” Dünyadan örneklere bakıldığında farklı coğrafyalarda, farklı sorunlara yönelik akıllı projeler üretildiği görülüyor. Tam Bilişim’in akıllı şehir projelerini yakından takip ettiğini dile getiren Tanrıverdi, Avrupa Birliği Yatırım Bankası’nın Avrupa’daki akıllı şehirleri altı ana eksende üretilen projelere göre sıraladığına dikkat çekiyor. Akıllı Şehirler Ligi’ndeki şehirler “Akıllı Ekonomi, Akıllı Kentli, Akıllı Mobilite, Akıllı Yaşam, Akıllı Yönetişim ve Akıllı Çevre” başlıklı altı eksenin altında 24 eylem ve bunun altında da 136 adet alt eylem planı çerçevesinde sıralanıyor. Tanrıverdi “İlk beşte Amsterdam, Barselona, Paris, Londra ve Kopenhag bulunuyor. Çok kısa bir süre sonra İstanbul’un adım da bu sıralamada duymaya başlayacağız” diyor.

AKILLI ULAŞIMDA İDDİALI

Küresel ölçekte 2016’da 17 milyar dolara ulaşan akıllı ulaşım pazarının büyüklüğünün beş yıl içinde 25 milyar dolara ulaşması bekleniyor. “Firma olarak akıllı ulaşım konseptine yoğunlaşarak, yerli ve milli imkanlarla, kamu kurum ve kuruluşlarıyla beraber çalışıyoruz” diyen Tanrı-verdi projeleri hakkında şu bilgileri veriyor: “İstanbul, Ankara ve Amsterdam’da ofislerimiz var. Geniş bir Ar-Ge ve tasarım ekibimiz var. Toplu Ulaşım Yönetim Sistemleri adlı bir proje geliştirdik. Bu sistemler sayesinde şehirlerde araç sahipliği sayısını minimuma indirerek hem trafiği hem de hava kirliliğini azaltmayı hedefliyoruz. Ayrıca kentlerin üç boyutlu modellenerek ses, yoğunluk, rüzgâr ve aydınlanma verileriyle hari-talandırılması gibi projeler de geliştiriyoruz.”

M. Furkan TANRIVERDİ / Tam Bilişim’in Genel Müdürü
“Verim benim özelim”

Veri artık modern dünyanın petrolü. Henüz kıymeti yeterince anlaşılmış değil. Ülkemizde faaliyet gösteren pek çok yabancı firman sunduğu gayri milli uygulamalarla şehrin çeşitli bölgelerinden datalar toplanıp bunlar paylaşılıyor. Bu noktada yerli uygulamalar hayata geçirilmeli. Türkiye, Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip. Bu genç nüfus aynı zamanda yüksek oranda çevrimiçi nüfusu da bünyesinde barındırıyor. Bu da akıllı şehir uygulamaları açısından büyük bir potansiyel anlamına geliyor.

MUSTAFA EMRE SELEK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu