Şirket Haberleri

Metro, yeni reklamlarında ‘coğrafi ürün’ kullanacak

Yerel lezzetleri kayıt altına almak amacıyla üç yıl önce Coğrafî İşaretli Ürünler Projesi’ni başlatan Metro Toptancı Market, bugün coğrafi işaretli ürün sayısını 60’a çıkardı. 12 bin üreticiye rekabet yolunda destek veren şirket, yeni başlattığı reklam kampanyasuıda da bu yerel ürünlerin tamtımmı yapıyor.


Türkiye’de 19 ilde 32 satış noktasıyla hizmet veren ve 5 bin kişiye istihdam sağlayan Metro Toptancı Market, bu yıl ülkemizdeki 25’inci yılını kutluyor.

Şirket bu nedenle iletişime ağırlık verme karan aldı. 2012 yılında başlatılan Coğrafi işaretli Ürünler Projesi’ni bugüne kadar şefler ve müşterileriyle buluşturan şirket, bu projeyi tüm topluma tanıtmak amacıyla bir iletişim kampanyası başlattı. 360 derece pazarlama iletişimi kampanyasında başrolde coğrafi işaretli ürünler var. İlk reklam filminin kahramanı ise Taşköprü sanmsağı oldu.

Metro Toptancı Market

Metro Toptancı Marketler Türkiye Genel Müdürü Kubilay Özerkan, 26 ülkede coğrafi işaret almış ürün sayısının bin 260 olduğunu söylüyor. Özerkan, Türkiye’de ise coğrafi işaret alabilecek potansiyel ürün sayısının 2 bin 500 olduğunu ifade ediyor. Kubilay Özerkan, üç yılda raflardaki coğrafi işaretli ürün sayısını 60’a çıkardıklannın altını çiziyor. Metro Toptancı Market’in raflannda, Finike portakalından Denizli Kale biberine, Gümüşhane kömesinden Zile pekmezine kadar birçok coğrafi işaretli ürün bulunuyor. Bunun için 12 bin 400 üreticiyle çalışılıyor.


Türkiye’de gıda ve gıda dışı olmak üzere coğrafi işaret tescili almış 180 ürün, tescil bekleyen ise 210 ürün bulunuyor. Potansiyel de düşünüldüğünde aslında gidilecek çok yol var. Metro yönetimi bu konuda oldukça iddialı ve projeyi sürdürmeye kararlı. Coğrafi işaretli ürünleri ve yerel ürünleri dünyadaki diğer Metro mağazalarının raflanna da taşıdıklarını anlatan Kubilay Özerkan, konuşmasını şöyle sürdürüyor: “İhracat rakamlanmız üç yılda 20 kat artarak 8 bin tona çıktı. Bu 500 kamyon ürüne karşılık geliyor. Coğrafi işaretli ve yerel ürünler 17 ülkede Metro raflannda yer alıyor. En çok Romanya, Rusya ve Almanya’ya ihracat yapıyoruz. Tüm dünya Metrolarındaki kurutulmuş incir, üzüm ve kayısılar Metro Türkiye’den gidiyor. Dünyada limon rekoltesi kötü bir dönem geçirirken Ortaca limonu kalitesiyle öne çıktı. Limon ihracatımız üç yılda 80 kat artarak 2 bin 500 tona yükseldi.” Kubilay Özerkan, ilk reklam filminde neden Taşköprü sarımsağının başrolde olduğunu ise şöyle açıklıyor: “Metro’dan önce alıcı bulamadığı için satamadığı ürünleri çöpe atmak zorunda kalan yerel üreticiler, Metro ile birlikte Global G.A.P standartlarında üretime geçti. Taşköprü sanmsağı kendi ikliminde yetişti, rekolte yüzde 50 oranında yükseldi. 6 bin tonluk artışın üreticinin cebine yansıması ise 14 milyon 800 bin TL oldu.”

İlk filmde her ne kadar Taşköprü sanmsağı başrolde olsa da kampanya kapsamında diğer ürünleri de göreceğimizi söyleyelim.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu