Şirket Haberleri

L’Oreal’den ikinci yerli satın alma mı?

2007’de ‘İpek’ markasının sahibi Canan Kozmetik’i satın alan L’Oreal’in yeni bir satın alma yaptığı öne sürülüyor. Fransız kozmetik devinin, renkli kozmetik sektörünün önde gelen şirketlerinden Erkul Kozmetik’i satın aldığı konuşuluyor. Satın alma işleminin yıl sonunda tamamlanacağı söyleniyor. L’Oreal’in böylece Türkiye yanında Ortadoğu pazarında da etkisini artırmak istediği düşünülüyor.

Yüz yılı aşkın bir geçmişe sahip olan L’Oreal, 130 ülkede 77 bin 500 çalışanıyla faaliyet gösteren bir kozmetik devi. Şirket, Biotherm, La Roche Posay, Ralph Lauren, Giorgio Armani, Gamier, Vichy gibi birçok markayı bünyesinde bulunduruyor. L’Oreal, tüketici ürünleri, lüks ürünler, aktif kozmetik ve profesyonel ürünler olmak üzere dört başlık altında 28 uluslararası markaya sahip.

L’Oreal

Büyüme hedefleri doğrultusunda zaman zaman satın almalara giden Fransız kozmetik firması, hatırlanacağı gibi 2007 yılında Türkiye’de de böyle bir işlem gerçekleştirmişti. Şirket, şampuan sektörünün iddialı markalarından İpek’in sahibi olan Canan Kozmetik’i satın almıştı. Şirket yetkilileri, Türkiye’de ve bölgede büyümek için, alt ve orta gelir grubunun en çok tercih ettiği kişisel bakım ürünü markası İpek’i satın alma yoluna gittiklerini belirtmişti. O tarihten bu yana marka üzerinde ciddi bir yatırım hamlesi gerçekleştirildi.

Kozmetik sektörü temsilcilerinden öğrendiğimize göre, L’Oreal, yakın zamanda yeni bir satın için uzun süredir yürüttüğü pazarlık görüşmelerinde masadan el sıkışarak ayrıldı. Her ne kadar L’Oreal yetkilileri bunu doğrulamasa da kulislerde, Fransız devin, renkli kozmetik alanında özellikle Golden Rose’ markasıyla tanınan Erkul Kozmetik’i satın aldığı konuşuluyor. Satış işleminin yıl sonuna kadar tamamlanacağı da söylentiler arasında.

İHRACAT LİDERİ

Temelleri 1983 yılında atılan Erkul Kozmetik, Golden Rose, Classics, Miss Selene ve Emily markaları ile oje, ruj, maskara, far, allık, fondöten ve lipgloss gibi renkli kozmetik ürünlerinin üretimi konusunda faaliyet gösteriyor. Türkiye genelinde 7 bin 500 satış noktası ve kendisine ait 25 ‘Golden Rose’ mağazasıyla tüketicilerle buluşuyor. İstanbul Sanayi Odası’nın (ISO) ikinci 500 Listesi’ne göre geçen yıl 135 milyon TL ciroya sahip olan şirketin 610 çalışanı var. İstanbul Avcılar’daki 70 bin metrekareyi bulan üretim tesisinde üretim yapan Erkul Kozmetik, ihracat ayağıyla da güçlü. ISO İkinci 500’e göre 2014 yılında ihracatı 44,3 milyon dolar oldu. Oje üretiminde dünyanın beş büyük üreticisinden biri olan şirket, Avrupa’dan Ortadoğu’ya, Kuzey Afridan ABD’ye 90’dan fazla ülkeye ihracat yapıyor. Şirket, dört yıldır Türkiye’de kozmetik ihracatında birinci sırada yer alıyor.

Sektörün ileri gelenlerine göre, L’Oreal’in bu satın almaya gitmesinde Erkul Kozmetik’in hem üretim yapıp hem de ihracatta başarılı olmasının ve markalarının iç pazarda özellikle orta gelir grubundan yoğun ilgi görmesinin etkisi var. Aynca son yıllarda Ortadoğulu kadınlann Türk kozmetik markalarına yoğun ilgi gösterdiği, L’Oreal’in de bu bölgede etkinliğini artırmak hedefiyle pazarda güçlü olan Erkul Kozmetik’i satm almaya yöneldiği konuşuluyor.

REKABET KIZIŞACAK

Bilindiği üzere, Doğuş Grubu, hedef kitlesi ‘B gelir grubu’ olan İtalyan kozmetik markası Kiko’yu Türkiye’ye getiriyor. 34 ülkede faaliyet gösteren markanın ürün yelpazesinde 2 binin üzerinde çeşit bulunuyor. Bu segmentte varlık gösteren markalardan biri de dünyaca ünlü kozmetik markası Yves Rocher ile ortaklığa giderek büyümesine hız veren Flormar. Orta gelir grubuna hitap eden Golden Rose’un da L’Oreal’e satılmasının ardından atağa kalkması bekleniyor. Sektörün ileri gelenleri, bu segmentte rekabetin kızışacağına vurgu yapıyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu