Şirket Haberleri

Küçükçalık’tan büyük yatırım

Ev tekstili sektörünün etkin oyuncularından Küçükçalık Grubu, savunma sanayi ve tıpta kullanılan malzemelerin hammaddesi olan polyester iplik üretimine giriyor. Sakarya’da 50 milyon dolarlık yatırımla kurulacak fabrika günlük 50 ton üretim kapasitesine sahip olacak. Birkaç ay içinde açılacak olan fabrikada 200 kişi çalışacak. Şirket, ihracatta yeni pazarlara açılmaya da hazırlanıyor.


Türkiye, ev tekstilinde dünyanın dördüncü, AB’nin ise en büyük üreticisi konumunda. Yaklaşık 13 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olan sektör, son yıllarda global pazarlarda yanmaz, kurşun geçirmez gibi inovatif ürünlere odaklanarak rekabet etmeye çalışıyor. Ancak bu tip ürünleri geliştirmek için en önemli hammadde olan polyester iplikte yeterince üretim olmaması sektörün rekabet gücünü azakıyor.

Küçükçalık Grubu

İşte bu boşluğu fark eden sektörün önemli oyuncularından Küçükçalık Grubu, polyester üretimine yatırım karan aldı. Sakarya’da 50 milyon dolarlık yatırımla kurulan fabrika, günlük 50 ton üretim kapasitesine sahip olacak. Önümüzdeki 1-2 ay içinde devreye girmesi planlanan fabrika, 200 kişiye istihdam sağlayacak.

Küçükçalık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Küçükçalık, Türkiye’deki üreticilerin ev tekstili sektöründe rekabet edebilmek için inovatif ürünlere yöneldiğini söylüyor. Küçükçalık, bu konuda şöyle konuşuyor: “Bugün dünyada kullanımı en fazla artan hammadde polyester elyafı. Çünkü bu ürün inovatif ürünlerin hammaddesi. Türkiye polyester üretiminde geri kaldı. Konfeksiyoncumuz polyester elyafında yeterli çeşitlilikte mal bulamıyor. Yenilikleri iki yıl geriden takip ediyoruz. Biz de bunun önüne geçmek yatırım karan aldık.”

GÜNEY AMERİKA’YA AÇILACAK

Tekstilde Lüks Kadife, Premier Home ve Soley markalanyla faaliyet gösteren Küçükçalık Grubu, şirket harcamalarının yüzde 10’unu ürün geliştirmeye (ÜR-GE) yapıyor. Yanmayan, terletmeyen özel kumaşlar üzerinde çalıştıklarını belirten Yaşar Küçükçalık, aynca Türkiye’de özel dikim olarak üretilen perdelere alternatif olarak geliştirdikleri paketli perde ürünüyle de gençlerin dikkatini çekmeye çalıştıklannı vurguluyor.


2015 yılında yüzde 10’luk büyüme gösteren Küçük-çalık Grubu’nun 200 milyon dolara ulaşan cirosunun yüzde 50’sini ihracat oluşturuyor. Ağırlıklı olarak Avrupa ülkelerine ihracat yapan grup, önümüzdeki dönemde yeni pazarlara açılmaya hazırlanıyor. Yaşar Küçükçalık, “Türkiye’nin ev tekstilinde gücünü daha da büyütmenin yolu yeni pazarlardan geçiyor. Biz de şirket olarak hem ihracat alanımızı hem de satış grafiğimizi artıracağını düşündüğümüz Güney Amerika ülkeleri gibi sıcak pazarlara yöneliyoruz” diyor.

Küçükçalık Grubu’nun tekstilin yanı sıra gayrimenkul ve AVM sektöründe de yatınmlan bulunuyor. Kartal ve Maltepe tarafında arsaları olduğunu söyleyen Yaşar Küçükçalık, “Buralarda iş merkezi, AVM ve konuttan oluşan karma projeler gerçekleştirebiliriz. Araştırmalarımız sürüyor” diyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu