Şirket Haberleri

Köşebaşı yurtdışına açılıyor

Yurtiçindeki 15 şubesi yanında yurtdışında da 15 şubeye ulaşarak uluslararası bir restoran zinciri olma adımları atan Köşebaşı, Avrupa’da ilk açılımını Londra şubesiyle yapacak. Şirket bunun ardından Almanya ve Fransa’da da büyümeyi hedefliyor. Bu yıl 45 milyon dolar ciroya ve bin kişilik istihdama ulaşmayı planlayan Köşebaşı, Anadolu’da lokal kalmış markaları da satın alacak.


Adana ve Tarsus yöresine ait yemekleri yurtdışına da taşıyan Köşebaşı, bugün yurtiçindeki 15 şubesi yanında Körfez ülkeleri ile Afrika ülkelerinde de 15 şubeye ulaştı. Köşebaşı, Avrupa’daki ilk açılımını ise bu yıl İngiltere ile yapacak. Restoran zinciri, bu yıl aynca yerel Anadolu markalarını satm almayı da planlıyor.

Köşebaşı

Köşebaşı’nın ilk tohumlan, ikisi kebap ustası ve ikisi de yeme-içme sektöründe profesyonel olarak çalışan dört arkadaşın, 1995 yılında ilk şubeyi İstanbul Levent’te açmasıyla atıldı. Donna Karan, Sting, Uma Thurman, Jack Nicholson gibi birçok ünlü ismi ağırlayan Köşebaşı, talebin artmasıyla üç yıl sonra 100 kişilik oturma kapasitesini 400 kişiye çıkardı. Köşebaşı, 2001 yılında Fenerbahçe’de ikinci şubesini açtı. Ardından Reina’da üçüncü şubesini de açarak artık zincir bir marka olma yoluna girdi. Bugün 15’i yurtiçinde ve 15’i de yurtdışında olmak üzere toplam 30 şubeye ulaştı.

KÖFTE KONSEPTİ GETİRECEK

Esasında Köşebaşı daha önce de Avrupa’ya adım atmıştı, ilk yurtdışı açılımını Yunanistan’a yapan şirket burada üç restoran açmıştı. Ancak Yunanistan’daki kriz nedeniyle bu şubeleri kapatmak zorunda kaldı. Bunun üzerine ise Körfez ülkelerinde büyüme karan alınmıştı.

Köşebaşı, yurtdışında Bahreyn, Dubai, Abu Dabi, Riyad, Cidde, Kuveyt, Katar ve Fas’ta toplam 15 şubeye ulaştı. Fas’ta ‘Bizim Köfte’ markasıyla sadece köfte ve döner üzerine bir konsept yarattıklarım söyleyen restoranın kurucularından Ali Akkaş, bu konsepti de önümüzdeki yıl yuıtiçine taşıyacaklarını belirtiyor. Bu yıl Fas’a iki, Umman’a da bir şube açılacak. Akkaş, 20l6’da İran ve Irak’ta da birer şube açacaklannı ifade ediyor. Körfez ülkelerinde Dubai merkezli Azadea Group ile işbirliği içerisinde oldukla-nm vurgulayan Akkaş, “Bu grubun büyük bir perakende zinciri var. Aynı zamanda yeme-içme sektöründe oldukça deneyimli” diyor.

ANADOLU MARKASI ALACAK

Mayıs ayında Avrupa ile ilgili ilk fizibilite çalışmalanna başlanacak. İlk şube bu yılın sonuna kadar Londra’da açılacak. Ardından Almanya ve Fransa’da birer şube açılması hedefleniyor.


2014 yılında 40 milyon dolar ciro gerçekleştirdiklerini söyleyen Ali Akkaş, 2015 yılında 45 milyon dolar ciroya ve minimum 35 şubeye ulaşacaklarını belirtiyor. Akkaş, 800 kişilik istihdamın ise bine çıkacağını vurguluyor. Ali Akkaş, “Anadolu’da yerel markalan satın alarak kendimiz büyümek istiyoruz. Anadolu’da görüştüğümüz yerler var. Bu yerel markalara konsept çalışması yaparak, yurtdışı açılımında onlan da yanımızda götüreceğiz” diyor.

RESTORANIN İÇİNDE MANGAL

Yurtiçinde sekiz franchise şubesi bulunan Köşebaşı, iyi bir lokasyon olması halinde franchising taleplerini değerlendirmeye alıyor. Bir şubenin toplam yatırım maliyeti 500 bin ile 1 milyon TL arasında değişiyor. Basın Ekspress Yolu’nda bir ‘mangalbaşı’ konsepti yarattıklarını söyleyen Ali Akkaş, “Uygun lokasyonlarda yer bulabilirsek bu konsepti de Köşebaşı’nın içerisinde olacak şekilde şubeleştirmek istiyoruz” diyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu