Şirket Haberleri

Konyalı ve Ersa Saat üretimde de ortaklık yaptı

Saat gibi ortaklık!

Sektörünün iki önemli markası, Konyalı ve Ersa Saat, mağazacılığın ardından üretimde de ortaklık yaptı. Türkiye’de üretimi çok az olduğu için ithal edilen etelaj, hediye kutusu gibi saat sektörünün yan ürünlerinin üretimine soyunan ortaklar, iç pazarm ardından yurtdışma açılmayı planlıyor.


Saat sektörünün iki etkin markası Konyalı ve Ersa Saat, 1999 yılında mağazacılık konusunda yaptıkları ortaklığın ardından şimdi de üretimde ortak iş yapma kararı aldı. Türkiye’de üretimi çok az olduğu için ithal edilen etelaj, hediye kutusu gibi saat sektörünün yan ürünlerinin üretimini yapmak için harekete geçen iki grup, bunun için Poly Art isimli bir şirkete ortak oldu, ilk aşamada 5 milyon TL’lik yatırımla mevcut üretim bandını modernize etmeyi planlayan ortaklar, üretim kapasitesini iki katına çıkartacak. Şirketin hedefi iç pazarda alt yapıyı oluşturduktan sonra yurtdışına açılmak.

Konyalı ve Ersa Saat

MALİYETLER DÜŞTÜ

Türkiye’de yılda ortalama 13 milyon adet saat satılıyor. Her bir ürün için mutlaka hediye kutusu, etelaj gibi ürünlere ihtiyaç duyuluyor. Gözlük ve kuyum gibi sektörlerde de bu ürünlerin kullanıldığı düşünüldüğünde en az 30 milyon dolarlık bir pazar olduğu tahmin ediliyor.

Türkiye’de bu alanda üretim yapan çok az sayıda firma olduğunu söyleyen Ersa Saat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ergün, “Üretici firmalar hem istediğimiz gibi üretim yapamıyordu, hem de dört ay terminli ve avansla çalışmalanna rağmen siparişleri geciktiriyorlardı. Distribütör şirketler bu üreticilerle çalışmaktan korktukları için pahalı olmasına rağmen ihtiyaçları olan malzemeyi yurt-dışmdan getiriyorlardı. Biz de bu boşluğu görerek bu alana yatırım yapmaya karar verdik” diyor.

Yüzde 90 oranında Çin’den ithal edilen bu ürünlerin Türkiye’de üretilmesi fiyatlarının yarı yanya düşmesini sağlayacak. 20l6’da 10 milyon TL’lik üretim yapmayı hedeflediklerini belirten Ergün, önümüzdeki yıllarda bu rakamın katlanarak artacağını vurguluyor.

MAĞAZACILIKTA ATILIM DÖNEMİ

Ersa ve Konyalı Saat, 20l6’da mağazacılık işinde de atılım yapmaya hazırlanıyor. 1999 yılından bu yana Konyalı Saat markasıyla mağazalar açan ortakların Türkiye genelinde 20 mağazası bulunuyor.


20l6’dan itibaren franchise vermeye hazırlanan ortaklar, her yıl ortalama yedi franchise mağaza açmayı hedefliyor. 30-40 metrekarelik bir Konyalı Saat mağazası açmanın maliyeti 100 bin TL civarında. Franchise anlaşma metni üzerinde çalıştıklarını söyleyen Ergün, Türkiye genelinde franchise vermeyi hedeflediklerini belirtiyor.

SAAT PAZARI YÜZDE 27 KÜÇÜLDÜ

İthalata dayalı olan saat sektörü son iki yıldır siyasi gelişmelerden ve dolar artışından olumsuz etkileniyor.

2014 yılında yüzde 10, 2015’te ise tutar bazında yüzde 20, adet bazında yüzde 27 küçülen saat pazarının 2008 yılına geri döndüğünü söyleyen Ergün, “Dolar artışı saat fiyatlarını da etkiledi. 2014-2015’te fiyatlar yüzde 25 civarında arttı” diyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu