Şirket Haberleri

Kaspersky Türkiye’de KOBİ’lere odaklanacak

Türkiye pazarında yeniden yapılanıp 76 kişilik bir ekibe ulaşan siber güvenlik şirketi Kaspersky Lab, önümüzdeki dönem için iddialı hedefler koydu. Şirket, bu yıl çalışan sayısını 100 kişiye çıkarmayı ve satışlarım da iki yıl içinde yüzde 100 artırmayı hedefliyor. Kurumsal tarafa ağırlık veren şirket, KOBI’leri odak noktasma alacak. Bu amaçla bayi sayısını da bin 300’e çıkaracak.

Siber güvenlik şirketi Kaspersky Lab’ın her yıl düzenlediği Cyber Security Weekend (Siber Güvenlik Haftası), bu yıl 17-20 Nisan tarihleri arasında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleşti. Etkinliğin bu yılki ana konusu, özellikle son yıllarda görülen siber saldırıların artışıyla önem kazanan endüstriyel siber güvenlik ve akıllı şehirler oldu. Bu yıla kadar güvenlik ihtiyacının mobile kaydığı görülürken, önümüzdeki süreçte internete bağlı cihazların artmasıyla birlikte beyaz eşyadan otomobile ve endüstriyel sistemlere uzanan alanlarda siber güvenlik tehdidi söz konusu olacak. Bu nedenle şirketler artık endüstriyel güvenlik alanına odaklanıyor.

Kaspersky

ZARAR 100 MİLYAR DOLAR

Globalde geçen yıl şirketlerin siber saldırılardan uğradığı zarar 100 milyar doları buldu. Artan güvenlik tehditleri ile beraber siber güvenlik pazarı da büyüyor. Türkiye’de 54 milyon dolarlık güvenlik pazarı bulunuyor. Buradaki önemli oyunculardan Kaspersky Lab, toplam 200 ülkede 400 milyon kullanıcıya ve 270 bin kurumsal müşteriye hizmet veriyor.

Kaspersky Lab’ın düzenlediği Cyber Security Weekend etkinliğinde, Kaspersky Lab Türkiye Genel Müdürü Sertan Selçuk ile bir araya geldik. 2012 yılı sonunda yeniden yapılanmaya girerek Türkiye ofisini oluşturan şirket, Selçuk genel müdür olarak atandığında dört kişi iken geçen zamanda hızla büyüyerek 76 kişiye ulaştı. Bu yılın sonunda ise çalışan sayısının 100 kişiye ulaşması hedefleniyor. Bu yılın ilk çeyrek döneminde yüzde 35 büyüdüklerini söyleyen Ser-tan Selçuk, geçen yıl ise dolar bazında satışlarının iki kat artığını ifade ediyor,

BİN 300 BAYİYE ULAŞACAK

Önümüzdeki dönem için de Türkiye’de hızlı büyüme hedeflerinin olduğunu söyleyen Sertan Selçuk, planlarını şöyle anlatıyor: “İki yıl içinde yüzde 100 büyüme hedefimiz var. Kurumsal tarafta büyüme planımız var. Bankalara özel geliştirdiğimiz uçtan uca online koruma çözümümüz bulunuyor. Onunla büyümeyi planlıyoruz. Ayrıca KOBİTere özel de bir çözüm geliştirdik. Bu ürünle KOBİ tarafında 4 binin üzerinde yeni müşteri geldi. Büyümenin çoğu da buradan gelecek. Arena Bilgisayar distribütörlüğüne geçerek KOBİ tarafında 600 aktif bayiye ulaştık. Şimdiki hedefimiz bu kanalda da daha da büyüyerek bin 300 bayiye ulaşmak.”

Bireysel siber güvenlik pazarının yüzde 56’sının kendilerine ait olduğunu belirten Sertan Selçuk, bireysel seg-mentte 1 milyon müşterileri olduğunu ifade ediyor. Kurumsalda ise 20 bin şirket ile ilk üç içinde olduklarını kaydeden Selçuk, “Türkiye’deki belediye kanalım biz domine ediyoruz. Türkiye’deki 10 ilin belediyelerinin tamamı bizi kullanıyor. 176 üniversite de bizim ürünlerimizi tercih ediyor” diyor.

Siber saldırı sayısı yüzde 25 arttı

Kaspersky Güvenlik Ağı’nın yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’de tespit edilen toplam siber saldırı sayısı 20l6’nm ilk çeyreğinde geçen yıla oranla yüzde 25 daha fazla oldu. Özellikle fidye yazılımlar hem kurumlan hem de ev kullanıcılarını etkileyerek bölgede ve küresel anlamda yayılmaya devam ediyor. Fidye yazılım saldırı sayısı geçen yıla göre bu yıl ilk çeyrekte Türkiye’de yüzde 58 oranında arttı. Türkiye, 20l6’nın ilk çeyreğinde akıllı telefonlarında siber saldırılarla karşılaşan kullanıcı sayısında ise yüzde 10,7lik oranla dünya çapında 14’üncü sırada.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu