Şirket Haberleri

Islak Mendil Pazarı

Eskiden sadece bebekler için kullanılan ıslak mendiller günümüzde arabalarımıza, evlerimize, çantalarımıza girerek genel amaçlı bir temizlik malzemesine dönüştü. Bu pazara 1997 yılında giren Sapro Temizlik Ürünleri, ıslak mendilde Türkiye’nin en büyük üreticilerinden biri. Ceyhun Zincirkıran ve Mehmet Gündoğdu tarafından kurulan şirket ürünlerinin yalnızca yüzde 25’ini iç piyasaya veriyor, kalanını ise ihraç ediyor. Türkiye’nin en çok ıslak mendil ihracatı yapan şirketi olan Sapro, bugün 50’den fazla ülkeye ihracat yapıyor.


Avrupa ve Türkiye başta olmak üzere, dünyanın büyük markalan için üretim yapan Sapro’nun geçen yılki cirosu 65 milyon Euro. 400 çalışanı bulunan şirketin bu yılki ciro hedefi ise 70 milyon Euro’ya ulaşmak. Amerika pazarına yeni giren şirketin yöneticileri, Sapro’yu global bir oyuncu haline getirme yönünde önlerine bir hedef koymuş durumda. Bu yönde yeni ürünler geliştirmenin yanında yurtdışında üretim ve farklı yapılanmalar yönünde de fırsatlara bakılıyor. Yeni pazarlar konusunda da çalışmalar sürdürülüyor.

islak mendil

KİBRİTTEN ISLAK MENDİLE

Ceyhun Zincirkıran, Hürriyet’in efsanevi genel yayın yönetmenlerinden olan Necati Zincirkıran’ın oğlu. Bir dış ticaret sermaye şirketinde çalışırken, şirketin kapanması üzerine çalışma arkadaşı Mehmet Gündoğdu ile birlikte Tetra isimli bir dış ticaret şirketi kurdu.

İki ortağın ürettiği ilk ürün ıslak mendil değil. Avrupa’da bir market zincirine kibrit ihraç ettiklerini söyleyen Ceyhun Zincirkıran, o dönem Fransa’dan gelen talep üzerine nasıl kibrit kutusu üretmeye başladıklannı şöyle anlatıyor: “Fransa’da kibritlerde ortalama 240 çöp var ve kutular büyük. O dönem Türkiye’nin en büyük kibrit üreticileri olan KAV ve Malazlar böyle bir yatınm yapmak istemediklerini söyleyince biz de kibrit çöplerini onlardan alıp kutulan kendimiz üretip yerleştirmeyi yaptık. Çok ciddi talep gelmeye başladı. Öyie ki bu işin önde gelen şirketlerinden Swedish Match ne yapıyorsa aynısını yapar olmuştuk. Ta ki Swedish Match gelip KAV’ı satın alıncaya kadar.”

İki ortak, kibrit işinden çıkma kararı aldıklarında Almanya’da bir ıslak mendil üreticisiyle tanıştı. Böylece 1997 yılında Alman şirketi de ortak olarak alıp Sapro’yu kurdular ve ıslak mendil üretmeye başladılar. İlk olarak Rewe için üretim yapıldı. Ardından diğer büyük organize perakende zincirleri için de ıslak mendil üretilmeye başladı. Private label olarak üretilen ıslak mendillere bir süre sonra bebek bezi üreticilerinden de talep geldi. Şirket, 2000’li yıllara kadar tüm üretimi ihraç ediyordu. Türkiye’de marketlerin zincirleşmeye başlamasıyla ise önce BİM’in ve ardmdan diğer marketlerin ıslak mendil tedarikçisi oldu.

İHRACATTA AÇIK ARA LİDER

Ceyhun Zincirkıran, talep artınca Selimpaşa’da bulunan 20 bin metrekare kapalı alana sahip entegre bir tesiste üretime geçtiklerini anlatıyor. 2007 yılında ise kendi markaları Hops’u lanse ettiklerini ifade ediyor. Hops ile büyük kurumsal ve yerel mağazalara girdiklerini söyleyen Zincirkıran, ancak kendilerinin private label işinde uzman ol-duklannı ve ana işlerinin bu yönde üretim yapmak olduğunu belirtiyor.


Sapro, Türkiye İhracatçılar Mecli-si’nin (TİM) yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’nin en çok ihracat yapan 500 şirketi arasında yer alıyor. Ceyhun Zincirkıran, bu konuda şunları söylüyor: “Biz hem private label olarak hem de Hops markamızla geçen yıl 50 milyon Euro ihracat gerçekleştirdik. Sabun ve temizlik müstahzarlan ihracatçılan arasında üçüncü sıradayız. Ancak ıslak mendil ihracatı diye bakıldığında açık ara birinci sırada yer alıyoruz. Geçen yılki ciromuz 65 milyon Euro’ydu. Bu yıl ise hedefimiz 70 milyon Euro ciroya ulaşmak.”

Ceyhun Zincirkıran, hedeflerinin ıslak mendilde Sapro’yu global bir oyuncu haline getirmek olduğunu anlatıyor. Zincirkıran, yeni pazarlara açılmanın yanı sıra yeni ürünler geliştirerek de bu hedefe ulaşmak için çalıştıklarını ifade ediyor.

ÜRÜN ÇEŞİDİ ARTIYOR

Sapro’nun Türkiye’de pazara sundukları yanında sadece ihraç ettiği pek çok ürünü var. Şirketin ürün çeşitleri arasında, parabensiz ıslak bebek havlusu, yeni doğan bebekler için ıslak havlu, gözlük temizleme mendili, makyaj temizleme mendili, ıslak tuvalet kağıdı, kurutma makineleri için yumuşatıcı mendil, tıraş sonrası rahatlatıcı mendil, deodorantlı mendil ve anti bakteriyel ıslak mendil gibi ürünler yer alıyor. Ceyhun Zincirkıran, “Ayrıca tüm çeşitlerimizi, kolay taşınabilirlik yaratmak adına tekli ambalajla da tüketicilerimize sunuyoruz” diye konuşuyor. Islak tuvalet kağıdı talebinde önümüzdeki yıllarda ciddi bir artış beklediklerini sözlerine ekleyen Zin-cirkıran, geliştirdikleri ev temizlik ürünlerinde de büyüme beklediklerini anlatıyor.

Ceyhun Zincirkıran, ıslak mendil üretiminde, malzeme ve kimyasal üreticileriyle eğitim ve işbirliği içerisinde olduklarına vurgu yapıyor. Zincirkı-ran, yıllar önce Türkiye’de ilk defa non-alerjen parfüm üretimi için tedarikçileri yönlendirerek bir ilki gerçekleştirdiklerini de belirtiyor.

Türkiye’de BİM’in ıslak mendilde iki tedarikçisinden biri olan Sapro, Migros’tan A-101’e kadar pek çok zincir marketle çalışıyor. Bunun yanında kozmetik marketler ve Dalin gibi bebek ürünleri üreten markalar için de ıslak mendil üretiyor. Son iki yıldır yerel zincirlerden de talep almaya başladıklarını söyleyen Ceyhun Zincirkıran, üretim tesislerine yeni hatlar ekleyerek gelen talebi karşılamak için büyümeye yönelik yatırım yaptıklarını anlatıyor.

Sapro, 20 bin metrekare kapalı alanda ıslak mendil üretimi için yapılmış olan binada entegre bir tesiste üretim yapıyor. Aynı tesis içerisinde, koli ve ambalaj üretim şirketi Tetra, plastik üretim şirketi Multipack, ıslak mendil üretim fabrikası Sapro ve Hops markası, pazarlama şirketi Lotus bulunuyor. Kalite kontrol ve AR-GE bölümünde 20’nin üzerinde kimya mühendisinin görev aldığını belirten Ceyhun Zincirkıran, toplam çalışan sayısının 400 olduğunu söylüyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu